fbpx
20 Listopada 2020

Lang & Heyne Dresden - Georg

Napisał: Adam Ciborek

Kiedy szukasz prostokątnego zegarka.

 

 

Co zrobić jeśli chciałoby się zostać właścicielem nietuzinkowego, luksusowego i prostokątnego zegarka?

 

Można na przykład wybrać się na wycieczkę do Drezna, w którym swoją siedzibę ma firma Lang & Heyne i zamówić tam zeszłoroczną nowość - model Georg z czarną emaliowaną tarczą.

 

Lang & Heyne Dresden - Georg timeandwatches.pl

 

Czerń budzi tak wiele zróżnicowanych skojarzeń. Z tych ciekawszych i odrobinę mniej oczywistych niż smutek i noc, warto wymienić elegancję, pewność siebie i godność. Tak jak sędziowska toga i czarny garnitur, tak ta odmiana zegarka Georg ma dodawać właścicielowi tych bohaterskich przymiotów.

 

Lang & Heyne Dresden - Georg timeandwatches.pl

 

Tarczę ujęto w ramy z platyny lub różowego złota. Wymiary całości to 40x32x9,4 milimetra, a kolejne liczby to odpowiednio wysokość, szerokość i grubość obudowy. Od wierzchu i spodu Niemcy wykorzystali szafirowe szkła. Umieszczona po prawej stronie cebulasta koronka otrzymała dyskretną osłonę. Uwagę zwraca mocowanie paska - poza standardowymi "uszkami" trzymającymi go przy krawędziach, jest też trzeci "chwyt", dokładnie po środku.

 

Z aligatora wykonano jego zewnętrzną warstwę, a wewnątrz wykorzystano skórę z rekina. Kolory zależą od metalu z jakiego powstała obudowa - są czarne przy różowym złocie lub granatowe przy platynie. Do ich zapinania może służyć klasyczna sprzączka lub zapięcie bransoletowe.

 

Lang & Heyne Dresden - Georg timeandwatches.pl

 

Bezsprzecznie główną atrakcją są czarne tarcze. Ich podstawę stanowią srebrne płytki na które nałożono emalię. Tańszy wariant otrzymał wskazówki w kolorze odbudowy i czerwone romby zaznaczające cztery najczęściej wyróżniane godziny. W droższym modelu romby są granatowe, a wskazówki zabarwione termicznie na niebiesko, ale tylko w miejscu osadzenia na osi. To drobiazg, bardzo łatwy do przeoczenia, jednak pokazujący obsesyjną wręcz atencję do detali.

 

Niezależne od wersji są skala minutowa w formie torów, skala małego sekundnika wymykająca się z prostokąta tych torów i liternictwo rodem z Art Deco wykorzystane do opisania godzin. Tuż nad dolną krawędzią prostokąta "uśmiecha się" napis "Made In Saxony".

 

Lang & Heyne Dresden - Georg timeandwatches.pl

 

Niezwykły kunszt zegarmistrzów widoczny jest w mechanizmie napędzającym ten zegarek. Ręcznie nakręcany Caliber VIII ma 34x26,5x4,8 milimetra. Działa z częstotliwością 2,5 Hz, a w pełni nakręcony zapewnia około 55 godzin rezerwy naciągu. Przy jego konstrukcji wykorzystano koło balansowe regulowane mikrośrubkami, niebieszczone śrubki mocujące mostki i półmostki, dziewiętnaście rubinów oraz jeden diament.

 

Wszystko wygląda doskonale i kojarzy się z kieszonkowymi wyrobami najbardziej luksusowych producentów szwajcarskich, tworzących w XIX wieku.

 

Lang & Heyne Dresden - Caliber VIII timeandwatches.pl

 

Ceny startują z poziomu tysięcy Euro, jednak ulegają wielu zmianom w związku z ofertą różnych metali i dodatkowych opcji zapięć pasków.

 

Wszystkie te smaczki i detale podsumuję krótko - gdyby Georg był oferowany w dobie gdy królowało Art Deco to z pewnością nosiliby go szlachcice, oryginałowie i mistycy.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl