fbpx
10 Listopada 2019

Patek Philippe Grandmaster Chime - najdroższy zegarek w historii sprzedany

Napisał: Adam Ciborek

Sobotnie popołudnie 9 listopada 2019 roku przez wiele dni będzie na językach i przejdzie do historii branży zegarkowej. Mogę śmiało napisać, że było to rekordowe popołudnie.

 

Wczoraj odbyła się ósma edycja charytatywnej aukcji Only Watch, o czym dość intensywnie informowaliśmy w ostatnich tygodniach. Zasady stworzonej przez Luca Pettavino imprezy są proste - wybrani producenci dostarczają zegarki powstające wyłącznie w jednym egzemplarzu, a te są licytowane, by wspierać badania nad dystrofią mięśniową. Dzięki niskim kosztom przeprowadzania licytacji, około 99 % pozyskanych pieniędzy trafia na szczytny cel.

 

Patek Philippe Grandmaster Chime - najdroższy zegarek w historii sprzedany

 

W siedmiu poprzednich edycja udało się zebrać ponad 40 000 000 CHF, co licząc dziś daje ponad 155 000 000 złotych! Oczywiście to przeliczenie nie jest precyzyjne, ponieważ kursy walut zmieniały się dość intensywnie w ostatnich latach. Jednak to uproszczenie potrzebne jest, by oddać skalę wczorajszych rekordów.

 

Patek Philippe Grandmaster Chime - najdroższy zegarek w historii sprzedany

 

Pierwszy i najważniejszy rekord, to cena jaką wylicytowano za zegarek Patek Philippe Grandmaster Chime 6300A, czyli stalowy wariant najbardziej skomplikowanego naręcznego zegarka w historii marki z Genewy. W czasie licytacji osiągnął on cenę 31 000 000 CHF, czyli 120 270 000 złotych! Warto obejrzeć relację ze sprzedaży - każda kolejna, wyższa oferta spotykała się brawami i okrzykami zgromadzonych na sali. Gdy prowadzący aukcję uderzył młotkiem i ogłosił ostateczną ofertę zgromadzenie oszaleli. Owacje na stojąco były długie i żywiołowe.

 

Patek Philippe Grandmaster Chime - najdroższy zegarek w historii sprzedany

 

Grandmaster Chime to wyrób ujawniony w 2014 roku z okazji 175 lecia marki Patek Philippe, dołączył do regularnej oferty dwa lata później. Jego ręcznie nakręcany mechanizm zawiera w sobie aż dwadzieścia komplikacji, a wskazania prezentuje po obu swoich stronach. Spośród pięciu funkcji dźwiękowych dwie to światowe premiery - można zaprogramować dźwiękowy alarm na żądaną godzinę oraz usłyszeć aktualną datę. Jedna tarcza ma kolor łososiowy, druga czarny. Na tej pierwszej, poniżej indeksu godziny 12 znajduje się tarcza wskazująca zaprogramowany alarm, a w jej wnętrzu napis “THE ONLY ONE” (z ang.: jedyny).

Poza tym z zegarka można odczytać między innymi czas w drugiej strefie/wskazanie dnia i nocy, dzień, miesiąc, rok. Niezwykle istotne jest też to, że jest to zegarek stalowy. Rzadko się zdarza, że bardziej konserwatywni producenci oferują Wielkie Kompilacje ubrane w nieszlachetny metal.

 

Patek Philippe Grandmaster Chime - najdroższy zegarek w historii sprzedany

Inny rekord jaki ustanowił kupujący to najwyższa kiedykolwiek osiągnięta cena za zegarek! To tak naprawdę dwa osiągnięcia w jednym, bo dotyczą zegarków naręcznych i kieszonkowych. Do tej pory najdroższym zegarkiem naręcznym był Rolex Daytona Paul Newman, faktycznie należący do zdobywcy statuetki Oscara… Paula Newmana. Osiągnięta za ten egzemplarz cena - przeszło 17 000 000 USD - zdawała się być niezagrożona przez długie lata. Do wczorajszego popołudnia najdroższym zegarkiem świata był kieszonkowy Patek Philippe Henry Graves Jr. Supercomplication, sprzedany w 2014 roku na aukcji Sotheby's za 23 237 000 CHF.

Only Watch 2019, w czasie którego zlicytowano pięćdziesiąt wyjątkowych zegarków, zakończyła się oszałamiającym wynikiem - ze sprzedaży uzyskano 38 593 000 CHF lub 150 000 000 złotych (zaokrąglając). Oczywiście, to zasługa determinacji jaka towarzyszyła licytującym wyjątkowy Grandmaster Chime w stali. Jednocześnie oznacza to, że niemal podwojono zebraną dotychczas kwotę!

Media

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl