fbpx
10 Maja 2021

Ulysse Nardin Freak X Razzle Dazzle

Napisał: Adam Ciborek

Zaprezentowany po raz pierwszy w 2019 roku model Freak X, od Ulysse Nardin, doczekał się trudnej do namierzenia edycji specjalnej. Ostrzegam - zamieszczone poniżej zdjęcia mogą skonfundować!

 

 

Dziwne Dziwadła początki

 

Ulysse Nardin pierwszego Freak'a wypuścił na wolność w 2001 roku. Ujawniony osiemnaście lat później model zerwał z niektórymi tradycjami poprzednich edycji. Skurczył się i dostał klasyczną koronkę, jednak pozostał wierny "dziwności" oryginału. I zyskał znacznie większą popularność. Być może dlatego, że jego cena jest mniej więcej czterokrotnie mniejsza niż tych jeszcze bardziej odjechanych Freaków.
To tak jak z niemieckimi samochodami sportowymi ze Stuttgartu. Można mieć 911'tkę, która jest super, a można mieć kilkukrotnie droższe Turbo. Zależnie od potrzeb, stanu konta lub fantazji.

 

Ulysse Nardin Freak X Razzle Dazzle 2303-270le-9a timeandwatches.pl

 

 

Dziwadło w kamuflażu

 

Ok, zegarek nie jest nowy. Nawet już prezentowałem go na Timeandwatches. Więc jaki jest sens nowego wpisu? Jeśli uważnie wpatrujesz się w ekran być może już dostrzegasz, co nie jest łatwe z uwagi na kamuflaż, nowość w gamie Freak X. To co udało ci się dojrzeć to limitowany do 30 sztuk Razzle Dazzle.
Inspirowany kontrowersyjnymi metodami stosowanymi przez marynarkę wojenną Wielkiej Brytanii z okresu Pierwszej Wojny światowej, której inżynierowie inspirowali się naturą, doskonale wtapia się w krajobraz współczesnego życia.
Tak, tu chodzi o tę diagonalną, biało-czarną mozaikę.

 

Ulysse Nardin Freak X Razzle Dazzle 2303-270le-9a timeandwatches.pl

 

 

HMS Dziwadło

 

Kamuflaż Dazzle wymyślono przed ponad stu laty. To czarno-białe geometryczne wzory namalowane na kadłubach statków. Teoretycznie żaden to kamuflaż - takie barwy są doskonale widoczne na morzu, jednak tu sens był odrobinę inny. Dzięki tym wzorom trudniejsze stawało się określenie odległości od zakamuflowanego statku czy jego prędkości, a ostatecznie utrudniało to wycelowanie torped. Podobno.
Dziś Dazzle Painting pojawia się na prototypach i testowych egzemplarzach samochodów. Dzięki temu producenci mogą testować je na drogach publicznych, mimo to ciężko będzie wyobrazić sobie wygląd modelu jaki trafi do sprzedaży.

 

Ulysse Nardin Freak X Razzle Dazzle 2303-270le-9a timeandwatches.pl

 

 

Anatomia Dziwadła

 

We Freak'u nie ma tarczy jako takiej, jest za to widoczna obrotowa płyta mechanizmu, która w tym modelu otrzymała zdobienia. Wykonano je trzema różnymi technikami - jest tu lakierowanie, obróbka laserem oraz elektropowlekanie. Ta "wskazówka" godzinowa wchodzi w interakcje z zewnętrzną, nieruchomą flanszą o wzorze "wycelowanym" w drugą stronę.
Więcej ruchu pod szkło wprowadza wahające się na krótszym końcu wskazówki godzinowej koło balansowe. Powstało z krzemu i ma białe "lotki", pomagające ustabilizować jego pracę.

 

Ulysse Nardin Freak X Razzle Dazzle 2303-270le-9a timeandwatches.pl

 

 

Pas na Dziwadło

 

Do spętania Dziwadła na nadgarstku może posłużyć czarny lub biały pasek z otworami i szyciem określanym jako point de bride. Paski, niezależnie od kolorystyki, łączą skórę z gumą. Oba doskonale uzupełniają tytanową kopertę o czarnym wykończeniu.
Dają też pewność, że Dziwadło nie wyrwie się na wolność.

 

Ulysse Nardin Freak X Razzle Dazzle 2303-270le-9a caliber un-230 timeandwatches.pl

 

 

Dziwadło dla wybranych

 

Zaplanowano, że edycja będzie liczyła trzydzieści sztuk edycji Razzle Dazzle. Zegarki Ulysse Nardin nie są produkowane w jakichś gigantycznych ilościach, Freak'i są jeszcze mniej liczebne, a edycje limitowane to rarytasy.
Po raz kolejny załoga z Le Locle dowiodła odwagi ujarzmiając kolejną odmianę Freak X.

 

Cena - 23 800 Euro.

 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl