fbpx
25 Sierpnia 2019

Bell & Ross 03-92 Diver Black Matte - z nieba wprost w głębiny

Napisał: Adam Ciborek

Czy firmie czerpiącej stylistykę z lotnictwa może udać się diver? Ludzie z francuskiego Bell & Ross są pewni swoich wyrobów - w tym sezonie rozszerzyli swoją linię podwodną.

 

Wielokrotnie na łamach portalu pisałem, że marzeniem każdej firmy produkującej zegarki (ale też inne przedmioty) jest stworzenie wzoru, który zawsze jednoznacznie będzie z nią łączony. Dokładnie tym jest dla Bell & Ross kwadratowa koperta z okrągłą tarczą i specyficzne rozwiązania graficzne, zaczerpnięte wprost z lotnictwa.

 

Bell & Ross BR 03-92 Diver Black Matte

 

 

Podczas nurkowania, kiedy wzrasta ciśnienie, a nawigacja pośród głębi jest kluczowa dla przetrwania, pomocna może być czytelność rodem z instrumentów pokładowych. Jak każdy z wyrobów tej marki, BR 03-92 Diver Black Matte, powstał z myślą o konkretnym zadaniu. Producent zadbał by był czytelny, dokładny i wytrzymały.

 

Bell & Ross BR 03-92 Diver Black Matte

 

Francuzi mają doświadczenie pod powierzchnią mórz i oceanów. Zaprezentowany w 1997 roku model Hydromax był wodoszczelny aż do 11 100 metrów. Obecna generacja BR 03 została wprowadzona do sprzedaży dwa lata temu. Jedną z tegorocznych premier jest linia ze spieków ceramicznych.

 

Bell & Ross BR 03-92 Diver Black Matte

 

Ceramiczna koperta ma kwadratowy kształt długości 42 milimetrów. Na prawym boku znalazła się koronka i dwa chroniące ją elementy w kształcie trapezów. Na nieprzeszklonym deklu wygrawerowane są podstawowe informacje - referencja modelu, logo producenta, określenie materiału użytego do produkcji, typ zastosowanego werku, wartość wodoszczelności i Swiss Made.

 

 

Wykorzystany materiał nawiązuje do lotnictwa, gdzie stosowany jest do produkcji barier termicznych i elementów, które muszą być odporne na korozję i działanie kwasów. Związek z awiacją jest podstawą kodu projektowania stosowanego w Bell & Ross.

Bell & Ross BR 03-92 Diver Black Matte

Od wierzchu okrągła tarcza przykryta jest szafirowym szkłem. Zaznaczono wszystkie indeksy godzinowe - cztery najważniejsze podłużnymi indeksami, pozostałe osiem przy pomocy kropek. Każda z nich wypełniona jest substancją luminescencyjną. Również wskazówki pozwalają odczytywać prezentowane informacje po zmroku.

 

Godzinową odróżniono od minutowej pomarańczową aplikacją. Między indeksami 4 i 5 znalazło się okienko datownika z cyframi opisanymi horyzontalnie. Producenci często decydują, że czcionka datownika umieszczonego w tym miejscu jest umieszczona diagonalnie, co koresponduje z sąsiadującą skalą minutową, wprowadza jednak więcej rzucających się w oczy detali. Flansza okalająca płaską powierzchnię zawiera skalę minutowo-sekundową. Wokół niej obrócić można jednokierunkową lunetę ze skalą do nurkowania. 

 

Bell & Ross BR 03-92 Diver Black Matte

 

Zegarek dostarczany jest na wytrzymałym pasku z gumy. Jest on dopasowany do kształtu koperty i zadań, do jakich może posłużyć. Zapina się go klasyczną sprzączką ze stali, wykończoną czarną powłoką PVD.

 

Pracujący wewnątrz kaliber to BR-CAL.302. Wyposażony jest w system automatycznego naciągu sprężyny. Wskazuje godziny, minuty, sekundy i dzień miesiąca.

Bell & Ross BR 03-92 Diver Black Matte

 

 

Firma zadbała, żeby ten wyrób spełniał normę ISO 6425, dotyczącą profesjonalnych zegarków do nurkowania. W normie określone są parametry, które muszą zostać spełnione by zegarek był prawdziwie użytecznym narzędziem.

 

 

Minimalna wymagana wodoszczelność to 100 metrów, obecność jednokierunkowego pierścienia ze skalą minutową, rozwiązania pozwalające na odczyt wskazań w ciemności, system antywstrząsowy i ochrona antymagnetyczna. Wszystko to można znaleźć w BR 03-92.

 

Bell & Ross BR 03-92 Diver Black Matte

 

Nowość jest świeżym podejściem do utylitarnego konceptu i pionierskiej wizji, potrzebnych do powstania nowej generacji diverów od Bell & Ross. Już na pierwszy rzut oka widać, jakie przedsiębiorstwo wyprodukowało BR 03-92 Diver Black Matte. Nowoczesne materiały i staranność wykonania sprawiają, że przez lata łatwo będzie sprawdzić czas, nawet pod wodą.

Bell & Ross BR 03-92 Diver Black Matte

 

 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl