fbpx
12 Sierpnia 2019

Girard-Perregaux Laureato Skeleton Earth to Sky

Napisał: Adam Ciborek

Kiedy w jednym zdaniu znajdą się: luksusowy zegarek sportowy, spieki ceramiczne i szkieletowany, manufakturowy mechanizm to znaczy, że artykuł wkracza na terytorium zwyczajowo zajęte przez jeden okaz — Royal Oak od Audemars Piguet. Jednak tym razem nie przedstawię modelu powstałego w Le Brassus.

 

Nowy model nazwano Skeleton Earth to Sky. Nazwa odnosi się do symbolizowanej przez spiek ceramiczny czerni kosmosu i niebieskiego koloru naszej planety, oddanego niebieskim wykończeniem mostów kalibru. Połączenie kolorystyczne, które nie zawsze się udaje, tu wygląda świetnie.

 

Girard-Perregaux Laureato Skeleton Earth to Sky

 

Zaawansowany materiał wykorzystany do stworzenia obudowy i bransolety w połączeniu z pięknym rzemiosłem tworzy przedmiot przyciągający wzrok. Jednocześnie, pod szkłem kształty pozostają nowoczesne i dystyngowane, świetnie wpisujące się w zegarek dla współczesnego mężczyzny.

 

 

 

Tak w dużym skrócie można przedstawić kolejny wariant linii Laureato od Girard-Perregaux. Tegoroczna premiera jest manifestem zakorzenionym w nieustannym dążeniu marki do doskonałości.

 

Perfekcję dostrzec można także w skomplikowanej sztuce wykończenia zegarka. Laureato został stworzony w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez włoskiego architekta. Motywem przewodnim projektu jest synergia między formą, historią i sztuką. Szybko zjednał sobie pewne grono klientów, jednak zawsze pozostawał w cieniu wyrobów z Wielkiej Trójki. Od 2017 roku Laureato dostępne jest w ceramice, która została doskonale "obrobiona".

 

Girard-Perregaux Laureato Black Ceramic

 

Płaszczyzny są szczotkowane, wszystkie krawędzie ostre, a wielokątny bezel ma doskonałe kąty. Podkreślam te rzeczy, ponieważ ich wykonanie w tym materiale jest o wiele, wiele trudniejsze niż w przypadku najczęściej używanych w zegarkach metali — stali, tytanu i złota.

 

Girard-Perregaux Laureato Skeleton Earth to Sky

 

Doskonała znajomość sztuki zegarmistrzowskiej wyraża się w ażurowaniu mechanizmu. Ten zabieg pozwala zajrzeć do wnętrza kalibru i bardziej docenić perfekcję osób pracujących w firmie Girard-Perregaux. Pod szkłem, przy samej krawędzi przestrzeni wewnątrz koperty, znalazła się flansza ze skalą minutową i logo GP w miejscu godziny 12.

 

Girard-Perregaux Laureato Skeleton Earth to Sky 

Z tego okręgu rozchodzą się w kierunku centrum zawinięte linie mostów. Poniżej wspomnianego logo pracuje koło balansowe, a tuż obok godziny 5 widoczny jest bęben i sprężyna magazynująca energię. Promień wyznaczony przez oś wskazówek i indeksu godziny 10 przecina wskazówka sekundowa. W środku przestrzeni pod szkłem można zobaczyć przekładnię chodu — kolejne koła o srebrnej barwie są widoczne dzięki kontrastowi. Całkowicie odręczne wykonanie zdobień należy do najlepszej ligi - sfazowano krawędzie mostów, także we wnętrzu kątów ostrych.

 

 

Zegarek ma 42 milimetry średnicy i 10,93 milimetra grubości — optymalne wymiary sportowo-codziennego modelu. Koperta płynnie przechodzi w bransoletę o ogniwach łączących satynowe i matowe wykończenie. Każdy detal ma być ergonomiczny i przyjazny dla użytkownika.

 

Girard-Perregaux Laureato Skeleton Earth to SkyMechanizm GP01800-1041 został zaprojektowany, wykonany i skompletowany w zakładach GP w La Chaux-de-Fonds. Wyposażony jest w moduł automatycznego naciągu sprężyny, którego elementem jest ażurowy wahnik, uformowany z różowego złota. Rezerwa naciągu wystarczy na około 54 godziny autonomii.

 

 

Ekstremalnie solidna koperta — lżejsza od stali, hipoalergiczna, odporna na wysokie temperatury, odprowadzająca ciepło, z kolorem, który nigdy się nie zmieni i jest niemal nie do zarysowania, sparowana została z oszałamiającym wnętrzem.

 

Girard-Perregaux Laureato Skeleton Earth to Sky

 

Gra kolorów — srebrnego, niebieskiego, złotego — ożywia czarne ramy obudowy. Puste przestrzenie między mechanicznymi elementami nadają konstrukcji lekkości. Wszystko to, zmieszane razem daje wyrób o mocnym charakterze, doskonale pasujący do męskiego świata pełnego codziennych wyzwań i szybkiego tempa.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl