fbpx
12 Stycznia 2021

Eberhard & Co. 110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition - w hołdzie włoskiej legendzie motoryzacji

Napisał: Bartosz Marciniak

Partnerstwa zawierane pomiędzy producentami luksusowych zegarków a samochodów są nierozłącznym elementem światowego marketingu. Szwajcarska manufaktura Eberhard & Co. swoją współpracę z Alfą Romeo rozpoczęła w 2019 roku, wydając limitowany model do 250 sztuk „Quadrifoglio Verde”. Jak można było się tego spodziewać, model okazał się sukcesem pod względem sprzedaży. Jego kunszt docenili nie tylko miłośnicy „koniczynki”, ale także kolekcjonerzy mechanicznych zegarków.

 

Eberhard & Co. chcąc jeszcze bardziej umocnić swoją więź z tą kultową włoską marką samochodów, przygotował kolejny limitowany model —  110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition — wyposażony w komplikacje chronografu. Tym razem model powstał z okazji 110-lecia istnienia Alfy Romeo.

 

Eberhard & Co. 110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition

 

 

 

Trochę historii

 

Historia Alfy Romeo jest równie fascynująca i niesamowita, jak niebanalna historia manufaktury Eberhard & Co. Jej Początek datuje się na 24 czerwca 1910 roku, jednak korzenie sięgają cztery lata wcześniej. To właśnie w 1906 roku francuski inwestor i inżynier Alexandre Darracq otworzył  swój oddział Società Italiana Automobili Darracq w Portello (przedmieścia Mediolanu).

 

Alexandre Darracq

 

Z początku jego firma zajmowała się tylko sprzedażą samochodów. Z powodu znacznych opóźnień, dopiero po przeszło 2 latach, pierwsze egzemplarze spod szyldu Darracq opuściły taśmę produkcyjną w nowej fabryce. Niestety skutki trwającej w tamtych latach recesji gospodarczej oraz szereg innych nawarstwiających się problemów okazały się przysłowiowym gwoździem do trumny dla założyciela. W konsekwencji pod koniec 1909 roku Alexandre Darracq był zmuszony do zamknięcia włoskiego oddziału.

 

 

Przełomowym momentem okazał się rok 1910. Grupa przedsiębiorców z Lombardii dostrzegła słuszność dalszego istnienia instytucji Darracqa i wykupiła Società Italiana Automobili Darracq. Zmiana właściciela nastąpiła 24 czerwca 1910 roku.  Przy okazji postanowiono zmienić nazwę firmy na A.L.F.A (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili). Jednak to nie koniec problemów. Przed przystąpieniem Włoch do I wojny światowej sprzedaż Alfy stopniowo wzrastała, w 1914 roku oscylowała na poziomie 272 sztuk. Jednak wraz z początkiem udziału armii włoskiej w wojnie, producent popadł po raz kolejny w poważne tarapaty finansowe i postanowił sprzedać swoje nieruchomości włoskiemu bankowi.

 

Fabryka Alfy w Portello

 

I tutaj pojawił się włoski inżynier Nicola Romeo, który w 1915 roku nabył majątek Alfy. W ciągu dwóch kolejnych lat przejął kontrolę nad firmą, która początkowo koncentrowała się na produkcji amunicji oraz silników lotniczych, wstrzymując tymczasowo produkcję samochodów. Po wojnie Romeo powrócił do produkcji samochodów, zmieniając nazwę firmy na Alfa Romeo. Oficjalny akt narodzenia się tej włoskiej marki pochodzi z dnia 3 lutego 1918 r. Obecnie właścicielem Alfy Romeo jest Fiat. Oczywiście jest to telegraficzny skrót tej pełnej zawirowań, interesującej historii.

 

 

110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition

 

 

Dzięki niesamowitemu wzornictwu i technicznej perfekcji, którą odznaczają się wszystkie wyroby manufaktury z La Chaux-de-Fonds, ten wyjątkowy zegarek wyraża zarówno sportowy klimat, jak i ogromną klasę, podobnie jak samochody Alfa Romeo „Bisicione” - dla niewtajemniczonych, jest to nazwa serii Giulia, wyróżniająca się bogatszym wyposażeniem i symbolem węża na ostatnim słupku.

 

Eberhard & Co. 110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition

 

Powstało tylko 110 egzemplarzy modelu 110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition. Zegarek wyposażono w okrągłą kopertę o średnicy 42 mm i grubości 13,45 mm. Wykonano ją z najwyższej jakości stali szlachetnej a swój nietypowy wygląd zawdzięcza ona ciekawie zaprojektowanym przyciskom od komplikacji stopera.

 

 

Na godzinie drugiej osadzono przycisk odpowiadający za rozpoczynanie i zatrzymywanie pomiarów krótkich odcinków czasu. Swoim wyglądem nawiązuje on do tłoków silnika. Natomiast prawdziwą wisienką na torcie jest drugi przycisk, resetujący wskazania, który został zintegrowany z koronką. Wodoszczelność koperty producent określił na 30 metrów. Rewers obudowy stanowi płaski transparentny dekiel, mocowany do korpusu za pomocą 6 śrub. Widnieje na nim logotyp Alfy Romeo, a także numer limitacji.

Eberhard & Co. 110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition  

W środku pracuje mechanizm z automatycznym naciągiem wyposażony w komplikację chronografu. Działający z częstotliwością 4 Hz kaliber został wyposażony w system antywstrząsowy i antymagnetyczny, a także glucydurowe koło balansowe. Mechanizm bogato ozdobiono pasami genewskimi, niebieskimi śrubkami oraz techniką perlage (perłowanie). 

Logo rocznicowe

 

Białą tarczę udekorowano wypukłym grawerunkiem rocznicowego loga Alfy Romeo. Dwie widniejące „jedynki”, biegnące wzdłuż linii loga, reprezentują przejście od przeszłości do teraźniejszości i zakończone są cyfrą „0”, wewnątrz której znajduje się „Biscione” - zaskroniec ze szlacheckiej dynastii Visconti, który w średniowieczu stał się symbolem Mediolanu. To właśnie tam narodziła się marka Alfa Romeo.

 

Eberhard & Co. 110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition  

 

Trzy totalizatory zostały rozmieszczone w układzie 3-6-9. Licznik minutowy został wyskalowany do 30 minut i dostrzec go można na godzinie 3. Z kolei licznik godzinowy zaimplementowano na godzinie 6. Mały sekundnik tradycyjnie spoczął na godzinie 9. Białą tarczę świetnie dopełniają czarne cyfry arabskie oraz szkieletowe czarne wskazówki (godzinowa i minutowa), które na swoich końcach posiadają niewielką aplikację z czarnej substancji luminescencyjnej.

 

Eberhard & Co. 110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition


Wypuszczając na rynek model 110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition, manufaktura Eberhard & Co. złożyła hołd tej motoryzacyjnej legendzie. Zegarek dostępny jest na wygodnym szarym pasku wykonanym ze skóry i tkaniny z czerwonymi przeszyciami. Rocznicowy model wyceniono na 24190 zł.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl