fbpx
6 Wcześnia 2017

Mido Commander Icône - ikona z krzemowym włosem balansu

Napisał: Bartosz Marciniak

Mido postanowiło oddać hołd jednemu z najbardziej charakterystycznych zegarków. Na myśli mam model Commander, produkowany nieprzerwalnie od 1959 roku. Nowa interpretacja czasomierza z przeszłości nosi nazwę Commander Icône. Zegarek zachował większość cech, które sprawiły że model Commander odniósł spektakularny sukces na rynku.

 

Już na pierwszy rzut oka widać, że jego wygląd czerpie garściami z protoplasty. Czyste linie, spora przestrzeń dedykowana tarczy oraz stalowa bransoleta Milanese to znaki rozpoznawcze. Jednak za tym retro wyglądem skrywa się również najnowocześniejsza technologia. Model Commander Icône został wyposażony w mechanizm z 80 godzinną rezerwą naciągu, certyfikatem COSC oraz krzemowym włosem balansowym. Przyznacie, że zapowiada się bardzo ciekawie?

Mimo, że w naszym kraju o marce nie usłyszycie zbyt wiele, to musicie wiedzieć, że to bardzo dobrze prosperujący brand, który zasila kadrę Swatch Group. Dowodem sukcesu modelu Commander jest fakt, iż czasomierz produkowany jest bez przerwy od przeszło sześciu dekad, zachowując przy tym pierwotne DNA. To naprawdę imponujący wynik.

 

Tytułowy model został wyposażony w okrągłą kopertę, wykonaną ze stali szlachetnej. Jej średnica to 42 mm. Obudowę poddano procesowi satynowania, natomiast pierścień wypolerowano na wysoki połysk. W ten sposób uzyskano bardzo ładny kontrast. Koperta posiada wodoszczelność 5 barów (50 m).

 

 

Producent postawił na antracytową tarczę, wzbogaconą szlifem słonecznym. Wykończenie cyferblatu jest satynowe, przez co mamy wrażenie, że wszystko jest ze sobą spójne. Oprócz aktualnej godziny, z tarczy możemy odczytać również dzień tygodnia i miesiąca. Podłużne okienko od powyższych wskazań znajduje się w pobliżu godziny trzeciej. Wypolerowane ręcznie wskazówki oraz indeksy, w kolorze srebrnym, idealnie uzupełniają cały projekt. Ich powierzchnia, za wyjątkiem sekundnika, została wypełniona substancją luminescencyjną Super-LumiNova®. Zostając jeszcze na moment przy wskazówkach i indeksach, to na wyróżnienie zasługują czarne wstawki. Wygląda to niezwykle oryginalnie. Kopertę od góry zamknięto kopulastym szkłem szafirowym.

 

 

Commander Icône został „ubrany” w stylową bransoletę typu mesh - Milanese. Idealnie podkreśla ona styl retro. Wykonana ze stali szlachetnej bransoleta jest zintegrowana z kopertą. Bardzo łatwo można ją dostosować do rozmiaru nadgarstka, dzięki przesuwanemu zapięciu. Pomimo, że nowy model jest niemalże odbiciem lustrzanym starszego brata, to nie zabrakło w nim teraźniejszej technologii. Czasomierz został wyposażony w mechanizm z automatycznym naciągiem, kaliber Mido 80 Si.

 

 

Za bazę posłużyła ETA C07.821. Werk oferuje użytkownikowi 80 godzinną rezerwę chodu i posiada certyfikat chronometru COSC. Działa on z częstotliwością 21, 600 wahnięć na godzinę. Mechanizm wyposażono w sprężynę ELINFLEX oraz krzemowy włos balansu. Nie zabrakło również zdobień w postaci pasów genewskich czy niebieskich śrubek, które możemy podziwiać przez transparentny dekiel.

 

 

Firma Mido stworzyła naprawdę ciekawą reinterpretację kultowego modelu z przeszłości. Prosta forma w połączeniu z najnowszą technologia, wydaje się być dobrą receptą na powtórzenie sukcesu sprzedażowego. Szkoda tylko, że w Polsce nie ma oficjalnej dystrybucji, bo chętnie bym go przymierzył. Może kiedyś będę miał okazję.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl