fbpx
2 Stycznia 2019

[Pre-SIHH 2019]: Hermès Arceau 78

Napisał: Bartosz Marciniak

Model Arceau 78 cechuje się subtelnym i eleganckim wzornictwem. Dodatkowo nowa kreacja jest ponadczasowa i raczej nie wyjdzie z mody. Zegarek został zaprojektowany przez legendarnego dyrektora artystycznego Hermès - Henriego d’Origny, który słynie z tworzenia m.in. wzorzystych krawatów.

 

Linia Arceau narodziła się w 1978 roku i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kolekcji w zegarkowym portfolio firmy Hermès. Pan Henri połączył okrągłą kopertę z asymetrycznymi uszami, zainspirowanymi strzemionami. Do tego dołożył ciekawą czcionkę mającą przywoływać na myśl galop konia.

 

Hermès Arceau 78

 

Efekt na ówczesne czasy był więcej niż zadowalający. Zegarki wywodzące się z tej „rodziny” zdecydowanie wyróżniały się swoim złożonym designem na tle konkurencji i szybko znalazły zamożnych nabywców. W ubiegłym roku minęło dokładnie 40 lat od momentu wprowadzenia Arceau na rynek. Z tego właśnie powodu manufaktura przygotowała tytułowy model.

 

Hermès Arceau 78 

Czasomierz został wyposażony w przepiękną ziarnistą tarczę o antracytowej barwie. Kremowe cyfry arabskie, o dość fikuśnej czcionce, zostały ręcznie namalowane i doskonale komponują się z dwiema ciemnymi wskazówkami. „Ręce” wskazujące czas wypełniono substancją luminescencyjną, zgodną kolorystycznie z pozostałym liternictwem widocznym na tarczy.

 

 

Całość jest wyjątkowo prosta i czytelna. Z cyferblatu, oprócz aktualnej godziny, można odczytać również dzień miesiąca. Okienko od tego wskazania znajduje się w pobliżu godziny szóstej. Co najważniejsze obrotowy dysk z dniami miesiąca jest utrzymany w tej samej kolorystyce co „twarz” zegarka. Dzięki temu nie zaburzono harmonii, jaką uzyskano.

 

Hermès Arceau 78

 

Kopertę o średnicy 40 mm wykonano ze stali szlachetnej. Większą jej część wypolerowano na wysoki połysk. Jednak istnieją elementy o odmiennym wykończeniu. Pierścień został wypiaskowany, przez co kapitalnie współgra z szorstką powierzchnią tarczy. Zmatowiona powierzchnia widoczna jest również na frontach górnych uszu. 

 

Oprócz aspektów wizualnych, które były pierwszoplanowe, takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Polerowany pierścień jest elementem, na którym zbierają się szybko tłuste odciski palców, a w tym przypadku użytkownik takiego problemu nie uświadczy. Konstrukcja wodoodporna jest do 30 metrów.

 

 

Podobnie jak większość modeli z kolekcji Arceau, tak i ten wyposażony jest w „bezobsługowy” szwajcarski mechanizm kwarcowy. Taki wybór może być podyktowany stosunkowo niewielką grubością koperty, jednak biorąc pod uwagę cenę zegarka (3 150 CHF), producent mógł się bardziej postarać.

 

Hermès Arceau 78

 

Hermès Arceau 78 pojawi się na półkach sklepowych w drugim kwartale bieżącego roku. Będzie go można nabyć w wersji na jasnobrązowym pasku wykonanym z naturalnej skóry cielęcej Barenia. O jego jakość nie ma się raczej co martwić, w końcu to Hermès. 

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl