fbpx
22 Stycznia 2019

Breitling Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Pan Am Edition

Napisał: Bartosz Marciniak

Firma Breitling wprowadziła a rynek nową kolekcję zegarków pod nazwą - Navitimer 1 Airline Editions. Upamiętnia ona nieistniejące już linie lotnicze. Manufaktura wytypowała trzech najbardziej emblematycznych przewoźników, którzy brylowali w przestworzach podczas złotej ery lotnictwa. Należą do nich: Swissair, TWA (Trans World Airlines) oraz Pan Am (Pan American World Airways).

 

Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte w komercyjnym lotnictwie były bardzo ważne dla całej branży. To właśnie wtedy narodził się bezprecedensowy boom na komercyjne podróże w niebiosach.

 

 

Świat nagle stał się mniejszy, dzięki popularyzacji tego typu transportu. Dostępność oraz spadające ceny sprawiły, że pokonywanie olbrzymich odległości nie było już zarezerwowane tylko dla elit. Breitling odegrał niemałą rolę w tamtych czasach.

 

 

Produkowane przez markę instrumenty były standardowym wyposażeniem na pokładach samolotów napędzanych śmigłem. W późniejszym czasie trafiły również do odrzutowców, wytwarzanych przez czołowych producentów stalowych ptaków.

 

 

Szwajcarska manufaktura, chcąc w szczególny sposób uhonorować wyżej wymienionych przewoźników i ich ogromny wkład w rozwój i komercjalizację branży lotniczej, stworzyła trzy wyjątkowe modele zegarków. Dziś skupimy się wyłącznie na tym ostatnim, czyli Pan Am, gdyż w mojej subiektywnej ocenie jest to najładniejszy projekt z dostępnych.

 

 

Pan American World Airways to legendarne amerykańskie linie lotnicze, które były obecne w powietrzu od 1927 roku. Firma została założona m.in. przez generała Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych „Air Force”. W szczytowym dla siebie momencie pokaźna flota Pan Am latała do 86 krajów na 6 kontynentach.

 

 

Niestety, w grudniu 1991 roku, przedsiębiorstwo było zmuszone ogłosić upadłość. Historia tej linii była na tyle intrygująca, że w 2011 roku powstał serial, ukazujący pracę pilotów oraz stewardess w latach sześćdziesiątych — złotej ery lotów komercyjnych „Jet Age”.

 

Breitling Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Pan Am Edition

 

Model Navitimer to bezapelacyjnie ikona wśród czasomierzy inspirowanych lotnictwem. Pierwsza referencja ujrzała światło dzienne w 1952 roku. Zegarki można było dostrzec na nadgarstkach awiatorów, zasiadających za sterami Boeinga 707 czy Douglasa DC-8. Z tarcz tych luksusowych wyrobów piloci mogli dokonywać obliczenia potrzebne podczas lotu. Dziś Navitimer to dalej jedna z najlepiej sprzedażowych pozycji z portfolio Breitlinga.

 

Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Pan Am Edition swoją niebieską kolorystyką nawiązuje do barwy widniejącej na logo amerykańskiego przewoźnika. Oficjalne stroje stewardess również były zachowane w tej przyjaznej dla oka kolorystyce. Projektanci postanowili zaimplementować elementy układu wskazań również w barwie czerwonej oraz białej. Uzyskano tym samym doskonały kontrast oraz czytelność.

 

Breitling Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Pan Am Edition 

Jeśli chodzi o „funkcje”, to niczym nie różnią się od regularnej wersji. Totalizatory w układzie 3-6-9 są srebrzyste, z resztą tak jak część suwaka logarytmicznego. Czerwona z kolei jest skala tachometryczna. Pozostała część cyferblatu to kolor niebieski.

 

 

Sercem zegarka jest manufakturowy mechanizm B01 legitymujący się 70-godzinną rezerwą chodu. Kaliber łożyskowany jest przy użyciu 47 kamieni syntetycznych i pracuje z częstotliwością 28,800 wahnięć na godzinę. Jak na markę Breitling przystało, odznacza się niezwykłą dokładnością, którą potwierdza certyfikat COSC.

 

Mechanizm manufakturowy B01 

Umieszczono go w stalowej kopercie o średnicy 43 mm. Jej wysokość to 14,25 mm. Konstrukcja jest wodoodporna tylko do 3 barów. Od góry obudowę zamyka wypukłe szkło szafirowe z podwójną powłoką antyrefleksyjną. Spód koperty stanowi zakręcany transparentny dekiel, z wygrawerowanym laserowo logotypem Pan Am.

 

Zegarek dostępny jest na stalowej bransolecie typu „mesh”, brązowym skórzanym pasku bądź bransolecie Breitling Air Race.

 

Breitling Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Pan Am Edition

 

Bardzo podoba mi się idea uhonorowania legendarnych linii lotniczych, dzięki którym podróżowanie stało się przyjemne i dostępne dla większości. Model Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Pan Am Edition to doskonała okazja, aby stać się posiadaczem unikatowego egzemplarza.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl