fbpx
7 Marca 2019

Breitling Aviator 8 Automatic Curtiss 41 Warhawk

Napisał: Bartosz Marciniak

W ciągu kilku ostatnich lat firma Breitling przeszła naprawdę sporo zmian. Począwszy od zmiany właściciela, po zmianę strategii i wprowadzenie do oferty zupełnie nowej kolekcji Navitimer 8. Czy próba przywrócenia marce dawnej świetności poprzez diametralną zmianę oblicza zegarkowej legendy się powiodła?

 

Myślę, że jest zdecydowanie za wcześnie, aby odpowiedzieć na to pytanie rzetelnie. Jednak warto zauważyć, że szwajcarski producent poczynił sporo kroków ku lepszemu bytowi.

Breitling Aviator 8 Automatic Curtiss 41 Warhawk

Najnowszym dodatkiem do zegarkowego portfolio jest model Aviator 8 Automatic Curtiss 41 Warhawk, inspirowany amerykańskim samolotem myśliwskim z okresu drugiej wojny światowej. Czasomierz posiada wiele smaczków, a swoją kolorystyką idealnie nawiązuje do stalowego ptaka z przeszłości.

 

Breitling Aviator 8 Automatic Curtiss 41 Warhawk

 

Koperta tytułowego bohatera została zapożyczona z linii Navitimer 8. Producent postanowił pokryć ją ciemną powłoką DLC (Diamond–like Carbon). Dzięki szczotkowanej powierzchni obudowy, wspomniana powłoka nie wydaje się na stricte czarną. To plus, ponieważ lekko „wyblakły” kolor perfekcyjnie współgra z pozostałymi ciemnozielonymi komponentami zegarka, zachowanymi w wojskowej stylistce.

 

 

Jak sama nazwa wskazuje, średnica koperty wynosi 41 mm. Wyposażono ja w dwukierunkowy obrotowy pierścień, ozdobiony charakterystycznym czerwonym trójkątem. Zegarek posiada zakręcaną koronkę, dzięki czemu jego wodoszczelność wynosi 100 metrów. Od góry obudowę zamyka szkło szafirowe, a od spodu pełny stalowy dekiel. Na powierzchni tego ostatniego wygrawerowano laserowo sylwetkę myśliwca Curtiss P-40 Warhawk.

 

Breitling Aviator 8 Automatic Curtiss 41 Warhawk

 

Za ciekawostkę może posłużyć fakt, że firma Breitling dotarła do dokumentacji, wykazującej produkcję instrumentów lotniczych dla Royal Air Force (RAF) oraz innych sił powietrznych w tym samym czasie, kiedy legendarny producent samolotów Curtiss Warhawk, wytwarzał swój najsłynniejszy model P-40. Być może właśnie to skłoniło markę do refleksji i wydania specjalnego modelu.

 

Breitling Aviator 8 Automatic Curtiss 41 Warhawk

 

W kopercie pracuje kaliber 17 wyposażony w automatyczny naciąg. Mechanizm oferuje 40-godzinną rezerwę chodu i pracuje ze standardową częstotliwością 4 Hz. Nie powinno być również dla nikogo zaskoczeniem, że werk legitymuje się certyfikatem COSC.

 

Breitling Aviator 8 Automatic Curtiss 41 Warhawk

 

Jeśli chodzi o tarczę, to jest ona prosta i przejrzysta. Zastosowany wojskowy odcień zieleni w połączeniu z utworzonymi z substancji luminescencyjnej cyframi arabskimi, przenoszą nas daleko w przeszłość. Po cyferblacie poruszają się trzy wskazówki: godzinowa, minutowa oraz sekundowa. Ta ostatnia zakończona jest czerwonym grotem. Tym samy kolorem wyróżniono oznaczenie sześćdziesiątej sekundy.

 

 

Mimo że "architektura" modelu Aviator 8 Automatic Curtiss 41 jest skromna, to zegarek prezentuje się i tak bardzo dobrze. Nowy projekt został zwieńczony materiałowym paskiem o charakterystycznej dla wojska kolorystyce. Jego spód „wyściela” skóra cielęca.

 

Breitling Aviator 8 Automatic Curtiss 41 Warhawk 

Breitling wycenił swoje nowe dzieło na kwotę 4 230 amerykańskich dolarów. Podana cena nie uwzględnia polskich podatków. Oprócz tej referencji, powstały jeszcze dwie inne dedykowane Curtiss Warhawk, ale z chronografem na pokładzie. 

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl