fbpx
10 Marca 2017

H.Moser & Cie Venturer Small Seconds XL Purity - kolejny model w kolorze Cosmic Green

Napisał: Adam Ciborek

Kilka tygodni temu prezentowałem Państwu wyjątkowo oszczędny w formie model Endeavour Centre Seconds Concept Cosmic Green z przykuwającą uwagę tarczą w kolorze zielonym. Zegarek, ten spotkał się z mieszanym przyjęciem. Pojawiły się komentarze, że producent posunął się za daleko usuwając wszelkie indeksy i równie dobrze mógł zrezygnować ze wskazówek.

Manufaktura dalej kroczy obraną drogą, zgodnie z którą “mniej znaczy więcej”. Właśnie zaprezentowała następny wzór wykorzystujący kolor nazwany Cosmic Green. Venturer Small Seconds XL Purity jest eleganckim wzorem, o trzech wskazówkach i indeksach godzin: 12,3,6 i 9. Mały sekundnik umieszczony jest przy godzinie szóstej, on również został oznaczony czterema prostymi kreskami.

 

 

Podobnie jak w przypadku poprzednio opisywanego modelu, projektanci zrezygnowali ze wszystkich napisów i oznaczeń. Wskazówki są smukłe i wyjątkowo długie. Ich jasny kolor sprawia, że wspaniale kontrastują z tarczą typu fumė - kolor w centrum jest jasny i intensywny, a przy zewnętrznej krawędzi zanika na rzecz czerni. To bardzo oryginalne rozwiązanie jest znakiem rozpoznawczym H.Moser&Cie. Przy projektowaniu Venturer’a designerzy sięgnęli do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

 

 

Zegarek jest klasyczny, doskonale zaokrąglony, z bardzo cienką lunetą wokół szkła. Opisywany wariant został znacznie powiększony. Jego koperta ma 43 mm i wykonano ją z białego złota próby 750. To największy model w portfolio marki. Koronka jest duża i odpowiednio żłobkowana, by ułatwić nakręcanie sprężyny. Widnieje na niej logo marki. Dekiel został przeszklony szafirowym szkłem, co daje właścicielowi okazję do przyjrzenia się mechanizmowi. Kaliber HMC 327, jest owocem prac inżynierów, zegarmistrzów i rzemieślników zatrudnionych w warsztatach przedsiębiorstwa.

 

 

Mechanizm i jego elementy zostały ręcznie ozdobione. Rezerwa naciągu to minimum trzy dni. Można ją sprawdzić patrząc na zegarek od spodu. Pieczęć marki i jej nazwa znalazły się na wspaniale wykończonych płytach mechanizmu. Jest to tradycja firmy od 1828 roku, swego rodzaju znak rozpoznawczy. Klasyczną kopertę, zaawansowany mechanizm i odważny kolor tarczy zestawiono z paskiem z surowej, beżowej skóry antylopy Kudu.

Pasek oczywiście został uszyty ręcznie. Zastosowanie takiej skóry ciekawie kontrastuje z dyskretną elegancją, tworząc model dla prawdziwych indywidualistów. H.Moser&Cie. po raz kolejny udowodniło, że to nie napis i logo na tarczy tworzy rozgłos i specyfikę zegarka. To osobliwe wzornictwo, interesujące detale i nieoczywiste zestawiania powołują do życia wyrób, który zapada w pamięć i staje się pożądany. Dodatkowo nowy Venturer jest w 100 procentach szwajcarski i limitowany do 50 egzemplarzy.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl