fbpx
28 Października 2017

H. Moser & Cie. Venturer XL Stoletniy Krasniy - powrót do początków

Napisał: Bartosz Marciniak

Początki szwajcarskiej marki H. Moser & Cie. sięgają 1828 roku, kiedy to pan Heinrich Moser otworzył swój warsztat zegarmistrzowski w Rosji, a dokładnie w Sankt Petersburgu. Miasto położone nad Zatoką Fińską, w latach 1712 - 1918, było stolicą Cesarstwa Rosyjskiego (oficjalna nazwa kraju w tamtych latach).

 

Perfekcyjne wyroby Heinricha szybko zyskały tam uznanie i zaczęły ozdabiać nadgarstki książąt rosyjskich i innych ważnych członków cesarstwa. W swojej bogatej karierze H. Moser sprzedał niemal 500 000 zegarków, odnosząc tym samym ogromny sukces.

 

 

Jego czasomierze były synonimem elegancji i wysokiej jakości, do tego stopnia, że marka stała się integralną częścią dziedzictwa Rosji. Dowodem na tę tezę jest tekst popularnej rosyjskiej piosenki:

 

 „Никому не доверяйте,

И из дома не уйдут:

Тридцать метров крепдешина,

Пудра, крем, одеколон,

Два бидона керосина,

Ленинградский патефон,

Чистой шерсти полушалок,

Фирмы Мозера часы”

 

 

„Don’t trust anybody,

Then your household will not lose:

Thirty meters of crepe-de-chine,

Powder, crème, eau-de-Cologne,

Two cans of kerosene,

A Leningrad-made gramophone,

A semi-shawl of pure wool,

A watch made by the firm “Moser””

 

 

Jest to mało znany fakt, ponieważ zegarkowa manufaktura obecnie kojarzona jest ściśle ze Szwajcarią. Obok tak barwnych wydarzeń, jakie miały miejsce 189 lat temu, firma H. Moser & Cie. nie mogła przejść obojętnie i postanowiła uczcić to wypuszczając w pełni szwajcarski zegarek, inspirowany rosyjską kulturą — model Venturer XL Stoletniy Krasniy.

 

 

Czasomierz mówiący o przeszłości charakteryzuje się prostotą, do czego akurat producent nas przyzwyczaił, oraz czerwoną tarczą. Kolor ten jest symbolem Rosji, stąd też nazwa zegarka - „ Stoletniy Krasniy ” . W przetłumaczeniu na język polski, „Krasniy” oznacza czerwoną barwę, a „Stoletniy” - stulecie. Z całą pewnością jest to piękny powrót marki do jej początków, gdzie odnosiła spektakularne sukcesy.

 

 

Na gradientowej czerwonej tarczy, ozdobionej promienistym wzorem, nie znajdziemy zbyt wiele. Dlatego główna rola w tym przedstawieniu przypadła polerowanym wskazówkom (godzinowej i minutowej) oraz nazwie marki w języku rosyjskim. Czarna drukowana czcionka z żółtą otoczką prezentuje się kapitalnie. Dzięki niej zegarek ma swój specyficzny klimat.

 

Ciemno-zielony pasek w militarnym stylu świetnie uzupełnia cały projekt. Zapina się go za pomocą klasycznej sprzączki. Na klamerce wygrawerowano logo producenta.

 

 

Manufakturowy mechanizm HMC 327 z manualnym naciągiem zapewnia 3 dni nieprzerwanej pracy. Oczywiście jak przystało na Moser’a, został on pięknie wykończony i udekorowany. Zastosowany włos Straumanna, zakończony krzywą końcową Bregueta, zapewnia doskonałą precyzję chodu. Werk umieszczono w kopercie wykonanej ze stali szlachetnej o średnicy 43 mm i grubości 12,6 mm. Obudowa została wyposażona w transparentny dekiel oraz wypukłe przednie szkło. Oba wykonano z szafiru.

Model H. Moser & Cie. Venturer XL Stoletniy Krasniy wyprodukowano w zaledwie 17 egzemplarzach. Jego ponadprzeciętny charakter i forma może spodobać się wielu kolekcjonerom i to bez względu na cenę, która wynosi 19,900 CHF. Myślę, że zegarki szybko znikną ze sklepowych gablot.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl