fbpx
16 Maja 2017

IWC Portugieser Chronograph Classic - klasyczny "Portugalczyk"

Napisał: Adam Ciborek

Ręcznie nakładane indeksy, smukłe wskazówki, podziałka minutowa przypominająca tory i komplikacja stopera to cechy charakterystyczne modelu Portugieser Chronograph Classic od IWC Schaffhausen. Właśnie zaprezentowana została odświeżona edycja tego modelu. Przez 80 lat zegarki z linii Portuguese były synonimem elegancji i zegarmistrzowskiej perfekcji.

 

Zaprezentowany w 2013 roku model 3904 wspaniale kontynuował dziedzictwo poprzednich wariantów, prezentując przy tym stylistykę lat trzydziestych ubiegłego wieku.  Firma IWC przygotowała model 3903 o jeszcze czystszej tarczy, która pozbawiona została skali sekundowej na zewnętrznej krawędzi. Dostępne są 3 warianty kolorystyczne i koperty z dwóch materiałów. Całość zamknięto dwoma szafirowymi szkłami, z których wierzchnie jest wypukłe.

IWC Portugieser Chronograph Classic - klasyczny Pierwszy przedstawiciel rodziny to topowa wersja wykonana w 18 karatowym, czerwonym złocie. W tym przypadku tarcza jest srebrna (IW390301). Nakładane ręcznie, arabskie indeksy i długie wskazówki feuille są również z drogocennego kruszcu. Ręcznie wykończony pasek ze skóry aligatora jest brązowy.  Stalowa koperta może zostać połączona ze srebrną (IW390302) lub granatową tarczą (IW390303). 

IWC Portugieser Chronograph Classic - klasyczny

Na pierwszą z nich naniesiono indeksy i skale w kolorze granatowym. Takie same są wskazówki. W drugim przypadku, czas prezentowany jest za pomocą srebrnych elementów. Paski w obu tych modelach są z czarnej skóry aligatora.

IWC Portugieser Chronograph Classic - klasyczny

Świetnie rozpoznawalny, pionowy układ wskazań stopera - licznik minut i godzin stopera przy godzinie 12 i sekundnik przy godzinie 6 jest doskonale znany z poprzednich wcieleń “Portugalczyka” (między innymi IW3712 i IW3712,a także modelu Yacht Club IW3905). Przy godzinie 3 znalazło się okienko datownika. Logo marki zostało przeniesione w pobliże indeksu godziny 9.

IWC Portugieser Chronograph Classic - klasyczny

We wnętrzu pracuje, sprawdzony w wielu innych modelach, mechanizm 89361. To autorska konstrukcja z automatycznym naciągiem, datownikiem i stoperem z funkcją flyback. Kaliber zapewnia około 68 rezerwy naciągu (blisko trzy dni). Przez przeszklony dekiel oglądać można wahnik i płyty mechanizmu wykończone pasami genewskimi. Wzrok przykuwa medalion ze znakiem Probus Scafusia.

 

Określenie to pochodzi z łaciny i w wolnym tłumaczeniu oznacza “Jakość z Schaffhausen”.  Średnica koperty wynosi 42, a jej wysokość 14,5 milimetrów. Klasa wodoszczelności to 30 metrów. Szafirowe szkło otrzymało oczywiście powłokę antyrefleksyjną.

 

 

IWC Portugieser Chronograph Classic - klasyczny

 

Odświeżony Portugieser Chronograph Classic nie jest rewolucją. To elegancka ewolucja, która zaowocowała minimalistyczną formą. Bardzo podoba mi się uzyskany efekt. Myślę, że ten model zdobędzie sławę porównywalną z nieśmiertelnym modelem Chrono-Automatic.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl