fbpx
17 Października 2020

IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Chronograph TOP GUN Edition “Strike Fighter Tactics Instructor"

Napisał: Adam Ciborek

Czekając na Top Gun:Maverick?

 

 

[Na dole strony zamieściłem podkład muzyczny]

 

Czy premiera nowego pilota od IWC Schaffhausen ma coś wspólnego z grudniową (teoretyczną) premierą nowego filmu o pilotach TOP GUN? Może to tylko zaplanowany zbieg okoliczności? To chyba nie ma znaczenia.


Nowość, czyli Pilot’s Watch Chronograph TOP GUN Edition “SFTI", gdzie ostatni człon nazwy to skrót od Strike Fighter Tactics Instructor (z ang. Instruktor taktyki samolotów uderzeniowych), to limitowana edycja 1500 egzemplarzy.

 

 IWC Schaffhausen Pilots Watch Chronograph TOP GUN Edition SFTI timeandwatches.pl


To nawiązanie do zegarka powstałego w 2018 roku. Wtedy, we współpracy z Amerykańską Marynarką stacjonującą w bazie Naval Air Station Lemoore w Kalifornii, stworzono model, który nie jest dostępny dla cywili. Na tarczy tego wyrobu widnieje kultowe logo TOP GUN.

 

Uprawnieni do jego kupna są wyłącznie absolwenci Navy Fighter Weapons School, czyli kursu instruktorskiego dla pilotów i oficerów, pełniących funkcję drugich pilotów. Kurs popularnie nazywany jest właśnie TOP GUN.

 

iwc schaffhausen pilots watch chronograph ed strike fighter tactics instructor iw389004


Tegoroczny, przeznaczony dla cywilów zegarek ma 44 milimetrową kopertę z czarnej ceramiki połączonej z Ceratanium. Z tego nowoczesnego materiału powstał dekiel, koronka i przyciski stopera. Całość jest taktyczno-matowa, jak przystało na sprzęt inspirowany wojskowością. Poza rasowym wyglądem skutkuje to także wysoką odpornością na zarysowania.


Tarcza, kto by się spodziewał, jest bardzo utylitarna. Duże wskazówki i indeksy, spora ilość substancji świecącej i standardowo umieszczony na dwunastej trójkąt. Nawet datownik day-date zrealizowano w możliwie najdyskretniejszy sposób.

 

Ponieważ tu nie ma miejsca na ekstrawagancję, jedynymi kolorowymi akcentami są wskazówka sekundnika czasu bieżącego oraz przeciwwaga sekundnika stopera w kształcie myśliwca. Oba elementy są czerwone.

 

IWC Schaffhausen Pilots Watch Chronograph TOP GUN Edition SFTI timeandwatches.pl


Mechanizm 69380 to autorska konstrukcja marki IWC, skonstruowana zgodnie ze sprawdzonymi schematami.

 

Znalazło się w nim koło kolumnowe wpływające pozytywnie na pracę stopera zdolnego mierzyć czas do dwunastu godzin, wskazanie dni tygodnia i miesiąca oraz mały sekundnik. Energię dostarcza automatyczny naciąg sprężyny, a pełny jej zapas pozwala na około 46 h autonomii pracy.


Zielony materiałowy pasek pasuje do mundurów i kombinezonów pilotów. Będzie trwały i tani, gdy przyjdzie do jego wymiany.

 

IWC Schaffhausen Pilots Watch Chronograph TOP GUN Edition SFTI timeandwatches.pl

 

Pilot’s Watch Chronograph TOP GUN Edition “SFTI" ref. IW389104 od IWC Schaffhausen to ciekawy gadżet dla zamożnych, chcących zaakcentować swoją profesję, zainteresowania lub wojskową karierę.

 

Oczywiście, doskonale sprawdzi się też jako kompan dla osób, które nie latają ani nie mają stopnia oficerskiego.

 

Skoro został wymyślony jako wyrób towarzyszący pilotom podczas lotów F/A-18 Super Hornet i jest w stanie wyjść z nich bez szwanku, to sprawdzi się na ziemi, gdzie nie będzie narażony na potężne przeciążenia towarzyszące walce powietrznej.

Media

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl