fbpx
8 Listopada 2019

Jaquet Droz Grande Seconde Skelet-One Ceramic

Napisał: Adam Ciborek

Jaquet-Droz z okazji Only Watch zaprezentowało wyjątkową wersję jednej ze swoich najnowszych propozycji - Grande Seconde Skelet-One.

 

Jaquet-Droz wspiera aukcję Only Watch od początku istnienia tej inicjatywy. Osoby kierujące firmą dążą do tego, by dostarczyć wyjątkowe zegarki, pozwalające zebrać możliwie jak najwięcej pieniędzy, które pomogą badać dystrofię mięśniową.

 

Jaquet Droz Grande Seconde Skelet-One Ceramic

 

Grande Seconde Skelet-One Ceramic to tegoroczna premiera marki reinterpretująca wiekowy już koncept Grande Seconde - znak rozpoznawczy marki Jaquet-Droz. Skelet-One w metalowej obudowie był nowością w ubiegłym roku. To pierwszy okaz z rodziny Grande Seconde, w którym zrezygnowano z tarczy. W jej miejscu pojawiła się przestrzeń i światło. Tegoroczny wariant został “ubrany” w ceramiczną kopertę wykończoną niebieskimi akcentami. Średnica modelu standardowego i egzemplarza specjalnego to 41,5 milimetra. Wyjątkowy egzemplarz zamiast niebieskich, jak w modelu seryjnym, otrzymał czerwone akcenty kolorystyczne. Ażurowy mechanizm “rozpięto” wewnątrz obudowy na wspornikach przywołujących na myśl te, które można znaleźć w architekturze. Patrząc od wierzchu łatwo zauważyć elementy mechanizmu i poruszający się po spodniej stronie wahnik. Czas prezentowany jest - zgodnie z ideą Grande Seconde - na dwóch osiach. U góry wskazywane są minuty i godziny, niżej pracuje duży sekundnik.

Jaquet Droz Grande Seconde Skelet-One Ceramic

Mniejsza tarczka, nad którą poruszają się dwie wskazówki, ma szczotkowaną wertykalnie ceramiczną powierzchnię, a naniesione na nią indeksy godzin powstały z polerowanych kawałków białego złota. Większa tarcza została wycięta z tafli szafirowego szkła i można odczytać z niej nazwę producenta i informację o szwajcarskim rodowodzie. Na obu tarczach naniesiono skale w postaci czerwonych “torów kolejowych”.

 

Jaquet Droz Grande Seconde Skelet-One Ceramic

 

Uzupełnieniem jest ręcznie szyty, materiałowy pasek w kolorze intensywnej czerwieni. Zapina się go ceramiczno-stalowym zapięciem bransoletkowym. Autorski kaliber 2663 to mechaniczny, szkieletowany werk z automatycznym naciągiem sprężyn w dwóch bębnach. Pełna rezerwa naciągu wynosi około 68 godzin. Także w mechanizmie zastosowano ultra-nowoczesne rozwiązania - sprężyna i palety w kotwicy powstały z krzemu. Wahnik uformowano ze złota próby 750. Prognozowane widełki ceny jaka zostanie wylicytowana to od 28 000 do 35 000 CHF, czyli między 108 000 a 136 000 złotych.

 

 

Jaquet Droz to nazwisko i przedsiębiorstwo zapisane złotymi literami w annałach historii zegarmistrzostwa. Kreacje, które opuściły warsztaty tego producenta do dziś potrafią wprawić w zachwyt. Być może Grande Seconde Skelet-One Ceramic nie zostanie zapamiętany jako kamień milowy przemysłu zegarkowego, jednak jego specjalna edycja Only Watch może przyczynić się do historycznych odkryć medycyny. W końcu 99 procent z wylicytowanej 9 listopada ceny zegarka trafi do lekarzy badających chorobę Duchenne'a.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl