Jedną z najciekawszych technicznych premier w tym roku przygotowała firma Patek Philippe. W ramach programu badawczego - Advanced Research, zaprezentowano nowy model - Aquanaut Travel Time 5650G. Zegarek został wyposażony w mechanizm wzbogaconoy o dwa innowacyjne rozwiązania.
Mimo, że na pierwszy rzut oka tytułowy model nie powala swoją urodą na kolona, to jednak nie można mu odmówić charakteru. Zegarek został wyposażony w nowy system uruchamiania komplikacji GMT oraz udoskonalony włos balansu – Spiromax®, zapewniający doskonałe rezultaty, jeśli chodzi o dokładność chodu. Warto również podkreślić, że jest to pierwszy czasomierz z częściowo odkrytą tarczą wyprodukowany przez firmę Patek Philippe. Czy taka zmiana przemówi do stałych klientów? Zobaczymy. Firma motywuje to posunięcie tym, że chciała aby użytkownicy mogli podziwiać nowe osiągnięcie w dziedzinie mikromechaniki.
Zanim skupimy się na ogólnym wyglądzie nowego Aquanaut'a to zaczniemy od aspektów technicznych, bo one tutaj odgrywają kluczową rolę.
Pierwszą innowacją jest zastosowanie „elastycznego mechanizmu” (flexible mechanism) służącego do obsługi drugiej strefy czasowej (GMT). Pewnie wielu z Was teraz się zastanawia czym jest i jak działa „elastyczny mechanizm”. Spróbuję to wyjaśnić najprościej, jak to tylko możliwe. Ogólnie przy tego typu rozwiązaniach (flexible mechanism) wykorzystuje się taką właściwość, jak sprężystość materiałów. W tym przypadku mamy do czynienia ze stalą nierdzewną. Nie jest to nowy czy egzotyczny materiał, więc tym większy szacunek dla marki że postanowiła ulepszyć coś znanego i tradycyjnego. Ów mechanizm swoim wyglądem przypomina kraba.
Składa się on z czterech specjalnych, skrzyżowanych sprężyn – po dwie na każdy przycisk korektora. Jedna z nich jest od dźwigni nastawczej. Poszczególne sprężyny są bardzo cienkie i przecinają się w odległości zaledwie 150 mikronów (0,15 mm). Myślę, że zasadę działania tego wyrafinowanego elementu najlepiej zobrazuje poniższy film.
Takie rozwiązanie niedość, że umożliwia rezygnacje z tradycyjnych przekładni. Łączy w sobie wiele zalet, takich jak: prostszy i szybszy montaż (12 części zamiast 37, tylko 4 śrubki), płaską sylwetkę (1,24 mm), brak „mechaniki” oraz tarcia, a co za tym nie ma potrzeby stosowania specjalnych środków smarujących.
Korekty czasu dla GMT dokonujemy za pomocą, wcześniej wspomnianych, dwóch pusher'ów usytuowanych po przeciwnej stronie niż koronka. Ten na godzinie 10 jest do przesuwania wskazówki godzinowej do przodu, a ten na 8 – do tyłu. Wtedy czas domowy wskazuje druga wskazówka godzinowa, a czas lokalny mamy na pierwszym planie. Bardzo komfortowe rozwiązanie.
Drugą z innowacji jest zastosowanie nowej sprężyny balansowej Spiromax®, która została wykonana w całości z materiału o nazwie – Silinvar®. Bazuje on na monokrystalicznym krzemie. Jego podstawowe właściwości to lekkość (1/3 masy stali), elastyczność, odporność na korozję, wstrząsy, a także pole magnetyczne. Jest też wyjątkowo twardy i odporny na ścieranie oraz zawsze powraca do pierwotnego kształtu. Elementy Silinvar® są wytwarzane w procesie DRIE (Deep Reactive Ion) z tolerancją mniejszą niż 1/1000 mm. Firma Patek Phillip wdrożyła ten materiał w 2005 roku.
Wracając do ulepszonej sprężyny Spiromax® to nowa wersja posiada dodatkową wewnętrzną krzywą końcówkę włosa. Najbardziej wewnętrzny zwój w nowej wersji jest delikatnie pogrubiony. Widać to doskonale na zdjęciu. Podstawowym założeniem takiego rozwiązana było wpłynięcie na izochronizm przez ustawienie sprężyny balansu, tak aby środek jej ciężkości zawsze pokrywał się dokładnie ze środkiem ciężkości balansu. Producent twierdzi, że poprawienie izochronizmu w pionowej orientacji przyczyniło się do zwiększenia dokładności chodu. Deklarowana precyzja jest imponująca - wynosi -1/+2 sekundy na dobę.
Sam mechanizm to jednostka z automatycznym naciągiem o oznaczeniu 324 S C FUS, legitymująca się 45 godzinną rezerwą chodu, 29 kamieniami łożyskującymi i 4 Hz taktowaniem. To tyle jeśli chodzi o aspekty czysto techniczne.
Jeżeli chodzi natomiast o wygląd to Aquanaut Travel Time 5650G został wyposażony w kopertę z 18 karatowego białego złota o średnicy 40, 8 mm i grubości 11 mm. Dysponuje ona 120 metrową klasą wodoszczelności. Przez transparentny dekiel możemy podziwiać pracę mechanizmu. Niebieska, częściowo odkryta tarcza posiada ciekawą fakturę. Okrągły datownik znalazł się na godzinie szóstej, a korektor do jego nastawiania w pobliżu czwartej. Po lewej stronie mamy uwidoczniony „elastyczny mechanizm” od drugiej strefy czasowej.
Nowy Aquanaut Travel Time 5650G wywodzący się z projektu - Advanced Research, jest limitowaną edycją, ograniczoną do 500 sztuk. Dostępny będzie na niebieskim kauczukowym pasku z zapięciem zatrzaskowym, wykonanym z 18 karatowego złota. Jego cena będzie oscylować w okolicach 59 tyś $.