fbpx
31 Stycznia 2019

Vacheron Constantin Overseas Tourbillon

Napisał: Bartosz Marciniak

Kolekcja Overseas to najbardziej usportowiona i wszechstronna linia, znajdująca się w ofercie Vacheron Constantin. W tym roku dołączył do niej nowy model, wyposażony w moduł obiegowy wychwytu, potocznie zwanym tourbillonem.

 

Linia Overseas powstała w 1996 roku, jednak pierwszy sportowy zegarek VC narodził się w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Dokładnie w 1977 roku zaprezentowano model „222”, bazujący na legendarnym mechanizmie LC920 od Jaeger-LeCoultre.

Vacheron Constantin Overseas Tourbillon

 

Czasomierz był odpowiedzią na kolekcje Royal Oak i Nautilus, wykreowane przez najbliższą konkurencję, czyli Audemars Piguet oraz Patek Philippe. Wszystkie narodziły się w podobnym czasie i cechowały się surową stylistyką. Dziś są prawdziwymi ikonami, które zacięcie ze sobą rywalizują.

 

Vacheron Constantin Overseas Tourbillon 

Jeśli mam być szczery, poznałem dokładnie wszystkie wyżej wymienione wyroby i najbliżej mojemu sercu jest właśnie kolekcja Overseas. Oprócz tego, że zegarki są perfekcyjnie wykonane, posiadają przecież Pieczęć Genewską, to po prostu wyglądają obłędnie. Przynajmniej dla mnie.

 

 

Ok, przejdźmy już do opisu tytułowego bohatera. Wydawałoby się, że zaimplementowanie do zegarka „Wielkiej Komplikacji”, spowoduje zmianę surowca koperty, chodzi o stal, ale nic bardziej mylnego. Producent, trzymając się sportowego etosu, zaoferował smukłą obudowę wykonaną z tego popularnego materiału.

 

Vacheron Constantin Overseas Tourbillon 

Nowy model dysponuje kopertą o średnicy 42,5 mm i grubości 10,39 mm. Charakterystyczny sześciokątny pierścień został wypolerowany na wysoki połysk, przez co ładnie kontrastuje ze szczotkowaną i zmatowioną powierzchnią obudowy.

 

Vacheron Constantin Overseas Tourbillon

 

Co prawda nie miałem okazji przymierzyć go na tegorocznym salonie SIHH w Genewie, ale model z chronografem, o bardzo zbliżonych wymiarach, układa się perfekcyjnie na nadgarstku. Koperta posiada transparentny dekiel, a wodoszczelność wynosi 50 metrów.

 

Vacheron Constantin Overseas Tourbillon

 

Przechodząc do wnętrza zegarka, to lakierowana na niebiesko i ozdobiona szlifem promienistym tarcza, stanowi perfekcyjne tło dla przyciągającej wzrok klatki tourbillonu, która widoczna jest na godzinie szóstej. Tak jak w pozostałych modelach z modułem obiegowym wychwytu, tak i w tym, widoczny jest Krzyż maltański — symbol Vacheron Constantin.

 

Vacheron Constantin Overseas Tourbillon

 

Wokół obrzeży cyferblatu można dostrzec jasną subtelną flanszę. Czas wskazywany jest za pomocą centralnie umieszczonych wskazówek, godzinowej i minutowej, oraz indeksów. Owe elementy przygotowano z białego 18-karatowego złota i podano procesowi fasetowania. Wypełniono je także substancją luminescencyjną, umożliwiającą odczyt wskazań po zmroku.

 

Wewnątrz koperty umieszczono manufakturowy kaliber 2160 z automatycznym naciągiem, składający się ze 188 elementów. Wprowadzony w 2018 roku werk, można spotkać w innych kolekcjach, m.in. Traditionelle czy FIFTYSIX.

 Kaliber 2160

Mechanizm z komplikacją tourbillonu może poszczycić się niewielką grubością, wynoszącą zaledwie 5,65 mm. Dużą rolę odegrał w tym peryferyjny wahnik wykonany z 22-karatowego złota. Średnica „serca” to z kolei 31 mm. Werk działa z częstotliwością 2,5 Hz (18 000 vph) i przy w pełni naciągniętej sprężynie zapewnia 80-godzinną rezerwę chodu.

 Kaliber 2160

Kaliber 2160 wskazuje minuty, godziny oraz sekundy — sekundnik znajduje się w klatce torbillonu. Został perfekcyjnie wykonany z dbałością o najmniejsze szczegóły. W końcu Pieczęć Genewska do czegoś zobowiązuje. Ręcznie polerowane główki śrubek, pasy genewskie czy perłowanie to nie jedyne smaczki, jakie można spotkać.

 

 

Podobnie jak inne modele z aktualnej kolekcji Overseas, zegarek można nosić na stalowej bransolecie, niebieskim pasku kauczukowym, a także skórzanym. Dzięki specjalnemu systemowi mocowania można je łatwo zmieniać bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi.

 Vacheron Constantin Overseas Tourbillon

Jak można się było tego spodziewać, cena Vacheron Constantin Overseas Tourbillon nie jest mała. Producent swój najnowszy wyrób wycenił na kwotę 112 000 Euro.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl