fbpx
17 Stycznia 2017

27 edycja Międzynarodowego Salonu Elitarnego Zegarmistrzostwa w Genewie - kilka słów

Napisał: Adam Ciborek

Początek roku to czas podsumowań minionych dwunastu miesięcy. Media wspominają relacjonowane zdarzenia, politycy punktują swoich rywali, a naukowcy prognozują co czeka nas w nowym roku. Dla miłośników zegarków pierwszy kwartał roku to dwa olbrzymie wydarzenia, które wyznaczają trendy na najbliższą i odleglejszą przyszłość. Chciałbym w kilku słowach napisać o styczniowych targach w Genewie.

W najbliższych dniach rozpocznie się 27 edycja Salon International de la Haute Horlogerie (Międzynarodowy Salon Elitarnego Zegarmistrzostwa), w skrócie SIHH. Pierwsza wystawa odbyła się w 1991 roku. Zorganizowano ją dzięki współpracy Baume & Mercier, Cartier’a, Piaget’a, Geralda Genty i Daniela Rotha. Firmy postanowiły opuścić targi Baselworld w Bazylei, by prezentować swoje osiągnięcia zamkniętemu gronu partnerów biznesowych i dziennikarzy. Powierzchnia wystawowa zajęła 4500 metrów kwadratowych i znajdowała się w genewskim Palexpo.

 

 

Kolejnym edycjom SIHH towarzyszyły spotkania i dyskusje dotyczące przyszłości Elitarnego Zegarmistrzostwa oraz całego sektora dóbr luksusowych. Wystawa była sukcesywnie powiększana, dołączały kolejne firmy i zegarmistrzowie. 

 

 

Aktualnie organizatorem targów w Genewie jest Fondation de la Haute Horlogerie (Fundacja Elitarnego Zegarmistrzostwa). Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 16 do 20 stycznia, ponownie na terenie Palexpo i przyniesie istotne nowości.

 

 

Uczestnikami 27 targów SIHH są duże firmy zegarkowe oraz grupa mniejszych marek (Carré des Horlogers).

 

Pełna lista wystawców to: A.Lange & Söhne, Audemars Piguet, Baume & Mercier, Cartier, Girard-Perregaux, Greubel Forsey, IWC, Jaeger-LeCoultre, Montblanc, Panerai, Parmigiani, Piaget, Richard Mille, Roger Dubuis, Ulysse Nardin, Van Cleef & Arpels, Vacheron Constantin.

 

Pozostałe firmy i zegarmistrzowie, którzy będą obecni to: Christophe Claret, Grönefeld, H. Moser & Cie, Hautlence, HYT, Kari Voutilainen, Laurent Ferrier, MB&F, MCT-Manufacture Contemporaine du Temps, Ressence, Romain Jerome, Speake-Marin, Urwerk.

 

 

Wspomniane przeze mnie nowości to powrót Girard-Perregaux i debiut Ulysse Nardin jako wystawcy. Pierwsza marka była ważnym elementem wcześniejszych wystaw,  przestała gościć na SIHH w 2011 roku po zakupie przez koncern Kering (zrzesza on producentów dóbr luksusowych takich jak zegarki, biżuteria i odzież).

 

 

Ulysse Nardin w pełni zasługuje na to by prezentować swoje wyroby podczas targów Elitarnego Zegarmistrzostwa, a wstąpienie do koncernu Kering na pewno przyspieszyło to wydarzenie. Firma zaprezentowała już światu zegarki, które będą miały premierę podczas wystawy. Opisaliśmy dla Państwa modele Diver Chronograph Artemis Racing oraz Classico Manufacture „Grand Feu”.

 

 

O wiele bardziej interesującą zmianą jest udostępnienie wystawy dla publiczności. W piątek 20 stycznia powierzchnia wystawowa będzie dostępna dla wszystkich, którzy zdecydują się wykupić bilet na tę imprezę. Bilety są wciąż dostępne w cenie 70 CHF (ok 280 złotych) za sztukę. Można je zamówić za pośrednictwem strony internetowej sihh.org.

 

 

Organizatorzy tłumaczą tę zmianę tym, że kluczowe jest aby dotrzeć do publiczności, u której Elitarne Zegarmistrzostwo wzbudza entuzjazm. Targi SIHH wciąż zmieniają się i powiększają, dzięki czemu wyrastają na najważniejszą imprezę branżową. Bez udziału miłośników zegarków nie udałoby się awansować do tego miana.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl