fbpx
25 Marca 2021

[artykuł klasy B] Nowe modele Citizen Promaster

Napisał: Adam Ciborek

W dalekiej Japonii oprócz nowej wersji gry o Linku, zapowiedziano niedawno nowe modele Citizena. Nowości uchwycono na razie na kilku zdjęciach, więc będzie krótko.

 

Pokazano dwa modele z trzema wariantami kolorystycznymi każdy. To zegarki o designie, który kocha się lub nienawidzi. Serio, tu nie ma miejsca na odcienie szarości. Nowinki należą do linii Promaster i odwołują się do bogatej tradycji konstruowania przez japoński koncern zegarków do nurkowania.

 

Nowe modele Citizen Promaster4

 

Rodzina NB600x

 

Pokazano kopertę tytanową, opcjonalnie z czarną powłoką, o masywnych kształtach i potężnym bezelu odrobinę "schowanym" w obudowie.

Skala nurkowa na pierścieniu wystaje ponad moletowaną powierzchnię. Ten sam wzór powielono na tarczy. Boczna krawędź lunety ma spore wypustki, zdające się ułatwiać jego obsługę.

Średnica to 46, a wysokość 15,3 milimetra, czyli mowa o zegarku dużym. Zdjęcie z profilu pokazuje dość krótkie i ostro opadające uszy, co pozwala mieć nadzieję, że koperta będzie dobrze leżała na małych nadgarstkach.

 

Nowe modele Citizen Promaster1

Warianty kolorystyczne to czarna tarcza w tytanowej obudowie, zielona tarcza i złote akcenty w obudowie wykończonej na czarno i granatowa tarcza z żółtymi akcentami, również w czarnej kopercie.

Wewnątrz znajdzie się kaliber 9051. To nowość, którą ma cechować zwiększona odporność na pola magnetyczne, częstotliwość pracy 4 Hz i około 42 godzinna rezerwa naciągu.

Producent podkreśla, że wyrób spełnia normę ISO dla zegarków do nurkowania.

 

Rodzina BN022x

 

Tu mamy do czynienia z powrotem do korzeni - przedstawiony produkt odwołuje się do jednego z bardziej rozpoznawalnych (i kosmicznych) modeli marki, który premierę miał w 1982 roku.

Kwadratowa koperta pozbawiona jest uszu. Wyróżniają ją cztery wypustki chroniące bezel. Jej wymiary to 46,5 x 14,3 milimetra. Również w tym modelu zastosowano specjalnie obrobiony przez Citizena tytan nazwany Super Titanium. Ten materiał względem stali waży wyraźnie mniej, a japońskie "hokus pokus" gwarantuje też, że będzie trudniej go zarysować.

Citizen Promaster bn0220 16e Timeandwatches.pl

 

Wariant czarno-żółto/złoty ma kopertę w naturalnym kolorze tytanu. W dwóch pozostałych koperty są czarne, a kolorystykę zaczerpnięto z natury (tak twierdzi marketing marki). Część zysków ze sprzedaży tych "naturalnych" nurków zostanie przekazana do organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną mórz i oceanów.

Czas odmierza kaliber zasilany światłem. W pełni naładowany akumulator werku E168 pozwala na około pół roku pracy z dokładnością +/- 15 sekund na miesiąc.

Także ten model spełnia normę ISO i jest wodoszczelny do 200 metrów. Warto wspomnieć, że oryginał był opisany wartością 1300 m.

 

 

Citizen Promaster BN022x lineup Timeandwatches.pl

 

 

 

Ceny

 

Pierwsze z opisanych modeli kosztują 132 000 i 143 000 jenów japońskich, co po przeliczeniu daje 4700 i 5100 złotych. Oczywiście bez uwzględnienia podatków w Polsce.

Te drugie, kwarcowe, mają kosztować 525 dolarów, czyli niewiele ponad 2000 złotych. Znów podaję wartość bez podatków i ewentualnych opłat dodatkowych.

 

Zegarki Balticus
REKLAMA

  

Końcóweczka

 

Na tych kiepskiej jakości zdjęciach, premiery podobają mi się. To egzotyczne na wielu płaszczyznach modele, które spełniają wymagania profesjonalnych narzędzi do nurkowania.

Ciekawe czy będą dostępne w kraju?

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl