fbpx
25 Marca 2021

[artykuł klasy B] Nowe modele Citizen Promaster

Napisał: Adam Ciborek

W dalekiej Japonii oprócz nowej wersji gry o Linku, zapowiedziano niedawno nowe modele Citizena. Nowości uchwycono na razie na kilku zdjęciach, więc będzie krótko.

 

Pokazano dwa modele z trzema wariantami kolorystycznymi każdy. To zegarki o designie, który kocha się lub nienawidzi. Serio, tu nie ma miejsca na odcienie szarości. Nowinki należą do linii Promaster i odwołują się do bogatej tradycji konstruowania przez japoński koncern zegarków do nurkowania.

 

Nowe modele Citizen Promaster4

 

Rodzina NB600x

 

Pokazano kopertę tytanową, opcjonalnie z czarną powłoką, o masywnych kształtach i potężnym bezelu odrobinę "schowanym" w obudowie.

Skala nurkowa na pierścieniu wystaje ponad moletowaną powierzchnię. Ten sam wzór powielono na tarczy. Boczna krawędź lunety ma spore wypustki, zdające się ułatwiać jego obsługę.

Średnica to 46, a wysokość 15,3 milimetra, czyli mowa o zegarku dużym. Zdjęcie z profilu pokazuje dość krótkie i ostro opadające uszy, co pozwala mieć nadzieję, że koperta będzie dobrze leżała na małych nadgarstkach.

 

Nowe modele Citizen Promaster1

Warianty kolorystyczne to czarna tarcza w tytanowej obudowie, zielona tarcza i złote akcenty w obudowie wykończonej na czarno i granatowa tarcza z żółtymi akcentami, również w czarnej kopercie.

Wewnątrz znajdzie się kaliber 9051. To nowość, którą ma cechować zwiększona odporność na pola magnetyczne, częstotliwość pracy 4 Hz i około 42 godzinna rezerwa naciągu.

Producent podkreśla, że wyrób spełnia normę ISO dla zegarków do nurkowania.

 

Rodzina BN022x

 

Tu mamy do czynienia z powrotem do korzeni - przedstawiony produkt odwołuje się do jednego z bardziej rozpoznawalnych (i kosmicznych) modeli marki, który premierę miał w 1982 roku.

Kwadratowa koperta pozbawiona jest uszu. Wyróżniają ją cztery wypustki chroniące bezel. Jej wymiary to 46,5 x 14,3 milimetra. Również w tym modelu zastosowano specjalnie obrobiony przez Citizena tytan nazwany Super Titanium. Ten materiał względem stali waży wyraźnie mniej, a japońskie "hokus pokus" gwarantuje też, że będzie trudniej go zarysować.

Citizen Promaster bn0220 16e Timeandwatches.pl

 

Wariant czarno-żółto/złoty ma kopertę w naturalnym kolorze tytanu. W dwóch pozostałych koperty są czarne, a kolorystykę zaczerpnięto z natury (tak twierdzi marketing marki). Część zysków ze sprzedaży tych "naturalnych" nurków zostanie przekazana do organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną mórz i oceanów.

Czas odmierza kaliber zasilany światłem. W pełni naładowany akumulator werku E168 pozwala na około pół roku pracy z dokładnością +/- 15 sekund na miesiąc.

Także ten model spełnia normę ISO i jest wodoszczelny do 200 metrów. Warto wspomnieć, że oryginał był opisany wartością 1300 m.

 

 

Citizen Promaster BN022x lineup Timeandwatches.pl

 

 

 

Ceny

 

Pierwsze z opisanych modeli kosztują 132 000 i 143 000 jenów japońskich, co po przeliczeniu daje 4700 i 5100 złotych. Oczywiście bez uwzględnienia podatków w Polsce.

Te drugie, kwarcowe, mają kosztować 525 dolarów, czyli niewiele ponad 2000 złotych. Znów podaję wartość bez podatków i ewentualnych opłat dodatkowych.

 

  

Końcóweczka

 

Na tych kiepskiej jakości zdjęciach, premiery podobają mi się. To egzotyczne na wielu płaszczyznach modele, które spełniają wymagania profesjonalnych narzędzi do nurkowania.

Ciekawe czy będą dostępne w kraju?

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl