fbpx
14 Marca 2021

IWC Schaffhausen - Tribute to Fliegerchronograph 3705

Napisał: Adam Ciborek

W IWC Schaffhausen doskonale rozumieją potęgę nostalgii i to, że potrafi ona sprawić by klienci sięgali głęboko do portfeli i zrywali lokaty bankowe. Rozumieją też, jeszcze jeden mechanizm, jednak o nim za chwilę. Poznaj najnowszy Pilot’s Watch Chronograph Edition “Tribute to 3705”.

 

 

Do portfolio wrócił właśnie model wierny pierwszemu całkowicie ceramicznemu zegarkowi IWC, jaki zaoferowano ponad ćwierć wieku temu.


W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zadebiutował Fliegerchronograph (czyli nic innego jak Pilot Chronograph), - zegarek pilota wyposażony w komplikację stopera.

 

IWC Fliegerchronograph 3705 z 1994 roku. timeandwatches.pl

 

Jak to we wszystkich dobrych historiach ma miejsce, tak i tu był mroczny brat bliźniak - model 3705 - "Czarny Pilot" albo "ten zegarek IWC o którym mało kto wiedział", przez markę nazywany po prostu IWC Fliegerchronograph Keramik. Niemal całkowicie ceramiczny model był podobno dwukrotnie droższy niż ówcześnie oferowana wersja stalowa, stąd też mała liczba sprzedanych egzemplarzy.


Dziwnym trafem, kilka lat temu pojawił się w internecie artykuł o tym oryginalnym i zapomnianym modelu, co wywołało ogromne zamieszanie wśród kolekcjonerów. Ta referencja błyskawicznie stała się pożądana i okrzyknięto ją najmniej znanym współczesnym IWC.

 

Aktualna generacja zegarka otrzymała tarczę przeniesioną z modelu o numerze referencyjnym 3705, który światło dzienne ujrzał w 1994 roku. Na gładkiej, czarnej powierzchni wyróżniają się trzy pola totalizatorów stopera, powiększone indeksy godzinowe i skala sekundowa. Uwagę może zwrócić "obcięta" wskazówka godzinowa.

 

IWC IW387905 Pilots Watch Chronograph Tribute to 3705 timeandwatches.pl

 

Oryginalny model wykonano z ceramiki powstałej na bazie cyrkonu, co wtedy było technologią kosmiczną. Dziś można można powiedzieć, że takie wyroby spowszedniały.


Najnowszy model dla pilotów ma kopertę z Ceratanium® - połączenia właściwości tytanu i ceramiki. Materiał jest lekki i nietłukący jak tytan, a jednocześnie twardy oraz odporny na zarysowania jak ceramika. Głęboka matowa czerń nadaje mu futurystyczny charakter. Dodatkowo tworzywo jest odporne na korozję i przyjazne dla skóry.

 


Takie połączenie zdaje się naturalnym rozwinięciem tradycji marki. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, firma z Schaffhausen wprowadziła do swoich wyrób tytan i spieki ceramiczne. W tamtym okresie były to produkty przełomowe. Naturalną kontynuacją okazało się połączenie tych materiałów.

 

IWC IW387905 Pilots Watch Chronograph Tribute to 3705 side timeandwatches.pl

 

Obudowa ma rozmiar 41 milimetrów i jest to jeden z punktów, w którym “Tribute to 3705” nie powiela oryginału. Zegarek sprzed dwudziestu siedmiu lat był o dwa milimetry mniejszy. Otrzymała też ceramiczne przyciski i koronkę, zamiast tytanowych.


Mechanizm również jestinny. Werk 69380 to autorska konstrukcja marki IWC, skonstruowana zgodnie ze sprawdzonymi schematami.


Znalazło się w nim koło kolumnowe wpływające pozytywnie na pracę stopera zdolnego mierzyć czas do dwunastu godzin, wskazanie dni tygodnia i miesiąca oraz mały sekundnik. Energię dostarcza automatyczny naciąg sprężyny, a pełny jej zapas pozwala na około 46 h autonomii pracy. To kolejna zmiana względem przodka.

 

IWC iw387905 Pilots Watch Chronograph Tribute to 3705 caseback timeandwatches.pl

 

Tegoroczny Fliegerchronograph Keramik powstanie w serii tysiąca egzemplarzy i będzie można go kupić za pośrednictwem strony internetowej producenta.

 

IWC Schaffhausen umie w powtórki, trudno z tym dyskutować. I bardzo dobrze, że umie, bo w historii firmy były modele do których warto wracać. 

 

Z drugiej strony w firmie wiedzą, że nie ma sensu wyważać otwartych drzwi, a w tym wypadku znaczy to, że skoro jest popyt na model vintage, to trzeba zapewnić podaż nowoczesnego zegarka wyglądającego tak jak ten poszukiwany na rynku wtórnym. To ten drugi wspomniany “mechanizm”.

 

Ja też najwyraźniej umiem w powtórki, bo powyższy tekst zawiera pokaźne fragmenty napisanych przez mnie w przeszłości opisów różnych modeli IWC. To z kolei oznacza, że także Timeandwatches ma już swoją historię, wartą odświeżania.

 

IWC 3705 timeandwatches.pl

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl