fbpx
3 Czerwca 2017

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver - "Funky Colour" Edition

Napisał: Adam Ciborek

Dla niektórych ludzi liczy się sezonowane drewno w kokpicie ich luksusowej limuzyny, dla innych ważne są zmiany w konstrukcji dyfuzora w najnowszej odsłonie sportowego samochodu. Oba środki transportu potrafią przewieźć z punktu A do B, jednak wrażenia z tych przejażdżek są zupełnie różne. Podobnie jest z luksusowymi zegarkami.

 

Można na nich odczytać godzinę przedstawioną klasycznie - za pomocą wskazówek. Jednak są też wyroby prezentujące czas w bardziej futurystyczny sposób. Na rynku znaleźć można zegarki wskazujące go cyfrowo za pomocą sprytnie skonstruowanych płyt i przekładni lub pokazany przez płyn wypełniający szklaną rurkę.

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

Zawsze gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami pojawiają się Audemars Piguet Royal Oak (w skrócie RO) i jego młodszy brat Royal Oak Offshore (w skrócie ROO). Są to modele, które od początku swojego istnienia łączyły dwa pozornie sprzeczne ze sobą światy, tworząc pierwszy luksusowy zegarek sportowy. Najważniejsze jest to, że przez kilkadziesiąt lat produkcji, kolejne fasony z tych linii trafiały w gusta miłośników klasyki i preferujących najnowocześniejsze rozwiązania. Manufaktura z Le Brassus wciąż przygotowuje nowe warianty swoich ikon. Na łamach naszego portalu prezentowaliśmy już zegarek ze szkieletowaną tarczą oraz tegoroczną serię wykonaną z żółtego złota. 

 

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

 

W bieżącym roku Audemars Piguet przeprowadził delikatny lifting wszystkich propozycji ze wspomnianych rodzin. Zmian doczekał się także Royal Oak Offshore Diver. Zaprezentowany w 2010 roku “nurek” odniósł na tyle duży sukces, że jest nadal rozwijany przez producenta. W ciągu minionych siedmiu lat, do sprzedaży trafiły wersje z tantalu połączonego ze złotem, włókna węglowego, a także czarnej i białej ceramiki. W tym roku oferta została powiększona o edycję “Funky Colour”.

 

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

 

Kolorowa nowość składa się z pięciu referencji. Każda z nich łączy w sobie dwie barwy. Do wyboru klientów oddano następujące zestawienia kolorystyczne tarczy i akcentów: biały z niebieskim, niebieski z żółtym, żółty z niebieskim, pomarańczowy z niebieskim i zielony z niebieskim. Paski i gumowe wypełnienia na koronkach są dopasowane do tarczy. Te intensywne barwy były dostępne już wcześniej w limitowanej serii modelu Diver Chronograph.

 

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

 

Poza odważnymi kolorami, które nie kojarzą mi się z marką zaliczaną do Wielkiej Trójki, nie zaszły żadne zmiany. Stalowa koperta ma średnicę 42 milimetrów i grubość 14,1 milimetra. Z wierzchu zastosowano charakterystyczny ośmiokątny bezel przymocowany do korpusu śrubkami z nierodowanego, białego złota. Jak przystało na zegarek do nurkowania, wodoszczelność jest ponadprzeciętna i określono ją na 300 metrów. Wewnętrzny pierścień do nurkowania obracany jest za pomocą koronki przy godzinie 10.

 

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

 

Tarczę ozdobiono wzorem “Mega Tapisserie”. Wskazówki mają kształt zarezerwowany dla linii Royal Oak. Są wypełnione substancją luminescencyjną, a do ich wykonania użyto białego złota. W wersji niebiesko-żółtej, wskazówka minutowa jest żółta. Ze złota są też oznaczenia godzinowe. W miejscu indeksu godziny trzeciej znalazło okienko datownika. W wariancie z białą tarczą data jest niebieska na białym tle, a w pozostałych biała na niebieskim.

 

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

 

Zegarki dostarczane są na gumowych paskach z klasyczną sprzączką. Koperta nie ma uszu, więc pasek został tak uformowany, że jest dokładnie takiej szerokości co miejsce styku. W ten sposób guma w harmonijny sposób przedłuża stalowy korpus. Wysokość zegarka to około 55 milimetrów, czyli sporo, jeśli weźmie się pod uwagę średnicę.  Biały model ma jeden pasek, pozostałe odmiany zaś dostarczane są z dwoma. Podstawowy, odpowiadający kolorowi tarczy oraz niebieski. Ten drugi może posłużyć do “stonowania” agresywnej stylistyki.

 

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

 

Manufakturowy mechanizm 3210 pracuje z częstotliwością 3 Hz. Rezerwa naciągu to około 60 godzin. Werk ma 280 części i został wykończony na wysokim poziomie. Jego wahnik odlany został z 22 karatowego złota i ozdobiony grawerowaniem. Na pozostałych elementach można dostrzec Pasy Genewskie oraz perłowanie. Dzięki przeszklonemu deklowi można w dowolnym momencie spojrzeć na efekty prac zegarmistrzów.

 

Audemars Piguet jest świadome, że to udany model, dlatego przedłuża jego obecność na rynku prezentując kolejne edycje. Pamiętam jak w 2010 roku wraz z ówczesnym kolegą z pracy, żartowaliśmy, że za kilka lat będziemy nosić takie “diver’y”.

 

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

 

Nie mam jeszcze takiego zegarka, ale nadal mi się podoba. Jednak teraz, chcąc go kupić, stanąłbym przed wyborem - klasyczny z czarną tarczą czy bardziej rzucający się w oczy z granatową i żółtymi detalami? Ceny bez podatku oscylują w granicach: około 19000 USD za wersję białą i 19900 USD za pozostałe warianty z dodatkowym paskiem w pudełku.

 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl