fbpx
31 Października 2016

Audemars Piguet Royal Oak - powrót żółtego złota

Napisał: Adam Ciborek

Niedawno przybliżyłem Państwu jedną z nowości Audemars Piguet na bieżący rok - model Royal Oak Openworked (opis tutaj). Dziś chciałbym skupić się na kilku innych modelach, które rozszerzają kolekcję Royal Oak, a ich cechą wspólną są koperty wykonane z żółtego złota. Przez kilka minionych lat szlachetny kruszec w swoim naturalnym kolorze nie był oferowany.

 

Marka z Le Brassus przygotowała siedem wariantów swojej ikony, z czego jeden jest dedykowany kobietom. W kolekcji znalazły się modele ze stoperem, tourbillonem, trójwskazówkowe i damskie kwarcowe ozdobione brylantami. Kupujący mogą wybrać białą lub niebieską tarczę. Wszystkie warianty mają nakładane złote indeksy, wskazówki typu Royal Oak z substancją świecącą i śrubki ośmiokątnej lunety z białego, nierodowanego złota. Wodoszczelność do 50 metrów jest w zupełności wystarczająca do codziennego użytku.

 

Audemars Piguet Royal Oak  - powrót żółtego złota

 

Tegoroczne nowości nawiązują do zaprezentowanego w ubiegłym roku modelu z wiecznym kalendarzem. Manufaktura AP pokazała w nim cały swój kunszt i doświadczenie. Komplikacja ta uznawana jest za jedną z koronnych w zegarmistrzostwie.

 

Pozwala ona obserwować nieustanny upływ czasu z uwzględnieniem różnic długości miesięcy i lat przestępnych oraz faz księżyca. Wskazanie wieku księżyca nie będzie wymagało korekty przez ponad 125 lat, a jego wizerunek wygrawerowano w awenturynie. Prawdziwie wielkie zegarmistrzostwo.

 

 

Nowy model dla kobiet ma średnicę 33 mm i grubość 7 mm. Świetny rozmiar dla pań, które nie lubią małych modeli, ani zegarków męskich. Charakterystyczna luneta została ozdobiona 40 brylantami. Łączna masa karatowa to 0,73 ct.

 

 

Zegarek został wyposażony w kwarcowy mechanizm 2713 z datownikiem. Audemars Piguet deklaruje rezerwę energii na 39 miesięcy oraz dokładność +/- 2 minuty w skali roku. Myślę, że wiele kobiet ceniących sobie oryginalne formy, chętnie wybierze damską wersję legendarnego modelu. 

 

Audemars Piguet Royal Oak  - powrót żółtego złota

 

Męski model z mechanizmem z automatycznym naciągiem jest doskonale znany. Koperta ma 37 mm średnicy, a jej grubość to 9,8 mm. Zastosowano w nim mechanizm 3120, wskazujący godziny, minuty, sekundy i datę.

 

Pracuje on z częstotliwością 3 Hz i składa się z 280 części. Jest łożyskowany jest na 40 kamieniach, a rezerwa naciągu to 60h. Jednoczęściowy wahnik, jak przystało na model z najwyższej półki, został wykonany z 22 karatowego złota. Do jego montażu wykorzystano ceramiczne łożyska kulkowe.

 

Audemars Piguet Royal Oak  - powrót żółtego złota

 

Wersja wyposażona w stoper ma doskonale rozpoznawalny układ wskazań. Przy godzinie szóstej znalazł się mały sekundnik, przy godzinie dziewiątej licznik 12 godzinny, przy trzeciej licznik 30 minutowy. Datownik jest ulokowany między indeksami godziny czwartej, a piątej. Wcześniej, model ten był dostępny w kopercie 39 mm.

 

Powiększona koperta ma 41 mm szerokości i wysokość 10,8 mm. Pozytywnym efektem tego zabiegu jest lepsza proporcja wysokości do szerokości, dzięki czemu model ten wygląda zgrabniej na nadgarstku. Zastosowano tu mechanizm 2385 ze zintegrowanym stoperem z kołem kolumnowym. Ponownie mamy do czynienia z kalibrem pracującym z częstotliwością 3 Hz. Składa się z 304 części. Rezerwa naciągu wynosi 40 godzin. 

 

Audemars Piguet Royal Oak  - powrót żółtego złota

 

Uważam, że decyzja o wznowieniu produkcji zegarków Royal Oak w żółtym osiemnasto-karatowym złocie była strzałem w dziesiątkę. Koperty zegarków wykonane z różowego złota prezentują się świetnie. Jednak to złoto w naturalnym kolorze było przez wieki uznawane za symbol władzy i bogactwa. Manufaktura Audemars Piguet korzysta z tego cennego kruszcu do wykonywania kopert zegarków z najbardziej skomplikowanymi mechanizmami i ikon takich jak opisane przeze mnie modele.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl