fbpx
27 Października 2016

Parmigiani Fleurier Kalpa XL Hebdomadaire Anniversaire

Napisał: Bartosz Marciniak

Jako miłośnik zegarków od lat uważnie śledzę rynek oraz zmagania najlepszych manufaktur, które prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowocześniejszych rozwiązań technicznych konstrukcji mechanizmów, jak i zewnętrznych form czasomierzy. Muszę przyznać, że jestem fanem takiego niekonwencjonalnego podejścia do sztuki zegarmistrzowskiej.

 

Jednak, jak każdy zegarkomaniak, lubię od czasu do czasu również zawiesić oko na bardziej „przyziemne” pozycje. Obecnie na rynku mamy wiele firm produkujących zegarki na najwyższym poziomie, jednak niektóre z nich, już samą nawą bądź logiem, sprawiają, że szybciej bije nam serce.

 

Dla mnie taką marką jest właśnie Parmigiani Fleurier, która obchodzi w tym roku swoje 20 urodziny. Z tego właśnie tytułu manufaktura postanowiła wydać limitowaną edycję, jednego z najbardziej rozpoznawalnych modeli w swoim zegarkowym portfolio, modelu  Kalpa XL Hebdomadaire Anniversaire w ilości 10-ciu sztuk. Prezentowany zegarek to niebanalne połączenie stalowej koperty oraz ręcznie zdobionego mechanizmu wykonanego ze złota. 

 

Parmigiani Fleurier Kalpa XL Hebdomadaire Anniversaire

 

Parmigiani Fleurier Kalpa XL Hebdomadaire Anniversaire posiada antracytową tarczę, która łączy w sobie powierzchnie matowe, opalizujące oraz koncentryczne fale uzyskane w procesie giloszowania. Czas jest ukazywany tradycyjnie za pomocą wskazówki godzinowej i minutowej oraz małego sekundnika umiejscowionego na godzinie szóstej.

 

Dodatkowo aby zapewnić użytkownikowi możliwość odczytu wskazań w złych warunkach oświetleniowych, wskazówki (godzinową i minutową) wypełniono substancją luminescencyjną. Połączenie  nakładanych indeksów godzinowych oraz cyfr arabskich, wykonanych z 18k różowego złota,  zapewniło ciekawy efekt wizualny. 

 

 

Dodatkową informacją, którą możemy odczytać z tarczy zegarka, jest rezerwa chodu, której indykator znajduje się na godzinie 12. Datownik został umiejscowiony na powierzchni tarczki małego sekundnika, w pobliżu godziny szóstej. Ogólnie cyferblat prezentuje się bardzo estetycznie i  z całą pewnością zachwyci niejednego miłośnika wysublimowanego stylu. 

 

Parmigiani Fleurier Kalpa XL Hebdomadaire Anniversaire

 

Popisowym elementem tytułowego modelu jest jego mechanizm, którym jest manufakturowy kaliber PF110 z manualnym naciągiem sprężyny napędowej. Werk legitymuje się 8 dniową rezerwą chodu i pracuje z częstotliwością 3 Hz, co odpowiada 21,600 wahnięciom na godzinę.

 

Mechanizm zbudowany został z 227 części składowych, a do jego łożyskowania użyto 28 kamieni. Najbardziej imponującą w nim rzeczą jest jego wygląd oraz fakt, iż mostki oraz płyty zostały wykonane ze złota, które ręcznie wypolerowano, zmatowiono oraz sfazowano aby na koniec wygrawerować na nich motywy kwieciste. Finalny efekt tych pieczołowitych prac jest zdumiewający.

 

Parmigiani Fleurier Kalpa XL Hebdomadaire Anniversaire

 

Mechanizm został umieszczony w stalowej kopercie typu „tonneau”, która dziś jest standardem dla Parmigiani Fleurier. To właśnie w 1997 roku Michel Parmigiani po raz pierwszy zaprojektował zegarek z beczułkowatą kopertą, która stała się wizytówką firmy.  Całość zwieńczono czarnym skórzanym paskiem od Hermes’a z zapięciem zatrzaskowym. Tak jak wspomniałem na początku, powstało tylko 10 sztuk modelu Kalpa XL Hebdomadaire Anniversaire, a jego cena oscyluje w granicach 70000 CHF. Dla fanatyków marki jest to pozycja obowiązkowa.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl