fbpx
22 Marca 2019

[Basel 2019]: Seiko Astron GPS Solar - 50 urodziny kwarcowej legendy!

Napisał: Adam Ciborek

W tegoroczny pierwszy dzień wiosny zaczęły się targi Baselworld, a Seiko zaprezentowało liczne nowe modele. Jedną z premier jest kolekcja Astron GPS Solar, skupiająca się wokół pięćdziesiątej rocznicy wprowadzenia na rynek modelu Astron.

 

Protoplasta współczesnej linii zegarków wyposażonych w GPS i zasilanie słoneczne był pierwszym dostępnym na rynku zegarkiem kwarcowym. W chwili premiery jego cena mogła zwalić z nóg, jednak przyniósł ze sobą przełom.

 

 Seiko Quartz Astron z 1969 r.

 

Zaskoczył klientów doskonałą dokładnością na poziomie -5/+5 sekund w skali miesiąca. W konstrukcji wykorzystano kamertonowy oscylator kwarcowy, który do dziś można znaleźć w rozmaitych konstrukcjach, nie tylko tych zegarkowych. Pracownicy Seiko składają hołd przeszłości za pomocą serii Astron GPS Solar 5X. Najnowsze modele cechuje design będący współczesnym spojrzeniem na projekt z 1969 roku oraz bardzo zaawansowana technologia.

 

 Seiko Astron GPS Solar SSH023

 

Obecną generację Astronów wprowadzono na rynek siedem lat temu. Od tego czasu japońscy konstruktorzy stale rozwijają i wzbogacają te wyroby. Obecnie to jedne z ostatnich „luksusowych zegarków na baterie”.

 

 

Oferują właścicielowi między innymi dokładność do 1 sekundy na przestrzeni stu tysięcy lat (przy założeniu, że będzie następowała regularna synchronizacja z globalnym systemem nawigacji) czy uaktualnienie wskazań czasu po zmianie stref czasowych za pomocą sygnału GPS.

 

W salonach oferujących wyroby Seiko można nabyć modele ze stoperem, drugą strefą czasową, czasem światowym oraz z powiększonym datownikiem. Nowy werk 5X35 wskazuje godzinę w dwóch miejscach i rozszerza dotychczasową funkcjonalność o codzienną, dwukrotną synchronizację z siecią satelitów, pozwalając zachować najwyższą precyzję prezentowanych na tarczy wskazań. Nowy jest też system regulacji wskazówek — każda z nich jest obsługiwana niezależnie, dzięki czemu zmiana wskazań następuje błyskawicznie.

 

 Seiko Astron GPS Solar SSH024 

 

Koperta swoim charakterem nawiązuje do oryginału. Obudowa ma szerokie uszy, przez co bardziej przypomina kształt zegarkowej poduszki niż klasycznego okrągłego zegarka. Delikatnie zakrzywiona koperta posiada bardzo cienką lunetę wokół szkła, aby jeszcze bardziej nawiązać do modelu z przeszłości.

 

 

 Seiko Astron GPS Solar SSH023 

 

Powstały cztery referencje, z czego jedna jest modelem limitowanym. Zegarki do salonów sprzedaży mają trafić we wrześniu bieżącego roku. Limitowany egzemplarz o numerze referencyjnym SSH023 otrzymał czarną kopertę i bransoletę. Pierścień lunety wykonano z czarnej ceramiki, przez co o wiele trudniej będzie go zarysować. Dla upamiętnienia półwiecza Astrona wspomniany element ma pięćdziesiąt faset. Jego wskazówkom oraz indeksom godzinowym nadano kształt przypominający kryształy kwarcu.

 

  Seiko Astron GPS Solar SSH019

 

Dwa kolejne warianty to SSH019 i SSH021. Pierwszy z nich ma nieustannie modną niebieską tarczę, drugi zaś bardziej zachowawczą — czarną. Dostarczane są również z bransoletką. Czwarty przedstawiciel linii to wariant SSH024. Od poprzednich odróżnia go wytrzymały silikonowy pasek i różowe złocenie koperty. Pasek wyposażono w zapięcie zatrzaskowe, znane z bransolet. 

 

 Seiko Astron GPS Solar SSH021 

Średnica koperty jest identyczna niezależnie od referencji i wynosi 41,4 milimetra. Grubość modeli podstawowych to 13,3 milimetra, limitowany zaś jest o 0,2 milimetra grubszy.

 

 

Kaliber 5X35 łączy się z siecią satelitów, dzięki czemu zmiana czasu między strefami jest wyjątkowo prosta. Dodatkowo skutecznie zsynchronizowany czas uwzględnia różnice między czasem letnim i zimowym. Kalendarz jest wieczny, a jego ustawienia będą prawidłowe do roku 2100. Gdy zegarek nie łączy się z satelitami, dokładność jego pracy oscyluje w przedziale +/- 15 sekund na miesiąc.

 

 Seiko Astron GPS Solar SSH021 

Europejskie ceny nowych modeli to około 2000 Euro za SSH019, 021 i 024. Model specjalny został objęty limitacją w ilości 1500 sztuk. Wyceniono go na około 2600 Euro. Podane kwoty mogą jeszcze ulec zmianie.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl