fbpx
30 Marca 2020

Baume & Mercier Clifton Baumatic Day-date Moon Phase

Napisał: Adam Ciborek

Zawsze “wielka komplikacja” brzmi dumniej niż “komplikacja”.

 

 

Baume & Mercier włączyło nowy model do rodziny Clifton Baumatic. Nowa “komplikacja” lub jak to nazwano w materiałach prasowych “mała komplikacja” to dodatek wskazania day-date i prezentacji aktualnej fazy księżyca. Wszystko zamknięto w solidnym bloku różowego złota.

 

Manufakturowy kaliber

 

Mechanizm Baumatic BM14 to manufakturowa konstrukcja, prezentująca know how jakim dysponuje marka i entuzjazm z jakim jej pracownicy podeszli do przygotowania całkowicie nowego modelu. Zawarto w nim poetycką komplikację jaką jest prezentacja aktualnej fazy księżyca, którą moglibyśmy zobaczyć odnajdując księżyc na nocnym niebie.

 

Uzupełnia ją pewny i ekskluzywny mechanizm z automatycznym naciągiem, którego pełny zapas energii daje pięciodniową rezerwę chodu. To olbrzymi atut - z uwagi na charakter zegarka, pewnie nie będzie on używany każdego dnia. Około 120 godzin autonomii sprawi, że zegarek rzadziej będzie wymagał regulacji wskazań i będzie gotów do pracy po kilkudniowym odpoczynku w szkatule.

 

baume & Mercier clifton baumatic day date moon phase

 

Elegancki outfit

 

Dodatkiem do unikatowego mechanizmu jest harmoniczna stylistyka. Wszystko zostało dokładnie przemyślane tak, by efekt końcowy był kompletny i zachwycający.

 

Okrągła koperta o średnicy 42 milimetrów jest obła i ma sfazowane krawędzie uszu. Jej powierzchni nadano satynowe wykończenie. Pod wypukłym, szafirowym szkłem z powłoką antyrefleksyjną,  interesujący kontrast dla złotej obudowy tworzy szara tarcza, której kolor uzyskano przez pieczołowite, wielowarstwowe lakierowanie. Powierzchnia nie jest jednolicie szara - zespół projektantów zdecydował się na gradient - centrum jest bledsze niż krawędź.

 

W dolnej części, w wycięciu prezentowany jest aktualny wiek księżyca. Sposób jego prezentacji odróżnia się znacząco od tego co można spotkać najczęściej. Ziemski satelita porusza się na dysku z tłem w postaci rozgwieżdzonego nieba. Typowa przesłona, normalnie skrywająca jeden z dwóch wizerunków księżyca jest półprzejrzysta, co doskonale dopasowano do barwy tarczy.  Moim zdaniem pewnym minusem może być to, że na pierwszy rzut oka zdaje się, że kalendarz księżycowy prezentowany jest dla obu półkul ziemi.  Jednak czy jest to prawdziwy problem?

 

Ponad tym oknem pracuje wskazówka kalendarza miesięcznego, którego skalę opisano na krawędzi wycięcia, jeden dzień kolejną cyfrą, następny kropką i tak na przemian.

 

 

 

Perfekcyjna równowaga

 

Przeciwwagę stanowi wskazanie dnia tygodnia, realizowane na górze tarczy za pomocą kolejnej wskazówki. Zastosowano angielskie skrótowce nazw dni, a liternictwo jest białe.

 

W linii 9-3 znalazły się najważniejsze informacje. To znaczy: po lewej stronie logo, nazwa producenta i miejsce jego siedziby, a po prawej nazwa linii Baumatic i informacja o dużym zapasie energii. 

 

Niemal przy samej krawędzi tarczy opisano “piątki” minut, zawsze w formie dwucyfrowej.  Fasetowane, nakładane indeksy mają kształt doskonale współgrający ze wskazówkami godzinową i minutową o kształcie określanym jako alpha. Sekundnik ma znacznie prostszy fason. Ostatnim elementem w tym komplecie są białe kreseczki minut, rozpisane między złotymi indeksami. 

 

baume & Mercier clifton baumatic day date moon phase

 

Wisienka na torcie

 

Szykownym ostatnim składnikiem jest pasek ze skóry aligatora, wykończony na niebiesko. Jego beżowa futrówka przeszyta jest nicią w kolorze czerwonego wina, a system szybkiej wymiany pozwala zdjąć go bez użycia narzędzi. 

 

Nowy Baume & Mercier Clifton Baumatic to wyrób dla koneserów, którzy docenią jego atrakcyjny wygląd, szlachetny kruszec i autorski kaliber.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl