fbpx
18 Marca 2020

Mido Commander Blue Shade

Napisał: Adam Ciborek

Nigdy nie rozumiałem kupowania kilku wersji kolorystycznych i rozmiarowych tego samego dizajnu. Chyba jestem inny niż grupa docelowa określona przez MIDO.

 

Produkowane nieprzerwanie od 1959 roku modele z linii Commander doczekały się kolejnego wcielenia. Pod numerem referencyjnym M8429.3.25.11 skrywa się model określony jako Blue Shade. To już trzeci wariant kolorystyczny zegarka o mniejszej średnicy i retro-charakterze.

 

Po raz pierwszy w historii tego modelu producent skorzystał z metody PVD, by wykończyć całą kopertę i bransoletkę na czarno. Obudowa ma okrągły kształt i jest monokokiem. Jej średnica to 37 milimetrów. Stalową powierzchnię wykończono piaskowaniem i czarnym PVD. Szkło powstało z akrylu i ma wypukły kształt. Również bransoleta typu Milanese otrzymała czarne wykończenie, a jej mocowanie pozbawiono klasycznych “uszu”, co sprawia, że wygląda jakby wychodziła wprost spod lunety okalającej szło. Zapięcie jest solidne, a całość dobrze dopasowana do nadgarstka będzie niczym druga skóra.

 

mido commander blue shade

 

Tarcza otrzymała granatowy kolor w centrum, który stopniowo ciemnieje. Przy krawędzi tarczy zmienia się on w czerń. Jej układ na pewno docenią miłośnicy symetrii. Wszystkie dwanaście indeksów ma ten sam fason - podwójnych srebrnych prostokątów rozdzielonych czarną kreską. W zamyśle projektantów mają one przypominać elementy konstrukcji paryskiej Wieży Eiffla. Podobny charakter otrzymały wskazówki godzinowa i minutowa. By umożliwić odczyt wskazań po zmroku polerowana flansza otrzymała dwanaście kropek z substancji Super-LumiNova. Odpowiednie aplikacje znalazły się także na dwóch głównych wskazówkach. Miłośnicy zdjęć luminescencji wykonywanych z długim czasem naświetlania będą rozczarowani - sekundnik nie “świeci”  w ciemnościach.

 

W górnej połowie tarczy znalazł się napis “Mido”, równoważony przez napis “Commander” u jej dołu. Tak samo średnica między indeksami 3 - 9 została zbalansowana. Po prawej stronie znalazło się okienko podwójnego datownika w ramce korespondującej z indeksami i wskazówkami. Po lewej stronie przeciwwagę stanowi rozplanowany w dwóch wierszach napis “Automatic datoday”. Dwa ostatnie elementy to smukła i dość surowa wskazówka sekundowa oraz dyskretny napis “Swiss Made” okalający indeks godziny 6.

 

mido commander blue shade

 

Mido wykorzystało Caliber 80 czyli mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny i zapasem energii pozwalającym na ponad 3 dniową autonomię chodu. Kaliber regulowany w  trzech pozycjach.

 

Jest to ETAC07.621, którą znaleźć można w wielu zegarkach produkowanych przez marki zrzeszone w Swatch Group. Kaliber ma 25,6 milimetra średnicy, 5,22 milimetra wysokości i 25 kamieni łożyskujących. Częstotliwość jego pracy to 3 Hz. Mechanizm otrzymał standardowe, dla tego poziomu cenowego, wykończenia - między innymi wahnik zdobiony Pasami Genewskimi i logotypem marki Mido.

 

Dekiel koperty jest przeszklony, co pozwala zajrzeć do wnętrza zegarka i pomylić go z produktem Rado lub Tissot.

 

mido commander blue shade

 

Zegarek Commander Blue Shade jest wodoszczelny do pięćdziesięciu metrów, co w dzisiejszych czasach staje się wartością poniżej standardów. Coraz więcej modeli o codziennym charakterze jest wodoszczelna do stu metrów. Niektórzy producenci oferują już także eleganckie modele z taką podwyższoną odpornością na wodę.

 

Cena opisanej nowości to 910 franków szwajcarskich, co przy najwyższym od dawana kursie wymiany daje niemal 3900 złotych. Podana wartość nie uwzględnia różnic w podatkach.

 

 

Poza wariantem granatowo-czarnym Mido oferuje Commandera w rozmiarze 37 milimetrów w powłoce PVD w odcieniu różowego złota z lekko brązową tarczą i jednolicie stalowy z szarą tarczą.

 

W związku z sytuacją na świecie trudniej dziś kupić zegarek Mido. Marka oficjalnie nie jest dostępna w polskich salonach, a podróż do sąsiedniego kraju aktualnie nie jest najlepszym pomysłem. Pozostają zakupy wysyłkowe, na które nie każdy klient, nawet zafascynowany jakimś wyrobem, jest gotowy.

Media

Mido
Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl