fbpx
18 Czerwca 2020

Breguet Marine Haute Joaillerie Poseidonia ref. 9509

Napisał: Adam Ciborek

Jaki jest najstarszy na świecie organizm? Nie zgadniecie!

 

 

Breguet przedstawił Marine Haute Joaillerie Poseidonia, czyli bardzo luksusowy i specyficzny zarazem zegarek, który cały jest wysadzany kamieniami szlachetnymi. 

 

Breguet Marine Haute Joaillerie 9509BB TD

 

W głębinach u wybrzeży Morza Śródziemnego rośnie Posidonia Oceanica, po polsku znana jako Trawa Neptuna. Badania sprzed kilku lat wykazały, że ta morska trawa jest najstarszym organizmem, a niektóre rafy mogą mieć dwadzieścia tysięcy lat. Podobno obecność Trawy Neptuna jest kluczowa dla zachowania równowagi w akwenie. 

 

Marine Haute Joaillerie 9509BB 5R 984 RD0R

 

Marka Breguet, dzięki pracy zatrudnionych mistrzów jubilerstwa, oddaje hołd tej “przedwiecznej” roślinie. Przedstawiono kilka wariantów kolorystycznych Marine Haute Joaillerie Poseidonia 9509. 

 

Skoro “najważniejsze” kamienie szlachetne - diamenty, rubiny, szmaragdy i szafiry, mają wielu oddanych miłośników, gotowych wydać niemal każdą sumę na zakup ukochanych kamieni, powstały różnokolorowe odmiany Poseidoni. Dla każdego coś kolorowego.

 

9509BB 5S 984 SD0S Saphir

 

Pierwszym, "najzimniejszym" w rodzinie, jest model łączący diamenty w szlifie bagietkowym z mozaiką z naturalnej, tahitańskiej masy perłowej. Większość powierzchni tarczy z białego złota pozostaje zakryta starannie wybranymi fragmentami masy perłowej, układanej przez artystów tak, by tło zdawało się być jednolitą powierzchnią.

 

Złoto widoczne pod obsadzonymi w nim diamentami potęguje blask kamieni, których ułożono aż 85. Dramatyczny efekt - roślina kołysząca się w głębinach błyszczy i rozsiewa wokół zabarwione przez perłowe tło bliki - to coś spotykanego tylko w Elitarnym Jubilerstwie.

 

Tu nie chodzi tylko o kilka gram diamentów i pieczołowite wykonanie. Sensem jest to, że cała scena “ożywa” gdy tylko światło pada na tarczę.

 

9509BB 5E 984 ED0E Emeraude

 

W tych odmętach poruszają się trzy wskazówki. Godzinowa i minutowa mają nowocześnie zinterpretowany fason.. breguetowski. Sekundnik otrzymał przeciwwagę nawiązującą do międzynarodowego kodu flagowego, używanego w żegludze, a oznaczający “B” jak “Bravo”.

 

9509BB 5S 984 SD0S Saphir PR

 

Dla spotęgowania efektu kamienie obsadzono również w lunecie, uszach, koronce i jej osłonie. Nawet w zapięciu paska ze skóry najwyższej jakości błyszczą drogocenne kamienie. W bezelu poza bagietami zastosowano dwanaście kamieni oszlifowanych w trójkąty, by zaznaczyć każdą z godzin.

 

Poseidonia będzie oferowana w trzech innych gatunkach - rubinowym, szmaragdowym i szafirowym. Jubilerzy segregują kamienie, a kryterium jakie biorą pod uwagę jest odcień. Dzięki takiemu podejściu, barwy poszczególnych kamieni przenikają się w bardziej naturalny sposób i są przyjemniejsze dla oka. Długie miesiące pracy, jakie potrzebne są do powstania każdego egzemplarza od początku do końca, owocują wspaniałą poświatą o zabarwieniu charakterystycznym dla wykorzystanych kamieni i konkretnego, ukończonego egzemplarza.

 

Marine Haute Joaillerie 9509BB 5E 984 ED0E

 

Przez przejrzysty dekiel można zajrzeć do maszynowni, która skrywa w swym wnętrzu mechanizm 591C. Ten silnik “napędza się sam” dzięki modułowi automatycznego naciągu ze złotym wahnikiem. Jego inne, zupełnie nieistotne parametry - częstotliwość pracy to 4 Hz, rezerwa naciągu to około 38 godzin, wychwyt i sprężyna balansu wykonane z krzemu i 25 kamieni łożyskujących. Średnica ma 11 ½ linii.

 

Jednak, tak jak napisałem, nie ma to większego znaczenia, bo nie zegarmistrzostwo jest tu meritum.

 

9509BB 5R 984 RD0R Rubis FERMOIR PR

 

Najnowszy, jubilerski wyrób Breguet to popis mistrzostwa jakie osiągnęli zatrudnieni w marce artyści. Całość tej kreacji - obróbka kamieni, ich obsadzenie, ułożenie masy perłowej na powierzchni tarczy, aranżacja całej sceny - wszystko to ma być nienaganne i luksusowe. A luksus, używając słów najsłynniejszej projektantki mody, nie jest przeciwieństwem ubóstwa, a bezguścia.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl