fbpx
24 Sierpnia 2017

Grand Seiko Spring Drive SBGD202 8 Day Power Reserve

Napisał: Bartosz Marciniak

Grand Seiko to ikoniczna marka pochodząca z Japonii. Firma coraz częściej wprowadza do oferty zegarki artystyczne, naszpikowane ekskluzywnymi materiałami oraz zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi. Wszystko po to, aby godnie konkurować z najlepszymi z branży. Jednak nie jest to takie proste, na jakie się wydaje. Szwajcarskie czasomierze uchodzą za najlepsze i najbardziej prestiżowe.

 

Ja podchodzę do tego stwierdzania bardzo sceptycznie, ponieważ historia nie raz już pokazała, że istnieje wiele producentów z poza Szwajcarii, którzy dorównują jakością oraz poziomem komplikacji konstrukcji mechanizmów. Myślę, że do tego grona śmiało można zaliczyć Grand Seiko, słynące z niezawodności, jakości oraz innowacyjności. Oprócz powyższych, zegarki posiadają naprawdę bardzo fajny design, a firma oferuje kilka rozwiązań, których europejskie marki nie produkują. Zwłaszcza jeśli chodzi o mechanizm z systemem Spring Drive i ośmiodniową rezerwą chodu. 

 

 

Aby liczyć się na rynku, producent stale ulepsza swoje wyroby, coraz częściej wykorzystując szlachetne materiały. Nowy model Spring Drive SBGD202 8 Day Power Reserve jest idealnym tego przykładem. Zegarek jest podrasowaną wersją zeszłorocznego modelu - SBGD001.

 

Zainspirowany nocnym niebem w górach Nagano, zegarek prezentuje piękno Japonii. Czasomierz jest o wiele atrakcyjniejszy wizualnie, niż starszy brat. Model SBGD001 posiada biały cyferblat oraz kopertę wykonaną z platyny. Na pierwszy rzut oka - standard. Zupełnie inaczej jest w przypadku tytułowego bohatera. 

 

 

 

„Ubrano” go w obudowę z różowego złota oraz czarną tarczę, ozdobioną gwiezdnym pyłem. Cyferblat prezentuje się enigmatycznie. Światło padające na jego powierzchnię powoduje, że złote gwiazdy migają, jak podczas ciemniej nocy w Japonii. Tworzy to głębię i sprawia, że tarcza wygląda w rzeczywistości na brązową. Taki efekt osiągnięto poprzez specjalny proces, który łączy w sobie platerowanie oraz malowanie. Cały projekt został zrealizowany w pracowni Micro Artist Studio w Shiojiri, gdzie powstają najbardziej elitarne, niskoprodukcyjne wyroby Seiko, takie jak linia Credor. 

 

 

 

Wypolerowane i ostre, niczym brzytwa, krawędzie wskazówek oraz indeksów godzinowych, nadają kompozycji charakteru. Ich kolorystyka idealnie koresponduje z kopertą zachowaną w tej samej barwie oraz ciemną tarczą. 

 

Tytułowy model został wyposażony, we wspomnianą wcześniej kopertę, wykonaną z 18-kratowego różowego złota, o średnicy 43 mm i grubości 13,2 mm. Obudowa posiada bardzo ergonomiczny kształt, i z całą pewnością będzie dobrze układać się na nadgarstku. Koperta dysponuje 100 metrową wodoszczelnością oraz jest antymagnetyczna do 4,800 A/m. Od góry została przykryta lekko wypukłym szkłem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną. 

 

 

Pracę mechanizmu 9R01 Spring Drive możemy śledzić przez transparentny dekiel. Werk posiada manualny naciąg, zapewniający właścicielowi 8 dni (192 godz.) autonomii! Tak imponujący wynik udało się uzyskać dzięki zastosowaniu aż 3 bębnów napędowych. Werk pozbawiony jest tradycyjnego szwajcarskiego wychwytu. Posiada za to oscylator kwarcowy, który działa z wysoką częstotliwością.

 

 

Do funkcjonowania potrzebuje niewielkiej ilości mocy, pobieranej z bębnów, która następnie jest przekształcana w impuls elektryczny. Takie rozwiązanie gwarantuje dokładność chodu nieosiągalną dla mechanizmów z tradycyjnym wychwytem kotwicowym -  +/- 0,5s na dobę ( +/- 10 s na miesiąc). Wskaźnik rezerwy naciągu znajduje się na rewersie mechanizmu. Dzięki informacjom odczytanym z niego, właściciel będzie wiedział, kiedy ponownie nakręcić zegarek. 

 

 

Widoczne wycięcie w górnej części mostka, odzwierciedla kształt wyspy Honsiu, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Japonii - Fudżi. Jednoczęściowy mostek może pięknie nie wygląda, ale zapewnia stabilność oraz sztywność podczas upadku lub innego wstrząsu.  

 

Grand Seiko Spring Drive SBGD202 zestawiono z brązowym paskiem wykonanym ze skóry krokodyla, z zapięciem zatrzaskowym oraz przyciskami bezpieczeństwa. Tak, jak koperta, tak i powyższy element jest zrobiony z 18-karatowego różowego złota. 

 

 

Tytułowy model to z całą pewnością nietuzinkowy pod wieloma względami czasomierz, który może śmiało konkurować z najlepszymi. Oryginalna tarcza wyróżni właściciela z tłumu oraz będzie przyciągała uwagę wielu osób. Ultradokładny mechanizm jest miłym dodatkiem. Cena, jak w przypadku poprzednika, jest wysoka - 52 800 euro. Zegarek do sprzedaży trafi we wrześniu bieżącego roku.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl