fbpx
18 Stycznia 2017

Hublot Big Bang Unico Gmt - nowy członek kolekcji

Napisał: Bartosz Marciniak

Mało kto wie, ale firma Hublot pomimo tego, iż oficjalnie nie bierze udziału w Międzynarodowym Salonie Elitarnego Zegarmistrzostwa (SIHH – tutaj szerzej), to i tak zagościła w Genewie prezentując swoje nowości. Pewnie zastanawiacie się gdzie? Spieszę z odpowiedzią, że w jednym z genewskich hoteli usytuowanym w pobliżu hali Palexpo.

Marka jest doskonale znana z marketingu stojącego na najwyższym możliwym poziomie. Dlatego producent nie mógł przepuścić tak ważnej okazji, jaką są coroczne targi SIHH. Jak co roku firma przygotowała wiele nowych pozycji, które zasilą kolekcje. Dziś na tapetę bierzemy model Big Bang Unico GMT.

 

 

Druga strefa czasowa? Czemu nie. Dla mnie jest to bardzo przydatna funkcja. Manufakturowy mechanizm, jakim jest Unico został wzbogacony o nowy, opatentowany moduł drugiej strefy czasowej. Jak to działa? Wyjątkowo banalnie. Wszystko dzieje się za użyciem przycisku! Czas domowy jest prezentowany za pomocą dodatkowej wskazówki zakończonej grotem, która jest zintegrowana z dyskiem wskazującym godziny dzienne oraz nocne. Tutaj do nastawienia używamy klasycznie koronki. Czas lokalny, w danej strefie, jest wskazywany konwencjonalnie, przez wskazówki godzinową i minutową.

 

Korekty dokonujemy używając dwóch przycisków. Każde naciśnięcie usytuowanego na 2 przycisku przesuwa wskazówkę o jedną godzinę do przodu. Przycisk na 4, jak łatwo się domyśleć, cofa wskazówkę godzinową - wszystko odbywa się bez utraty dokładności czasu.

 

 

Szybko i bardzo sprawnie. Producent podkreśla, że taki zabieg uproszczenia funkcji GMT jest spowodowany nieustannym przemieszczaniem się pomiędzy jedną, a drugą strefą czasową przez coraz to większą ilość ludzi. Zrodziło to konieczność  ułatwienia obsługi wskazania dodatkowego czasu i uczynienia go bardziej czytelnym.

 

 

Tarcza zegarka jest bardzo prosta i częściowo odsłania poszczególne elementy mechanizmu. Wskazówki, nakładane indeksy godzinowe oraz cyfry arabskie zostały wypełnione substancją świetlną. Elementem zasługującym na wyróżnienie jest smukły, wewnętrzny niebieski pierścień. Dobrze współgra on z resztą tarczy. Centralnie umieszczony jest wspomniany wcześniej obrotowy dysk z oznaczeniem godzin nocnych oraz dziennych. Ogólnie fajerwerków nie ma, ale przecież miało być prosto. I tak właśnie jest.

 

 

Koperta to doskonale znana modułowa konstrukcja o średnicy 45 mm i grubości 15,85 mm. Do wyboru mamy dwa materiały, z których została wykonana. Pierwszy z nich to tytan, a drugim jest włókno węglowe. Od nich zależy też kolorystyka cyferblatu: tytan – antracyt/niebieski, włókno węglowe – czarny/niebieski.

 

Sam kształt obudowy pozostał taki sam. Ciekawostką natomiast  jest fakt, iż dwa pusher'y od GMT mają odmienny kształt od obecnie nam znanych modeli ze stoperem. Zostały one delikatnie zmienione i teraz swoim wyglądem nawiązują do pierwszych modeli Big Bang. Koperta Unico naprawdę jest bardzo dopracowana. Na pierścieniu naniesiono skalę godzinową czasu domowego i wkręcono klasyczne już śrubki. Dla urozmaicenia jej wyglądu wykorzystano również  wstawki z niebieskiego materiału kompozytowego. Koronka jest zakręcana, a obudowa posiada 100 metrową wodoszczelność.

 

 

Nowy model ma na pokładzie autorską jednostkę napędową, którą jest kaliber HUB 1251 Unico z automatycznym naciągiem. Mechanizm legitymuje się 72 godzinną rezerwą chodu i posiada, opisaną powyżej, funkcję drugiej strefy czasowej. Do jego złożenia użyto aż 339 części oraz 41 kamieni łożyskujących. Działa standardowo z częstotliwością 4Hz. Podgląd jego pracy umożliwia nam transparentny dekiel.

Obydwa modele będą dostępne na kauczukowym, dwukolorowym pasku z zapięciem jednozatrzaskowym. Od góry mamy kolor niebieski, a od spodu czarny. Tworzywo z jakiego zostało wykonane zapięcie jest analogiczne do materiału koperty. 

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl