fbpx
8 Października 2017

Jaeger-LeCoultre Rendez-Vous Sonatina Large w trzech niesamowitych odsłonach

Napisał: Adam Ciborek

Dom Jaeger-LeCoultre przygotował trzy wyjątkowe odsłony damskiego modelu Sonatina. Nazwano je “Séduction”, “Romance” i “Amour”. Wszystkie zachwycają kunsztownym wykonaniem. Producent dba o zachowanie klasycznego rzemiosła. Dzięki temu, w manufakturze mogą powstawać artystyczne wyroby, wykonane technikami nieosiągalnymi dla konkurencji.

 

Tym razem w pracowniach JLC zmieniono model Rendez-Vous Sonatina Large. Efektem są trzy artystycznie wykończone czasomierze. Tarcze w każdym z nich różnią się od siebie kolorami i prezentowaną scenerią. Ich wspólnym mianownikiem są ptaki. Rendez-Vous Sonatina Large “Séduction” - czyli “uwodzenie” -  przedstawia jaskółki latające nad łąką.

 

 

Na pierwszym planie widać lawendę i jej delikatne kwiaty. Ta scena symbolizuje moment, w którym ptaki poznają się i łączą we wspólnym “tańcu”. Ten symbolizujący wolność i radość balet, odbywa się nad tarczą w odcieniach granatu i fioletu, charakterystycznych dla zmierzchu dnia. Ptaki są pomalowane wyjątkowo dokładnie i w sposób, który sprawia, że zdają się naprawdę lecieć. Wśród lawendy znalazło się otwarcie tarczy w kształcie kwiatu. Pod nim porusza się lawendowa tarczka ze złotymi słońcem, księżycem i gwiazdkami. To dyskretny sposób prezentacji dnia i nocy.

 

 

Po uwiedzeniu, rozpoczyna się romans. Drugi model z kolekcji - “Romance”  - ukazuje zimorodka siedzącego na gałęzi kwitnącej wiśni. Ten ptak jest symbolem spokoju i dobrobytu. Siedzący na gałązce zdaje się zapominać o otaczającym go świecie. Płatki kwiatów wiśni zostały pięknie oddane i zachwycają bielą i różem. Warto wspomnieć, że kwiat wiśni jest w krajach azjatyckich symbolem życia, jego cyklu i ważnych chwil. Również i tu, tarcza ma otwarcie w kształcie kwiatu.

 

 

Ostatni z trójki - “Amour”, ma ilustrować wieloletnią, trwałą miłość. Miniatura malarska przedstawia sroki szybujące nad peoniami. O ile w naszym kręgu kulturowym, sroki postrzegane są jako złodziejaszki i ptaki wścibskie, tak w Chinach symbolizują udane małżeństwo. To właśnie to drugie znaczenie było inspiracją dla artystów z Domu JLC. Ich piórka są pieczołowicie namalowane. Kwiaty peonii, kojarzące się z dobrym zdrowiem, są uzupełnieniem szczęśliwego związku. Na całej tarczy dominują odcienie zieleni. Tworzy to poetycką mieszankę.

 

 

Te delikatne miniatury prezentują pełnię zdolności artystów ze studia “Métiers Rares”, w którym marka JLC dba o zachowanie najdoskonalszych metod rzemiosła. Przy produkcji limitowanych modeli z rodziny “Sonatina” użyto trzech technik. Było to giloszowanie, malowanie na masie perłowej i obsadzanie kamieni szlachetnych. Wykonane z masy perłowej tarcze zostają najpierw ozdobione giloszowaniem na całej powierzchni. Później są malowane cienką warstwą farby, by uzyskały odpowiedni kolor i połysk.

 

Na samym końcu, na masie perłowej powstają miniatury malarskie. Jest to premiera tej techniki - do tej pory nie powstał zegarek JLC ozdobiony w ten sposób. Ptaki zostały dodatkowo pokryte bezbarwnym lakierem, aby uzyskały głębię i wyglądały jak prawdziwe. Dopełnieniem są brylanty, które osadzono zarówno w tarczy jak i w lunecie i kopercie zegarka. 

 

 

Łącznie powstaną 24 zegarki, po osiem z każdą scenką. Zastosowanie wielu różnych technik zdobniczych sprawia, że każdy z nich, mimo że przedstawiają te same miniatury, będzie inny od pozostałych. Trzy limitowane odmiany mają wiele wspólnego. Ich koperty wykonano z osiemnasto karatowego złota i ozdobiono diamentami. Średnica tych zegarków ma 38,2 milimetra, wysokość zaś - 10,59 milimetra. Wodoszczelność to 5 barów. 

 

 

Wewnątrz pracują manufakturowe kalibry o oznaczeniu 735. Zostały zaprojektowane i skompletowane przez markę we własnym zakładzie. Na tarczy prezentują minuty, godziny, sekundy i cykl dnia i nocy. Dodatkową komplikacją jest alarm. Naciąg sprężyny odbywa się automatycznie, a jego rezerwa pozwala na 40 h autonomię. Jednak to nie kruszec i kamienie szlachetne są istotą tych wyjątkowych propozycji. Obdarowane nimi Panie będą nosiły ze sobą symbol miłości i jej siły. 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl