8 październik 2017

Jaeger-LeCoultre Rendez-Vous Sonatina Large w trzech niesamowitych odsłonach

Napisał: Adam Ciborek

Dom Jaeger-LeCoultre przygotował trzy wyjątkowe odsłony damskiego modelu Sonatina. Nazwano je “Séduction”, “Romance” i “Amour”. Wszystkie zachwycają kunsztownym wykonaniem. Producent dba o zachowanie klasycznego rzemiosła. Dzięki temu, w manufakturze mogą powstawać artystyczne wyroby, wykonane technikami nieosiągalnymi dla konkurencji.

 

Tym razem w pracowniach JLC zmieniono model Rendez-Vous Sonatina Large. Efektem są trzy artystycznie wykończone czasomierze. Tarcze w każdym z nich różnią się od siebie kolorami i prezentowaną scenerią. Ich wspólnym mianownikiem są ptaki. Rendez-Vous Sonatina Large “Séduction” - czyli “uwodzenie” -  przedstawia jaskółki latające nad łąką.

 

 

Na pierwszym planie widać lawendę i jej delikatne kwiaty. Ta scena symbolizuje moment, w którym ptaki poznają się i łączą we wspólnym “tańcu”. Ten symbolizujący wolność i radość balet, odbywa się nad tarczą w odcieniach granatu i fioletu, charakterystycznych dla zmierzchu dnia. Ptaki są pomalowane wyjątkowo dokładnie i w sposób, który sprawia, że zdają się naprawdę lecieć. Wśród lawendy znalazło się otwarcie tarczy w kształcie kwiatu. Pod nim porusza się lawendowa tarczka ze złotymi słońcem, księżycem i gwiazdkami. To dyskretny sposób prezentacji dnia i nocy.

 

 

Po uwiedzeniu, rozpoczyna się romans. Drugi model z kolekcji - “Romance”  - ukazuje zimorodka siedzącego na gałęzi kwitnącej wiśni. Ten ptak jest symbolem spokoju i dobrobytu. Siedzący na gałązce zdaje się zapominać o otaczającym go świecie. Płatki kwiatów wiśni zostały pięknie oddane i zachwycają bielą i różem. Warto wspomnieć, że kwiat wiśni jest w krajach azjatyckich symbolem życia, jego cyklu i ważnych chwil. Również i tu, tarcza ma otwarcie w kształcie kwiatu.

 

 

Ostatni z trójki - “Amour”, ma ilustrować wieloletnią, trwałą miłość. Miniatura malarska przedstawia sroki szybujące nad peoniami. O ile w naszym kręgu kulturowym, sroki postrzegane są jako złodziejaszki i ptaki wścibskie, tak w Chinach symbolizują udane małżeństwo. To właśnie to drugie znaczenie było inspiracją dla artystów z Domu JLC. Ich piórka są pieczołowicie namalowane. Kwiaty peonii, kojarzące się z dobrym zdrowiem, są uzupełnieniem szczęśliwego związku. Na całej tarczy dominują odcienie zieleni. Tworzy to poetycką mieszankę.

 

 

Te delikatne miniatury prezentują pełnię zdolności artystów ze studia “Métiers Rares”, w którym marka JLC dba o zachowanie najdoskonalszych metod rzemiosła. Przy produkcji limitowanych modeli z rodziny “Sonatina” użyto trzech technik. Było to giloszowanie, malowanie na masie perłowej i obsadzanie kamieni szlachetnych. Wykonane z masy perłowej tarcze zostają najpierw ozdobione giloszowaniem na całej powierzchni. Później są malowane cienką warstwą farby, by uzyskały odpowiedni kolor i połysk.

 

Na samym końcu, na masie perłowej powstają miniatury malarskie. Jest to premiera tej techniki - do tej pory nie powstał zegarek JLC ozdobiony w ten sposób. Ptaki zostały dodatkowo pokryte bezbarwnym lakierem, aby uzyskały głębię i wyglądały jak prawdziwe. Dopełnieniem są brylanty, które osadzono zarówno w tarczy jak i w lunecie i kopercie zegarka. 

 

 

Łącznie powstaną 24 zegarki, po osiem z każdą scenką. Zastosowanie wielu różnych technik zdobniczych sprawia, że każdy z nich, mimo że przedstawiają te same miniatury, będzie inny od pozostałych. Trzy limitowane odmiany mają wiele wspólnego. Ich koperty wykonano z osiemnasto karatowego złota i ozdobiono diamentami. Średnica tych zegarków ma 38,2 milimetra, wysokość zaś - 10,59 milimetra. Wodoszczelność to 5 barów. 

 

 

Wewnątrz pracują manufakturowe kalibry o oznaczeniu 735. Zostały zaprojektowane i skompletowane przez markę we własnym zakładzie. Na tarczy prezentują minuty, godziny, sekundy i cykl dnia i nocy. Dodatkową komplikacją jest alarm. Naciąg sprężyny odbywa się automatycznie, a jego rezerwa pozwala na 40 h autonomię. Jednak to nie kruszec i kamienie szlachetne są istotą tych wyjątkowych propozycji. Obdarowane nimi Panie będą nosiły ze sobą symbol miłości i jej siły. 

epos.info.pl

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu.
W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

Poprzedni

IWC Schaffhausen prezentuje nowe edycje pilotów

Następny

Vacheron Constantin Métiers d’Art The legend of the Chinese zodiac Year of the dog

   Follow us on  ins

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com

Dziękuję, już lubię tę stronę.

 

© 2018 Timeandwatches Polska. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Wykonanie: http://mizzo.pl/