fbpx
16 Listopada 2017

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute to Piet Mondriaan

Napisał: Adam Ciborek

Jaeger-LeCoultreSteltman Watches i Haskie muzeum Gemeentemuseum podjęły wspólny projekt, którego rezultatem jest zegarek Reverso, poświęcony Pietowi Mondrianowi. Ubiegłej jesieni zaprezentowałem Państwu zegarek Reverso, poświęcony Vincentowi van Goghowi. Pod rozsuwaną tarczą znalazła się reprodukcja autoportretu artysty.

 

W powstanie tamtego modelu zaangażowały się marka Jaeger-LeCoultre, dystrybutor diamentów Gassan i muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie. Podobnie w tym roku, poza szwajcarską manufakturą, w projekcie udział wzięła galeria sztuki i sieć sklepów. Haskie muzeum Gemeentemuseum posiada jeden z największych zbiorów dzieł sztuki w Europie — liczy on przeszło 150 000 eksponatów.

Gemeentemuseum jest także właścicielem największej na świecie kolekcji prac Pieta Mondriana, posiada ich ponad 300. Dzięki temu, oglądając te zbiory, można prześledzić drogę artysty od akademizmu i dywizjonizmu, przez fowizm i ekspresjonizm aż do neoplastycyzmu. Ten ostatni kierunek był dziełem jego życia. Drugim ważnym jego dziełem było utworzenie, wraz z malarzem Theo van Doesburgiem, pisma De Stijl (po polsku Styl). Było to medium, w którym drukowane były eseje teoretyczne i manifesty skupionych wokół niego twórców.

 

 

Mondrian wymieniany jest jako jeden z najważniejszych twórców współczesnych. Zaczynał od malowania prostych i niczym niewyróżniających się pejzaży. Wizyta w Paryżu w 1913 roku i spotkanie z tamtejszą awangardą pchnęło go na nowe tory. Już w 1917 roku z obrazów urodzonego w Holandii artysty zniknęły wszelkie elementy figuratywne. Potrzeba było kilku następnych lat, by wykształciły się jasno sprecyzowane zasady neoplastycyzmu.

 

 

Mondrian oczekiwał, że prace będą rygorystyczne i geometryczne, oparte o linie proste, przecinające się pod kątem prostym i plamy barw podstawowych — czerwonej, żółtej i niebieskiej. Także sposób nakładania farby na podłoże został sprecyzowany — gładki i jednolity. Dopuszczał barwy achromatyczne — czerń, szarość i biel. Holenderski autor był zawsze wrażliwy na naturę. Jak sam twierdził, kąt prosty odnalazł właśnie w naturze, w krajobrazie rodzinnego kraju. Poziome linie to pejzaż, a pionowe to zamieszkujący je człowiek.

 

 


Steltman Watches to z kolei butiki oferujące luksusowe zegarki i wspaniałą biżuterię. Może pochwalić się szerokim portfolio, w skład którego wchodzą wyroby między innymi IWC Schaffhausen, Cartier, BreguetChopard czy Patek Philippe. Steltman pomaga także swoim klientom sprzedać ich luksusowe zegarki.

 

Na stronie firmy zawsze można znaleźć interesujące oferty luksusowych, używanych zegarków. W tym roku firma obchodzi stulecie otwarcia pierwszego swojego salonu. Gdy mieszkańcy Hagi potrzebują kupić dla bliskiej osoby wyjątkowy prezent, kierują się właśnie do sklepów Steltman.


Zaprezentowany zegarek to klasyczne Reverso, z tarczą o trzech termicznie barwionych wskazówkach. Sekundnik umieszczony jest niecentralnie i porusza się ponad podziałką przy godzinie szóstej. Tarcza opisana została arabskimi indeksami w kolorze czarnym. Czarne są także skale minutowa i sekundowa. Niestety łamią one zasady neoplastycyzmu, ponieważ ich kreseczki narysowane są pod różnymi kątami.

 

Druga strona odwracanej koperty to dzieło artystów z atelier Metiers Rares. Będące gałęzią marki Jaeger-LeCoultre studio, mieści się w szwajcarskim Vallee de Joux. W przeszłości pojawiało się na naszych łamach już wielokrotnie. Tym razem stworzyło ono wierną reprodukcję dzieła Composition with Large Red Plane, Yellow, Black, Grey and Blue z 1921 roku. To chyba najszerzej rozpoznawana praca Mondriana, będąca wyrazem poszukiwania harmonii i porządku.


Powstała techniką oleju na płótnie. By wiernie odtworzyć obraz, pracownicy atelier musieli eksperymentować z kolorami i techniką nakładania farby tak, by na metalowej powierzchni wyglądały one, jak na płótnie. Do nakładania artyści używają pędzli o bardzo cienkich końcówkach, by wiernie oddać kąty proste czarnych linii i jednolicie kolorowe powierzchnie. Po zakończeniu precyzyjnego procesu malowania farby suszone są w specjalnych piecach do tego przeznaczonych. Panuje w nich temperatura odpowiednio wysoka, by farba wyschła, lecz nie nie zmieniła koloru. Ostatnim krokiem jest nałożenie kilku warstw bezbarwnego lakieru, zapewniające trwałość tej miniaturze.

 


Na nieruchomym elemencie koperty znalazły się najważniejsze informacje dotyczące zegarka — logo marek Jaeger-LeCoultre i Steltman, informacja o stuleciu działania tej drugiej, wodoszczelności, numerze seryjnym i skomplikowanym procesie testowania, który trwa 1000 godzin. Za odmierzanie czasu odpowiedzialny jest autorski mechanizm 822/2. To konstrukcja składająca się ze 108 części i 19 kamieni łożyskujących. Energia, pozwalająca na około 38 h działania, magazynowana jest w jednym bębnie sprężyny. Werk pracuje z częstotliwością 3 Hz. Jego wysokość to 2,94 milimetra.

Klient, który zdecyduje się na zakup tego nieszablonowego modelu, otrzyma go w specjalnym pudełku. Ozdobiono je charakterystycznymi, kolorowymi kwadratami i prostokątami. Reverso jest jedną z zegarkowych ikon. Wzór powstały w latach trzydziestych ubiegłego wieku wspaniale uwiecznił ducha epoki — styl Art Deco. Z kolei specjalny, ręcznie wykonany dekiel, to hołd dla dążenia ku abstrakcji.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl