fbpx
5 Listopada 2018

Jaquet-Droz Petite Heure Minute - oswojenie lwa

Napisał: Adam Ciborek

Mieszcząca się w malowniczej okolicy miasteczka Le Locle manufaktura Jaquet Droz, kolejny raz w swoich wyrobach utrwala piękny świat dzikiej natury. W ściśle limitowanej serii Ateliers d’Art wspięła się na wyżyny kreatywności, by unieśmiertelnić lwa — króla zwierząt. Ten ogromny kot jest mistyczną i mitologiczną alegorią siły i mocy. 

 

Symbol królewskiego majestatu spogląda teraz z tarczy modelu Petite Heure Minute. Artystom udało się oddać w tym spojrzeniu cechy łowcy — zdolność do pozostania cicho oraz ogromną energię potrzebną do doścignięcia i schwytania ofiary.

 

Jaquet-Droz Petite Heure Minute - oswojenie lwa 

 

Jedynie malarstwo miniaturowe pozwala na tak wierne oddanie natury drapieżnika. Lwie oczy i futro zostały odręcznie namalowane w atelier. Osoba odpowiedzialna za malowanie korzystała z kilkudziesięciu różnych pędzli. Niektóre z nich mają grubość ledwie ludzkiego włosa. Takie specjalistyczne narzędzia były niezbędne do stworzenia wizerunku kompletnego, hipnotyzującego i ponadczasowego.

 Jaquet-Droz Petite Heure Minute - oswojenie lwa

Portret ożywa wewnątrz 43 milimetrowej koperty. Każdy z 28 egzemplarzy odrobinę różni się od siebie. Mimo że powstanie blisko 30 sztuk, to tak naprawdę każda z nich jest unikatowa i jedyna. 

 

 

Jeszcze więcej oryginalności nadaje temu wyrobowi fakt, że tarcza i wizerunek łowcy powstały w rzadko wykorzystywanej przez Jaquet Droz technice. Na czarną tarczę powstałą w procesie Grand Feu (z fr. wielki płomień) naniesiono farby. Tworzy to efekt, jakby pysk wynurzał się z mrocznej głębi koperty.

 

Jaquet-Droz Petite Heure Minute - oswojenie lwa 

 

Skutkuje to jeszcze jednym ciekawym efektem — kontrastem między nowoczesną, elegancką i przede wszystkim bardzo purystyczną tarczą, a kolorowym, żywym zwierzęciem powstałym w tradycyjnej technice zdobniczej. Ponad lwią głową znalazła się, umieszczona nie centralnie, tarczka prezentująca godziy oraz minut. Dwie złote wskazówki poruszają się ponad białą skalą minutową i rzymskimi indeksami godzinowymi.

 Jaquet-Droz Petite Heure Minute - oswojenie lwa

 

Kopertę wykonano ze złota próby 750. W jej wnętrzu pracuje mechanizm 2653.P, wyposażony w automatyczny naciąg sprężyny, realizowany za pomocą wahnika powstałego z 18 karatowego złota. Jego pełna rezerwa chodu to około 68 godzin. Werk pracuje z częstotliwością 4 Hz. Manufaktura sięgnęła po technologię produkcji części zegarmistrzowskich z krzemu. Wszystko po to, aby zapewnić kalibrowi długowieczność.

 

Jaquet-Droz Petite Heure Minute - oswojenie lwa

 

Wszystkie wyroby opuszczające atelier zostały opatrzone certyfikatem. W nim, artyści pracujący nad konkretnym egzemplarzem zegarka, opisują zastosowane przy produkcji techniki. To wielkie dzieło wspaniale kontynuuje tradycję marki. Tradycję zadziwiania, której najnowszym rozdziałem jest lew spoglądający z tarczy.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl