fbpx
6 Wcześnia 2020

Koniec wakacji..

Napisał: Adam Ciborek

Przegląd wydarzeń.

 

 

Wakacje minęły, jak zawsze, w oszałamiającym tempie. Jednak ich końcówka obfitowała w interesujące wydarzenia w świecie zegarków. Dziś telegraficzny skrót, mimo że na poczcie już nie nadaje się telegrafem.

 

Panorama Genewy timeandwatches.pl


Odbyły się targi zegarkowe w Genewie. Pod szyldem Geneva Watch Days swoje nowości przywieźli przedstawiciele łącznie siedemnastu marek, między innymi byli to ludzie z: Carl F. Bucherer, Breitling, Ulysse Nardin, H.Moser&Cie., Girard-Perregaux, MB&F, Ferdinad Berthoud, Czapek & Cie. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość wystaw w branży zegarmistrzowskiej będzie kameralna i odległa od wielkich hal targowych.

 

Breitling Endurance Pro

 

Breitling ujawnił nowy model. Endurance Pro, bo o nim mowa to zegarek kwarcowy, którego mechanizm z termokompensacją otrzymał certyfikat COSC. Obudowa mierzy 44 milimetry średnicy. Powstała z Breitlight, kompozytu używanego przez markę od 2016 roku. Nowoczesny materiał jest wytrzymały i prawie sześć razy lżejszy niż stal.

 

Do wyboru oddano kilka opcji kolorystycznych. To w połączeniu z mechanizmem na baterię sumuje się w zegarek doskonały do uprawiania sportu.


Do dyspozycji użytkownika oddano werk ze stoperem, pozwalającym odmierzyć do trzydziestu minut z dokładnością do 1/10 sekundy. Całość jest wodoszczelna i zabezpieczona szafirowym szkłem.

Czy ten najtańszy model wymyślono tylko po to, by uzupełnić stan firmowego konta? Może się tak wydawać, jednak to nie pierwszy ze stoperem w kopercie z tworzywa. Breitling produkował taki model jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Przodek był zegarkiem mechanicznym, pozwalającym na odmierzanie czasu na żądanie i obserwację prędkości na skali tachometrycznej.


Dziś producent zadbał o spory wybór pasków - są one zarówno gumowe jak i materiałowe, dopasowane do pięciu wersji kolorystycznych. Wybierać można między bielą, granatem, czerwienią, kolorem pomarańczy i żółtym. Cena Endurance Pro we wszystkich kolorach to niespełna trzynaście tysięcy złotych.

 

breitling endurance pro timeandwatches.pl

 

Girard-Perregaux Infinity Edition

 

W Girard-Perregaux przygotowano specjalne edycje z linii 1966, Laureato oraz 1945. Tym co je łączy są czarne tarcze powstałe z onyksu. Wypolerowany kamień zdobią złote indeksy typu baton, ponad którymi przepływają trzy wskazówki - godzinowa i minutowa (w formie srebrnych liści) i prosta, złota wskazująca sekundy.

 

girard-perregaux 1966 infinity edition timeandwatches.pl


W Laureato i 1966 dodatkowo można sprawdzić dzień miesiąca. W 1945 gama dodatkowych wskazań jest szersza - niecentralna sekunda, duży datownik oraz wskazanie faz księżyca.


Infinity Edition powstaną w krótkich seriach. Przygotowano 88 sztuk modelu 1945 w cenie 15690 CHF, 188 sztuk Laureato 42 mm i 88 sztuk mniejszej o cztery milimetry wersji z diamentami, które będą oferowane w butikach Wempe w wybranych miastach. Powstanie 188 egzemplarzy modelu 1966, do kupienia na stronie mrporter.com za 9100 CHF.

 

Nie zapomniano o paniach - mogą one składać zamówienia na mniejszy model, o średnicy 30 milimetrów, wysadzany diamentami w cenie 10780 CHF.

 

girard perregaux laureato 38 mm infinity edition timeandwatches.pl


Do rodziny Infinity włączono także Free Bridge oraz Cosmos. Tarczą pierwszego jest spód mechanizmu, bo ten został odwrócony. Drugi wyposażono w tourbillon i powstanie w zaledwie ośmiu egzemplarzach.

 

Chyba nie do końca umiem stwierdzić co było kluczem przy włączaniu dwóch ostatnich do kolekcji. Problemem jest dla mnie też to, że nazywają się Infinity, a są policzalne.

 

Rolex i Kolorowa Korona

 

Rolex zaprezentował nowości 2020 i są one.. szokujące. Przynajmniej niektóre z nich.


Nowego Submariner'a spodziewali się wszyscy zainteresowani, zwłaszcza po tym jak ogłoszono wycofanie poprzedniej generacji z rynku. Ciekawe co z zaliczkami, które klienci zostawiali u autoryzowanych sprzedawców?


Drugą istotną nowością są SkyDweller'y w złocie i z wymykającą się jednoznacznej klasyfikacji bransoletką Oysterflex / paskiem Oysterflex. Dla zainteresowanych podaje numery referencyjne: 326238 to model z żółtego złota z czarną tarczą i 326235 to model z różowego złota Everose z brązową tarczą.

 

Do obu wersji można wybrać inne tarcze, a wariantów jest łącznie sześć.

 

rolex sky dweller 326238 timeandwatches.pl


Nowe, ponadczasowe wersje modelu Oyster Perpetual mają średnice 41 lub 36 milimetrów. Zadebiutowały również intensywne kolory tarcz wzbudzające wiele kontrowersji.

 

Do wyboru oddano spokojną czerń i srebrny odcień, a także "bardziej przebojowe" żółć, turkus, zieleń, czerwień i pudrowy róż. Niezależnie od rozmiaru zastosowano podwójne indeksy godzin 3, 6 i 9. Konfigurator online pozwala zastosować kolorowe tarcze w modelach 41 i 36 mm. Da się nawet stworzyć kolorową wersję modelu 31 mm chociaż w nim nie występują podwójne indeksy godzinowe.

 

rolex oyster perpetual timeandwatches.pl


Wspominam o tym tylko dlatego, by zwrócić uwagę na fakt, że w przeszłości produkowano już Rolexy z podobnie wyglądającymi tarczami. Seria Stella była równie kolorowa jak nowość zaprezentowana pierwszego września. Być może w przeszłości, gdy je wytwarzano, były bardziej na czasie, a dziś szokują, bo przyzwyczailiśmy się do innego dizajnu. Jeśli tak jest, to może to być wiarygodne wytłumaczenie czemu wydają się odrobinę nie na miejscu.


Oczywiście, o sukcesie bądź porażce, swoimi portfelami, zdecydują klienci. Żółty i zielony mają moim zdaniem moc.
Wewnątrz będą pracowały nowe kalibru 3230 z niemal trzydniową rezerwą naciągu. Te same, co w Sub'ie bez datownika.

 

Traser P67 Super-Sub

 

Zespół Traser Polska wprowadził do sprzedaży najnowszy nurkowy zegarek. Nowość, czyli Super-Sub ma potężną kopertę ze stali szlachetnej i jest wodoszczelny do 500 metrów.


Dwie sztuki już do mnie przyjechały, więc poskramiam te 46 milimetrowe bestie, z czego zdam Wam sprawę za jakiś czas. Wstępne oględziny wskazują na to, że Super-Sub wytrzyma naprawdę ekstremalne przygody.

 

traser p67 super-sub timeandwatches.pl

 

Diagnoza

 

Zaraz lato ustąpi miejsca jesieni, upały i gradobicia odejdą w zapomnienie, na tron wstąpi słota, a serial już nie będzie cieszył jak kiedyś. W takich chwilach zegarek z radosną, na przykład żółtą tarczą może okazać się doskonałym panaceum na smutki.

Media

Rolex
Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl