fbpx
29 Wcześnia 2017

Longines Avigation BigEye - nowy członek linii Heritage

Napisał: Bartosz Marciniak

Firma Longines w ostatnich latach bardzo mocno skoncentrowała się na regularnym produkowaniu reedycji swoich kultowych zegarków z minionej epoki. Za inspirację służą zabytkowe modele spoczywające obecnie w muzeum marki. Wszystko odbywa się w ramach kolekcji Heritage.

 

Tym razem producent wydał bardzo ciekawy czasomierz typu „pilot”, model - Avigation BigEye. Zegarek swoim wyglądem nawiązuje do militarnego modelu przeznaczonego dla zawodowych pilotów z 1971 roku. Nie od dziś wiadomo, że Longines posiada długotrwałe relacje z lotnictwem. Najlepszym tego przykładem jest pokaźna ilość zegarków inspirowanych awiacją, wykreowanych na przełomie kilku ostatnich dekad. 

 

 

Avigation BigEye to model skrojony niemalże perfekcyjnie. Czasomierz wyposażono w kopertę wykonaną ze stali szlachetnej. Jej średnica wynosi 41 mm, a klasa wodoszczelności to 30 metrów. Obudowa, w przeważającej części, została poddana procesowi szczotkowania. Jednak istnieje kilka elementów wypolerowanych na wysoki połysk. Razem tworzą one ładny kontrast. Najbardziej charakterystycznym elementem koperty są przyciski chronografu. Swoim kształtem przypominają tłoki silnika. Do tego są wyjątkowo zgrabne. 

 

 

Pod lekko wypukłym szkłem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną, możemy dostrzec czarny cyferblat, który jest częściowo zmatowiony. Sporych rozmiarów cyfry arabskie zostały w większości utworzone z substancji luminescencyjnej - SuperLuminova®. Oczywiście owa substancja znalazła się również na wskazówkach: godzinowej i minutowej. Ponadto na tarczy możemy znaleźć trzy dodatkowe totalizatory w układzie 3-6-9. Odpowiednio są to: licznik 30-minutowy, 12-godzinowy oraz mały sekundnik. Najbardziej interesujący jest ten pierwszy, ze względu na swój rozmiar. Jest zdecydowanie większy niż dwa pozostałe. To właśnie od niego wzięła się nazwa „BigEye”. Warto również wspomnieć, że powierzchnia totalizatorów jest giloszowana. 

 

 

Mechanizm jaki napędza wskazówki to kaliber L688.2 wyposażony w automatyczny naciąg oraz koło kolumnowe. Werk działa ze standardową, na obecne czasy, częstotliwością 4 Hz, zapewniając użytkownikowi 54 godzinną rezerwę chodu. Do łożyskowania ruchomych elementów mechanizmu wykorzystano 27 syntetycznych kamieni. Nie zapomniano również o licznych zdobieniach, takich jak pasy genewskie czy perłowanie. Całość wygląda imponująco.

 

 

Niestety nie ma możliwości podziwiania werku podczas pracy, ze względu na zastosowanie pełnego stalowego dekla. Wspomniany element został za to upiększony specjalnym grawerunkiem. Model Avigation BigEye zestawiono z brązowym paskiem wykonanym ze skóry cielęcej. Zapinany jest on na tradycyjną klamrę.

 

 

Zegarek jest już dostępny w sprzedaży detalicznej, a jego cena wynosi 9690 zł. Tytułowy bohater oprócz interesującego designu oferuje znacznie więcej niż konkurencja. Zastosowany mechanizm z wydłużoną rezerwą chodu oraz kołem kolumnowym sprawia, że Avigation BigEye jest jednym z liderów w tym segmencie. Na pewno warto się z nim zapoznać bliżej. 

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl