fbpx
7 Sierpnia 2017

Only Watch 2017 - zegarki z wiecznym kalendarzem

Napisał: Adam Ciborek

Do charytatywnej aukcji Only Watch zostało nadal sporo czasu. Aktualnie, zegarki odbywają światowe tournée, pozwalające licytującym i miłośnikom z całego świata zobaczyć te wyjątkowe egzemplarze. Dziś przybliżę kilka unikatowych modeli z rozbudowanym kalendarzem.

Patek Philippe, na tegoroczną edycję aukcji,przygotował tytanową odsłonę modelu 5208. Ta referencja ujrzała światło dzienne w 2011 roku i spotkała się z ciepłym przyjęciem. Wykorzystany kaliber łączy w sobie wieczny kalendarz, stoper obsługiwany jednym przyciskiem i minutową repetycję. Wskazania daty rozmieszczone są w trzech okienkach na łuku, między godzinami 10 a 2. Na dolnej, niebieskiej połowie tarczy, umieszczono wskazania stopera i prezentację faz księżyca.

 

Only Watch 2017 - zegarki z wiecznym kalendarzem | timeandwatches.pl

 

Ciekawostką jest faktura włókna węglowego, widoczna w środkowej części tarczy. Powstała ona w procesie ręcznego giloszowania. W ten sposób, firma pokazała swój szacunek i dbałość o tradycyjne rzemiosło. Ten sam wzór powtórzony jest na platynowym mikro-rotorze. Będzie on doskonale widoczny na tle rodowanych na czarno płyt mechanizmu. Pasek z Cordury dostosowano kolorem do tarczy. Nabywca będzie miał przyjemność zwiedzić warsztaty, w których produkowane są wyjątkowe wyroby Patek Philippe, odwiedzić muzeum i zjeść kolację z panem Theirry’m Stern’em - prezydentem marki.

 

Only Watch 2017 - zegarki z wiecznym kalendarzem | timeandwatches.pl

 

Audemars Piguet na szczytny cel przeznaczył wariację na temat swojej ikony - Royal Oak. Doskonale znany z licznych modeli marki mechanizm, z komplikacją wiecznego kalendarza, został zamknięty w nowej, ceramicznej kopercie w kolorze czarnym. Spieki ceramiczne były dostępne już od wielu lat, w bardziej sportowej linii Royal Oak Offshore, jednak w stonowanym Royal Oak jest to nadal nowość. Z tego materiału wykonano także charakterystyczną bransoletkę. Wszystkie elementy zostały wykończone ręcznie.

 

Only Watch 2017 - zegarki z wiecznym kalendarzem | timeandwatches.pl

 

Tarcza ozdobiona wzorem Grande Tapisserie ma kolor nieba tuż po zachodzie słońca (ten rodzaj niebieskiego producent określa jako skylight) . Rozświetlają go cztery srebrne tarczki wskazań wiecznego kalendarza. W tej nad indeksem godziny szóstej, znalazło się okienko prezentujące dysk z fazą księżyca - ziemski satelita ma kolor pomarańczowy. Wszystkie te części zebrane razem tworzą bardzo mocną kompozycję, która natychmiast przykuwa uwagę.

 

Only Watch 2017 - zegarki z wiecznym kalendarzem | timeandwatches.pl

 

Marka Breguet wspiera inicjatywę Only Watch od początku istnienia, czyli od 2005 roku. Do najnowszej edycji zgłosiła zegarek o klasycznym fasonie, z nietypową prezentacją wskazań wiecznego kalendarza. Umieszczone są one w jednej linii, wyznaczonej przez indeksy godziny 12 i 6.

 

Only Watch 2017 - zegarki z wiecznym kalendarzem | timeandwatches.pl

 

W górnej części giloszowanej tarczy, odczytać można nazwę dnia tygodnia. W centrum znalazły się trzy wskazówki - godzinowa, minutowa i prezentująca miesiąc. Ta ostatnia porusza się ponad gładką powierzchnią, z pierwszymi literami angielskich nazw sześciu miesięcy i sześcioma kropeczkami. Poniżej odczytać można informację o cyklu lat przestępnych i dzień miesiąca. Złota koperta ma 39 milimetrów średnicy, a jej boki zostały ozdobione żłobkowaniem. Podobnie jak w przypadku zegarka od Patek Philippe, tak i tutaj, zwycięzca licytacji będzie miał okazję odwiedzić manufakturę Breguet.

 

Only Watch 2017 - zegarki z wiecznym kalendarzem | timeandwatches.pl

 

Ostatnia propozycja to wyrób młodej, genewskiej manufaktury Frederique Constant. Zaprezentowany stosunkowo niedawno model, z własnej konstrukcji kalendarzem rozpoznającym lata przestępne i długość miesięcy, zdobył duże uznanie wśród miłośników zegarków.

 

Wypolerowana koperta z różowego złota chroni naprawdę unikalną tarczę - wykonaną z meteorytu. Te spadające z kosmosu skały, często znajdowane są na pustyniach. Ta konkretna, z której pozyskano materiał użyty przez zegarmistrzów FC, pochodzi z Namibii. Meteoryty przemierzają kosmos przez miliony lat i kończą życie uderzając w ziemię. Designerzy marki, decydując się na użycie jednej z takich skał, chcieli pokazać, że liczy się każdy moment w nieustannie płynącym czasie.

Only Watch 2017 - zegarki z wiecznym kalendarzem | timeandwatches.pl

Podane przez organizatorów imprezy szacunkowe ceny za jakie zostaną sprzedane wyroby od AP i Breguet są moim zdaniem mocno zaniżone (poniżej 120 000 CHF). Model od Frederique Constant szacunkowo ma zbliżyć się do 30 000 CHF. Oczekiwana cena za Patek Philippe w tytanie to nawet 1 100 000 CHF.  Mam nadzieję, że ten ostatni model pobije rekord ustanowiony dwa lata temu!

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl