W 1938 roku firma Oris wprowadziła do sprzedaży zegarek dla profesjonalnych pilotów. Czasomierz posiadał unikatowy design, dużą koronkę, dzięki której awiatorzy mogli swobodnie korygować wskazania w skórzanych rękawiczkach oraz nietypową, jak na tamte czasy, komplikację datownika — dzień miesiąca był prezentowany przez centralną wskazówkę.
Celem było stworzenie przystępnego cenowo oraz wysokiej jakości zegarka, który byłby niezawodny i łatwy w obsłudze, nawet w niesprzyjających warunkach. Oczywiście osiągnięto wytyczone założenia, a sam zegarek stał się wizytówką firmy.
Zważywszy na powyższe okoliczności oraz to jak ów model jest ważny dla producenta, tłumaczy, dlaczego w bieżącym roku widzieliśmy tak wiele odsłon Pointer Date, w tym wersję ze stali szlachetnej, upamiętniającą partnerstwo z fundacją Movember.
Specjalna edycja została wyposażona w kopertę z brązu o średnicy 40 mm. Co ciekawe producent nie ograniczył się z tym materiałem do jednego lub dwóch zegarków, tylko naprawdę „zadomowił” go na dobre w różnych kolekcjach, począwszy od limitowanej edycji modelu Diver 65, upamiętniającej postać nurka pochodzenia afroamerykańskiego (Carl Brashear).
Obudowa prezentuje się standardowo i nie odbiega konstrukcyjnie od stalowego wariantu. Wodoszczelność ustalono na poziomie 50 metrów. Obracający się w dwóch kierunkach karbowany pierścień podkreśla wyrafinowaną stylistykę. Od góry kopertę zamyka wypukłe szkło szafirowe z wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną. Tył stanowi transparentny stalowy dekiel z mineralnym szkłem na pokładzie.
Kolor koperty zestawiono z ciemnozieloną tarczą, co w moim odczuciu jest obłędnym połączeniem. Z taką „konfiguracją” może rywalizować jeszcze tylko barwa granatowa. Wracając do tematu, to na cyferblacie odnajdziemy białe cyfry arabskie oraz skalę minutową-sekundową. Tuż nad nią widnieją dni miesiąca.
Tak jak wspomniałem wyżej, data wskazywana jest za pomocą centralnej wskazówki, która zakończona jest czerwonym grotem. To rozwiązanie wymyślił w 1915 roku A. Hammerly — zegarmistrz pochodzący z La Chaux-de-Fonds. Układ wskazań jest prosty i czytelny. Odczyt po zmroku zapewnia substancja luminescencyjna naniesiona na wskazówki i nie tylko.
W kopercie umieszczono kaliber z automatycznym naciągiem Oris 754. Za tym oznaczeniem skrywa się Selita SW200, która posłużyła za bazę. Mechanizm działa ze standardową częstotliwością 4 Hz i zapewnia 38-godzinną rezerwę chodu. Wahnik, jak na markę z Hölstein przystało, jest w kolorze czerwonym.
Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition dostępny jest w wersji na ciemnobrązowym skórzanym pasku, którego stosunkowo duża grubość zapewnia długowieczność. Podobnie jak koperta, tak również klamra wykonana jest z brązu.
Zegarek, mimo że to edycja specjalna, nie został objęty limitacją, a jego cena detaliczna wynosi 1 900 CHF. Tytułowy model skierowany jest głównie do fanów awiacji i wintydżowej stylistyki.