fbpx
16 Listopada 2018

Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition

Napisał: Bartosz Marciniak

Oris Big Crown Pointer Date od zawsze był esencją lotniczej stylistyki oraz przydatnym instrumentem pomiarowym, wykorzystywanym przez pilotów. W tym roku mija dokładnie 80 lat od pojawienia się pierwszego modelu na rynku. Z tej okazji manufaktura przygotowała specjalną edycję swojego kultowego zegarka w kopercie z brązu.

 

W 1938 roku firma Oris wprowadziła do sprzedaży zegarek dla profesjonalnych pilotów. Czasomierz posiadał unikatowy design, dużą koronkę, dzięki której awiatorzy mogli swobodnie korygować wskazania w skórzanych rękawiczkach oraz nietypową, jak na tamte czasy, komplikację datownika — dzień miesiąca był prezentowany przez centralną wskazówkę.

Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition 

Celem było stworzenie przystępnego cenowo oraz wysokiej jakości zegarka, który byłby niezawodny i łatwy w obsłudze, nawet w niesprzyjających warunkach. Oczywiście osiągnięto wytyczone założenia, a sam zegarek stał się wizytówką firmy.

 

Oris Big Crown Pointer Date z 1954 roku

 

Zważywszy na powyższe okoliczności oraz to jak ów model jest ważny dla producenta, tłumaczy, dlaczego w bieżącym roku widzieliśmy tak wiele odsłon Pointer Date, w tym wersję ze stali szlachetnej, upamiętniającą partnerstwo z fundacją Movember.

 

Oris Big Crown Pointer Date z 1954 roku

 

Specjalna edycja została wyposażona w kopertę z brązu o średnicy 40 mm. Co ciekawe producent nie ograniczył się z tym materiałem do jednego lub dwóch zegarków, tylko naprawdę „zadomowił” go na dobre w różnych kolekcjach, począwszy od limitowanej edycji modelu Diver 65, upamiętniającej postać nurka pochodzenia afroamerykańskiego (Carl Brashear).

 

 

Obudowa prezentuje się standardowo i nie odbiega konstrukcyjnie od stalowego wariantu. Wodoszczelność ustalono na poziomie 50 metrów. Obracający się w dwóch kierunkach karbowany pierścień podkreśla wyrafinowaną stylistykę. Od góry kopertę zamyka wypukłe szkło szafirowe z wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną. Tył stanowi transparentny stalowy dekiel z mineralnym szkłem na pokładzie.

 

Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition

 

Kolor koperty zestawiono z ciemnozieloną tarczą, co w moim odczuciu jest obłędnym połączeniem. Z taką „konfiguracją” może rywalizować jeszcze tylko barwa granatowa. Wracając do tematu, to na cyferblacie odnajdziemy białe cyfry arabskie oraz skalę minutową-sekundową. Tuż nad nią widnieją dni miesiąca.

 

Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition

 

Tak jak wspomniałem wyżej, data wskazywana jest za pomocą centralnej wskazówki, która zakończona jest czerwonym grotem. To rozwiązanie wymyślił w 1915 roku A. Hammerly — zegarmistrz pochodzący z La Chaux-de-Fonds. Układ wskazań jest prosty i czytelny. Odczyt po zmroku zapewnia substancja luminescencyjna naniesiona na wskazówki i nie tylko.

 

Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition

 

W kopercie umieszczono kaliber z automatycznym naciągiem Oris 754. Za tym oznaczeniem skrywa się Selita SW200, która posłużyła za bazę. Mechanizm działa ze standardową częstotliwością 4 Hz i zapewnia 38-godzinną rezerwę chodu. Wahnik, jak na markę z Hölstein przystało, jest w kolorze czerwonym.

 

 

Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition dostępny jest w wersji na ciemnobrązowym skórzanym pasku, którego stosunkowo duża grubość zapewnia długowieczność. Podobnie jak koperta, tak również klamra wykonana jest z brązu.

 

Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition

 

Zegarek, mimo że to edycja specjalna, nie został objęty limitacją, a jego cena detaliczna wynosi 1 900 CHF. Tytułowy model skierowany jest głównie do fanów awiacji i wintydżowej stylistyki.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl