fbpx
16 Lutego 2018

[Pre-Basel 2018]:Jaquet Droz Grande Seconde Moon Black Enamel

Napisał: Adam Ciborek

Marka Jaquet Droz uchyliła rąbka tajemnicy i zaprezentowała światu jedną z nowości przygotowanych na nadchodzące targi Baselworld 2018. Zapraszam na wycieczkę na księżyc i z powrotem. Nowy model — Grande Seconde Moon Black Enamel — opowiada historię poprzedzającą nie tylko zegarmistrzostwo, ale nawet zegary wodne i klepsydry. Opowiada o czasach, gdy to księżyc pomagał ludzkości odmierzać upływające miesiące.

 

Tarcza tego zegarka jest czarna jak bezgwiezdna noc. W jej górnej części znalazła się podziałka godzin i minut, nad którą przesuwają się smukłe, złote wskazówki. Indeksy opisane są białymi cyframi rzymskimi. Na dole zaś, tak jak we wszystkich zegarkach z rodziny Grande Seconde, zobaczyć można powiększone wskazanie sekund.

Skala sekundnika opisana została cyframi arabskimi. We wnętrzu tego okręgu znalazł się drugi okrąg, wykonany ze szczotkowanego złota. Na nim czarnymi również arabskimi cyframi, oznaczono dni miesiąca. W tym rozwiązaniu „pointer-type date” kolejne dni prezentuje bardzo surowa wskazówka o czerwonym grocie. Do jej regulacji służy przycisk z boku koperty.

 

Tarczka sekundnika i datownika nie jest jednak pusta. W dolnej połowie znalazło się logo marki, składające się z rozdzielonych dwoma gwiazdkami liter J i D oraz napisu Jaquet Droz. Powyżej, w charakterystycznym wycięciu emaliowanej powierzchni, przesuwa się złoty wizerunek księżyca otoczony takimi samymi gwiazdkami. Dzięki nim można obserwować upływ miesięcy księżycowych. Tło dla tych ciał niebieskich również jest czarne.

 


Cały projekt jest bardzo elegancki i czytelny. Dwupłaszczyznowa tarcza Grand Feu zestawiona z elementami z czerwonego złota daje doskonały kontrast. Skale minutowa i godzinowa w białym kolorze są subtelne i nie tworzą wrażenia nadmiaru barw pod szkłem. Księżyc i otaczające go gwiazdki zostały ręcznie nałożone na dysk z onyksu. Ziemski satelita powstał z dwudziestodwu karatowego złota.

 


Kopertę uformowano ze złota w kolorze czerwonym. Jej średnica to 43 milimetry, a wysokość - 13,23 milimetra. Wodoszczelność tej klasycznej kompozycji jest podstawowa, ale raczej żaden z właścicieli tego modelu nie zabierze go na plażę w regionie La côte d’azur (Lazurowego Wybrzeża).


Manufaktura skorzystała w tym modelu z kalibru o oznaczeniu 2660QL3, który zadebiutował w ubiegłym roku. Jest to werk z automatycznym naciągiem sprężyny i elementem określanym jako „mechanizm 135”. Pod tą tajemniczą nazwą ukryto koło zębate o 135 zębach. Dzięki niemu prezentacja aktualnej fazy księżyca będzie dokładna przez 122 lata i 46 dni. Dopiero po takim czasie będzie wymagała korekty, przy założeniu, że zegarek będzie stale pracował.

 

 

W mniej zaawansowanych mechanizmach wykorzystywane jest koło zębate o 59 zębach, co skutkuje mniejszą dokładnością i potrzebą korekty „już po” 2 latach, 7 miesiącach i 20 dniach. ”Mechanizm 135” nie jest niczym nowym w zegarmistrzostwie, zapewnia on jednak imponującą dokładność wskazania miesięcy księżycowych.


Do innych ważnych cech mechanizmu 2660QL3 należą: sprężyna balansu wykonana z krzemu, dwa bębny sprężyny dostarczające energię na 68 h autonomii pracy i wahnik z osiemnasto-karatowego złota. Częstotliwość pracy werku to 4 Hz. Do łożyskowania wykorzystano 30 kamieni. Koperta ozdobiona została ręcznie szytym paskiem ze skóry aligatora. Do jego zapinania na nadgarstku służy złota sprzączka.

Zegarek GRANDE SECONDE MOON BLACK ENAMEL jest popisem mistrzostwa ludzi tworzących manufakturę Jaquet Droz. Estetyka, kompozycja tarczy i zastosowane rozwiązania techniczne są doskonałe. Dzięki nim można obserwować różnicę między miesiącem księżycowym a kalendarzowym.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl