fbpx
15 Grudnia 2016

[SIHH 2017]:Piaget Altiplano 60th Anniversary Collection

Napisał: Bartosz Marciniak

Szwajcarska firma Piaget specjalizuje się w wytwarzaniu ultracienkich, eleganckich zegarków, które posiadają wspólny mianownik. Jaki? Wszystkie, bez wyjątku, są piękne i wykonane z wyjątkową precyzją oraz dbałością, o każdy szczegół. W przypadku czasomierzy Piaget nie ma kompromisów. Wszystko musi być w należytym porządku i zgodne z wartościami marki.

2017 rok to wielka rocznica w „zegarkowej rodzinie” Piaget. Mianowicie marka obchodzi swoje 60 urodziny od wprowadzenia, po raz pierwszy, na rynek ultracienkiego zegarka z mechanizmem 9P, który z biegiem czasu stał się znakiem firmowym i wielką ikoną. Dlaczego, zapytacie zapewne? Otóż grubość jego werku wynosiła zaledwie 2 mm! Tak, to nie pomyłka, 2 mm! Kaliber 9P posiadał manualny naciąg i był najcieńszym mechanizmem tego typu.

Piaget Altiplano 60th Anniversary Collection | timeandwatches.pl

Jednak firmie to nie wystarczyło. Chcieli zdominować konkurencję, tworząc najcieńszy mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. I tak o to, w 1960 roku powstał mechanizm 12P, liczący jedyne 2,3 mm i wyposażony był w mikrorotor. Prawda, że imponujący wynik, szczególnie biorąc pod uwagę możliwości technologiczne w latach sześćdziesiątych?

 Piaget Altiplano 60th Anniversary Collection | timeandwatches.pl

Kolejny przełom nastąpił w 1998 roku, kiedy to firma postanowiła utworzyć kolekcję ultracienkich czasomierzy. Motorem napędowym całego przedsięwzięcia były dwa nowoopracowane mechanizmy 430P i 500P. Kolekcje nazwano Altiplano, a zegarki wchodzące w jej skład były inspirowane modelem vintage z 1957 roku. Piękny powrót do korzeni.

 

Dzisiaj, po 60 latach od narodzin 9P, firma celebrując okrągłą rocznicę postanowiła wydać limitowaną edycję, swojego kultowego czasomierza Altiplano, w postaci dwóch modeli „ubranych” w białe złoto oraz ciemno niebieską tarczę.

 

Piaget Altiplano 60th Anniversary Collection | timeandwatches.pl

 

Mimo, że na pierwszy rzut oka oba zegarki mają ze sobą bardzo dużo wspólnego, to jednak różnią się.  Pierwszy z nich posiada kopertę, o średnicy 38 mm i został wyposażony w manualny kaliber 430P, który legitymuje się 43 godzinną rezerwą chodu. Drugi natomiast posiada kopertę, o średnicy 43 mm, a jego wskazówki wprawia w ruch mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny - kaliber 1200P, który zapewnia 44 godziny rezerwy naciągu i jest wyposażony oczywiście w mikrorotor.

 

 Piaget Altiplano 60th Anniversary Collection | timeandwatches.pl

 

Elementem wspólnym dla obydwu czasomierzy jest niebieska tarcza, na której światło tworzy piękne refleksy. Wszystko za sprawą zastosowania szlifu słonecznego. Na cyferblacie znalazły się tylko podstawowe elementy układu wskazań. Mam tutaj na myśli nakładane złote indeksy godzinowe oraz dwie wskazówki, w kolorze srebrnym: godzinowa i minutowa. Z racji, iż wymienione komponenty są w tej samej kolorystyce co koperta, to świetnie ze sobą korespondują. Motyw ozdobny tarczy to klasyka. Dwie linie krzyżujące się ze sobą po środku były wykorzystywane już w latach 50 i 60. Klasa!  

 

Piaget Altiplano 60th Anniversary Collection | timeandwatches.pl

Zegarki są dostępne w wersji na granatowym skórzanym pasku i zostały objęte, jak wspomniałem wcześniej, limitacją. Model z mniejszą kopertą wyprodukowano w ilości 460 sztuk, a z większą 360 sztuk. Za ten pierwszy przyjdzie nam zapłacić 17,900 CHF, a za drugi 23,900 CH. Czasomierze zostaną zaprezentowane na żywo na zbliżającym się wielkimi krokami salonie SIHH 2017 w Genewie. 

 

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl