fbpx
21 Grudnia 2017

"Cool Hand Brooklyn" czyli Rolex Daytona w rękach Les Artisans de Genève

Napisał: Bartosz Marciniak

Les Artisans de Genève to niezależna firma zajmująca się modyfikacją zegarków renomowanych producentów. Wywodzący się z Genewy dom skupia najlepszych szwajcarskich ekspertów i zegarmistrzów posiadających ponadprzeciętną wiedzę oraz umiejętności.

 

Marka słynie przede wszystkim z modyfikowania zegarków Rolex, które dzielą się na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich to czasomierze oddające hołd. Do ich wykonania pracownicy LAG wykorzystują najnowsze modele, a następnie dostosowują je do stylu vintage. Za przykład może posłużyć model 'Tribute To Daytona 6241', który jest upamiętnieniem chyba najbardziej charakterystycznego zegarka ostatnich czasów, modelu Daytona Cosmograph ref. 6241, noszonego przez Paula Newmana.

 

 

Druga grupa to bardziej współczesne kompozycje powstające w wyniku współpracy ze znanymi artystami. Tutaj za przykład można podać genialny model LK 01. W rzeczywistości jest to zmodyfikowany Rolex Daytona Cosmograph ref. 116523. Projekt zrealizowano wspólnie z firmą należącą do Lenny Kravitza — Kravitz Design. Zegarek wygląda bardzo futurystycznie. 

W ostatnim czasie intrygujące portfolio Les Artisans de Genève wzbogaciło się o nową pozycję — "Cool Hand Brooklyn". Zegarek powstał w wyniku kolaboracji ze znanym amerykański reżyserem i aktorem Spikem Lee. Kojarzyć tego Pana możecie z takich tytułów jak: Malaria, Malcom X czy Plan doskonały.

 

 

Dwukrotnie był nominowany do Oscara za scenariusz do filmu „Rób, co należy” oraz za dokument „4 Little Girls”. Zdobył również specjalne wyróżnienie na festiwalu w Cannes za Malarię w 1991 roku. Z całą pewnością Lee jest najwybitniejszym twórcą kina afroamerykańskiego i tego nie można mu odmówić.

 

 

Za model bazowy do nowego projektu posłużył Rolex Daytona ref. 116520 z jasną tarczą. Jednak z oryginalnej referencji nie wiele pozostało. Zmiany są bardzo znaczne i zdecydowanie zaliczyć trzeba je na plus. Dominują dwa kolory: niebieski i pomarańczowy. Ten pierwszy otrzymał nawet swoją nazwę Blee SPZK. Barwy nie są przypadkowe. To kolory Nowego Jorku oraz profesjonalnej drużyny koszykarskiej New York Knickerbockers. 

 

 

Tarcza zegarka inspirowana jest legendarnym modelem Daytona ref. 6263. Ciemnoniebieski cyferblat udekorowano szlifem słonecznym. Zdobią go trzy dodatkowe tarczki w układzie 3-6-9. Wszystkie posiadają koliste giloszowanie oraz pomarańczowe akcenty, które obejmują obramowania, wskazówki oraz cyfry arabskie. Pomarańczowy kolor możemy również spotkać w postaci małych kropek, tuż pod indeksami godzinowymi, wskazówki sekundowej stopera oraz napisów Daytona i Brooklyn. Godzina 12 zarezerwowana jest standardowo dla korony — jednego z najlepiej rozpoznawalnych znaków firmowych.

 

 

Koperta czasomierza została ciekawie „zapgrejdowana”. Standardowy pierścień wymieniono na niebieski, idealnie korespondujący z tarczą. Na jego powierzchnię naniesiono białą skalę tachometryczną, zapewniająca poprawną czytelność. Nie zabrakło również subtelnego pomarańczowego akcentu, którym jest napis: „Unit per hour”.

 

Przyciski chronografu swoją kolorystyką nawiązują do barw New York Knickerbockers. Wyglada to niesamowicie. Średnica, grubość oraz pozostałe parametry stalowej koperty, jak np. wodoszczelność, pozostały niezmienione i w dalszym ciągu wynoszą odpowiednio 40 mm, 11,2 mm oraz 100 metrów.

 

 

Wskazówki w ruch wprawia manufakturowy kaliber 4130 z automatycznym naciągiem. Mechanizm może pochwalić się 72-godzinną rezerwą chodu, kołem kolumnowym, certyfikatem COSC, komplikacją stopera i niebieskim włosem Parachrom. Z racji, iż jego architektura zawiera o wiele mniej elementów, niż tradycyjny werk z chronografem, jest on praktycznie niezawodny. Zresztą z tego słynie marka Rolex - niezawodności.

 

 

Projektanci również zadbali o aspekty estetyczne mechanizmu. Najbardziej w oczy rzuca się niebieski wahnik wykonany z 22-karatowego złota. Proces koloryzacji był bardzo skomplikowany. Rotor został ozdobiony kolistymi pasami genewskimi oraz pomarańczowym napisem „Les Artisans de Geneve”. Pewnie dla wszystkich fanów marki Rolex ta informacja będzie szokiem, ale werk można podziwiać przez transparenty dekiel. Kolejna bardzo dobra zmiana, z długiej listy prac wykonanych przez atelier.

 

 

Model "Cool Hand Brooklyn" dostępny jest na niebieskim pasku NATO, wykonanym ze skóry aligatora. Przeszycia są oczywiście w kolorze pomarańczowym. Wygląda bardzo ekstrawagancko i intrygująco. Dla klientów w zestawie dołączona jest również stalowa bransoleta Oyster z zapięciem wyposażonym w system Easylink.

Les Artisans de Genève przygotuje jedynie 40 sztuk tego „cacka”, które będą wykonywane na zamówienie, po wcześniejszym wpłaceniu zaliczki. Cena zagarka wynosi 39 150 CHF. To spora kwota, gdy skonfrontujemy ją z regularną wersją. Jednak otrzymujemy produkt wyjątkowy i niebanalny, który szybko może rozkochać w sobie nie jednego miłośnika precyzyjnych urządzeń odmierzających upływ czasu. Prawie wszystkie sztuki są już wyprzedane, także trzeba się naprawdę śpieszyć! 

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl