fbpx
17 Stycznia 2017

[SIHH 2017]: Christope Claret Maestro - nowoczesne zegarmistrzostwo

Napisał: Adam Ciborek

Pan Christope Claret, wybitny i pomysłowy zegarmistrz, dzięki posiadaniu własnej firmy i wspaniale wyposażonej manufaktury, może realizować swoją pasję - konstruować zegarki nowoczesne, innowacyjne i wykonane zgodnie z najwyższymi standardami. Już od ponad 25 lat dostarcza klientom z całego świata wyroby, wzbudzające zachwyt wśród kolekcjonerów i miłośników nieprzeciętnie skomplikowanych zegarków. 

Przez ten czas współpracował z wieloma szwajcarskimi markami zaliczanymi do ścisłej czołówki branży. Przykładem może być choćby zegarek Harry Winston Tourbillon Glissière,który zdobył nagrodę Grand Prix D’Horlogerie de Geneve w kategorii zegarków z komplikacjami. Jego mechanizm przygotował pan Claret.

 

 

Podczas najbliższych targów Elitarnego Zegarmistrzostwa (SIHH) odbędzie się premiera modelu Maestro. Nazwa została zainspirowana tytułem mistrza w dziedzinie rzemiosła. Christophe Claret zasługuje na to miano, a model Maestro jest wspaniałym tego dowodem. Model zostanie przygotowany w dwóch wariantach - tytanowym i złotym, po 88 sztuk każdy. Poza materiałami wersje będą różniły się kolorystyką - tytan będzie połączony z kolorem niebieskim, złoto z czerwienią.

 

 

Jednak to nie materiały, kolorystyka ani krótka seria są tym co sprawia, że jest to model wyjątkowy. Na tle konkurencji wyróżnia się konstrukcją koperty, która pozbawiona została lunety. Jej miejsce zajęła kopuła z szafirowego szkła. Pod nią mechanizm tworzy wspaniałą panoramę, która wygląda jak nowoczesny, modny krajobraz miejski.

 

 

Mechanizm został zaprojektowany, wykonany i skompletowany na terenie manufaktury, mieszczącej się w pięknej willi Soleil d’Or, położonej na wzgórzach w okolicy Le Locle. Dbałość o detale z jaką wykończono werk jest imponująca. Charakterystyczne dla firmy szkieletowane mostki (nazywane Charles X) tworzą 26 kątów wewnętrznych, a wszystkie ich krawędzie poddane zostały fazowaniu. Takie zdobienie jest wyjątkowo trudne do wykonania we wspomnianych kątach. Z kolei system antywstrząsowy koła balansowego widocznego na tarczy przy godzinie siódmej, został ukryty pod naturalnym szafirem lub rubinem tak, by korespondował z kolorystyką całego egzemplarza.

 

 

Przy godzinie dwunastej umieszczono dwa bębny sprężyny, zapewniające 7 dni rezerwy naciągu. Ten element mechanizmu hołduje jednej z zasad jakimi kieruje się Christophe Claret przy projektowaniu swoich wyrobów -  technika i estetyka powinny wspólnie tworzyć użyteczne komplikacje. Dzięki temu, że widoczna jest sprężyna, łatwo można ocenić czy mechanizm ma wystarczająco dużo energii do pracy. To bardzo przydatne, biorąc pod uwagę, że zegarek jest modelem o ręcznym naciągu.

 

 

Kolejnym elementem, który wyłamuje się ze wszelkich schematów jest sposób prezentacji daty. Przy godzinie piątej umieszony jest stożek, składający się z dwóch obrotowych elementów, wykonanych z aluminium. Wyżej położony element prezentuje dziesiętne części liczby dni miesiąca, dolny zaś jedności. Całkowita zmiana daty zabiera dwadzieścia minut i odbywa się zaraz po północy. Ten system dużego datownika został opatentowany. Wierzchołek stożka zdobi szafir lub rubin.

 

 

Przy godzinie czwartej jest jeszcze jeden stożek, również ozdobiony kamieniami szlachetnymi. Osadzono w nim także diament i opisano “MEMO”. To element nowej komplikacji, przygotowanej przez zegarmistrza specjalnie do tego modelu. Po uruchomieniu stożek obraca się tak, by diament stał się widoczny. Ma to przypomnieć właścicielowi, żeby zrobił coś ważnego, o czym mógł zapomnieć, np. powiedział komplement lub przespacerował się dla zdrowia. Po wykonaniu czynności można jednym przyciskiem zresetować przypomnienie. Inspiracją dla tej funkcji jest zawiązywanie węzełków, które mają przypominać o zrobieniu czegoś.

 

 

Czas wskazują duże, dwuczęściowe wskazówki. Są czarne z dodatkiem niebieskiego lub czerwonego koloru, a ich groty wypełniono substancją Super-Luminova. Na tarczy znalazła się opisana co pięć skala minutowa.

 

Od spodu koperty znajduje się przykręcany dekiel z szafirowym szkłem odsłaniającym mechanizm DMC16. Składa się z 342 części, a do łożyskowania użyto 33 kamieni. Częstotliwość jego pracy to 3Hz, a wymiary 36,25 mm średnicy i 10,50 wysokości.

 

 

Koperta, jak już wspomniałem, może zostać wykonana z tytanu piątej klasy lub osiemnasto karatowego różowego złota. Jej średnica to 42 mm - jest to najmniejszy męski model w kolekcji. Koperta zabezpiecza mechanizm przed zachlapaniem.

 

Zegarek oferowany jest na pasku z naturalnej skóry aligatora w kolorze czarnym, która przeszyta została czarną nicią. Cena to 68 000 CHF za wersję tytanową.  Klienci preferujący złotą kopertę będą musieli przygotować o 8 000 CHF więcej.  Przy aktualnym kursie Franka szwajcarskiego daje to przeszło  276 000 i 309 000 złotych .

 

 

Najnowszy model od Christophe Claret to zegarek dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania i awangardowy styl. Dla właściciela marki i jego zespołu to wyrób umacniający budowaną od ćwierć wieku pozycję na rynku. Zegarek Maestro potwierdza także, że firma należy do wąskiego kręgu producentów wytwarzających bajecznie skomplikowane i innowacyjne zegarki.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl