fbpx
9 Lutego 2017

[SIHH 2017]: De Bethune DB25L Milky Way - galaktyczny zegarek

Napisał: Bartosz Marciniak

Nigdy nie ukrywałem tego, że jestem miłośnikiem awangardowego zegarmistrzostwa. Bardzo podobają mi się wyroby niszowych marek, które nie tylko swoim wyglądem i formą wywierają niesamowite wrażenie, ale również od strony mechanicznej nie odstają od najlepszych. Marka De Bethune idealnie wpisuje się w ten profil. Wszystkie czasomierze, które opuszczają kameralną fabrykę potrafią powalić na kolana niejednego amatora wyszukanej sztuki zegarmistrzowskiej. 

Nowy model - De Bethune DB25L Milky Way firma przedstawiła na tegorocznych targach w Genewie. Mogę z pełnym przekonaniem napisać, że to jedna z najlepszych premier imprezy. Wiem, że to moje zdanie z którym nie musicie się zgadzać, ale wystarczy popatrzeć przez kilka sekund na zdjęcia, żeby docenić wyjątkowość tego zegarka.

 

 

Od tysięcy lat człowiek stara się wyrazić w formie materialnej delikatność oraz tajemniczość otaczającego nas nieba. Ten enigmatyczny widok od zawsze był dla wielu inspiracją artystyczną. W zegarmistrzostwie sfera niebieska oraz przestrzeń kosmiczna również jest ważnym nurtem. Jednak niewielu firmom udaje się z powodzeniem oddać ich piękno. Manufaktura De Bethune zaprojektowała bardzo schludnie model DB25L Milky Way, którego motywem przewodnim jest Droga Mleczna. Jest to galaktyka spiralna z poprzeczką, w której według szacunków znajduje się od 100 do 400 miliardów gwiazd oraz 100 miliardów planet. 

 

 

Na niebie widoczna jest jako jasna smuga przecinająca firmament, i w takiej właśnie formie została przedstawiona na pełnej kontrastów niebieskiej traczy. Tarcza wykonana została z barwionego termicznie tytanu. Na jej lustrzanej powierzchni zaimplementowano ręcznie, wygrawerowane laserowo w płatkach złota, małe frakcje naszej galaktyki. Całość została ozdobiona kulistym indykatorem faz księżyca usytuowanym na godzinie 12. Zastosowanie lekko zaoblonych wskazówek wykonanych z różowego złota z elementami przypominającymi planety spowodowało, że efekt końcowy jest spektakularny. Naprawdę dawno nie widziałem tak zjawiskowej tarczy.

 

 

Koperta o średnicy 44,6 mm ma krój charakterystyczny dla marki De Bethune. Wykonano ją z platyny. Dodatkowo została ozdobiona 66 sztukami diamentów o szlifie bagietkowym. Obudowa od spodu została zamknięta transparentym deklem, mocowanym za pomocą 5 śrubek

 

 

Tytułowy model został wyposażony w manufakturowy mechanizm  DB2105v2. To bardzo zaawansowana i urodziwa konstrukcja. Werk może się pochwalić 6 dniową rezerwą chodu, dwoma bębnami oraz opatentowanym włosem balansu. Został złożony aż z 286 części oraz 29 kamieni łożyskujących. Nakręcanie sprężyny napędowej odbywa się manualnie za pomocą koronki. Oprócz funkcji ukazywania aktualnego czasu oraz fazy księżyca mamy również wskaźnik rezerwy chodu znajdujący się z tyłu (widoczny od strony dekla). 

  

 

„Milky Way” zwieńczony jest granatowym skórzanym paskiem wykonanym z wyjątkowo elastycznej skóry aligatora. Pasek zapinany jest klasycznie na klamrę, która podobnie jak koperta, została wykonana z platyny. Cena zegarka będzie oscylować w okolicy 225000 CHF.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl