fbpx
12 Kwietnia 2019

Breitling Cockpit B50 Orbiter Limited Edition

Napisał: Bartosz Marciniak

W marcu 1999 roku baloniarze Bertrand Piccard i Brian Jones wylądowali bezpiecznie na odległym zakątku egipskiej pustyni. W ten sposób dokonali niemożliwego. Jako pierwsi okrążyli glob balonem i to bez żadnej przerwy — lot był ciągły.

 

Podróżowali oni balonem Breitling Orbiter 3 wykonanym na specjalne zlecenie przez firmę Cameron Balloons. Nadana nazwa nie była przypadkowa, związana ona była ze sponsoringiem przedsięwzięcia przez renomowanego producenta zegarków — manufakturę Breitling.

 

Breitling Orbiter 3

 

Od tamtej chwili minęło przeszło dwadzieścia lat, dlatego Breitling postanowił upamiętnić ten historyczny wyczyn ludzkiej odwagi, determinacji oraz pomysłowości, wypuszczając na rynek limitowaną edycję modelu Cockpit B50 Orbiter Limited Edition. Zegarek z mechanizmem SuperQuartz™ oraz bardzo zaawansowanymi funkcjami zdaje się być dobrym wyborem.

 

Bertrand Piccard i Brian Jones

 

Premiera tej nowości miała miejsce dokładnie 21 marca bieżącego roku, dokładnie w 20 rocznicę zetknięcia balonu z ziemią. Zakończona sukcesem podróż tych dwóch śmiałków przez długi czas zachwycała wszystkich poszukiwaczy niezwykłych przygód. Bertrand Piccard oraz Brian Jones osiągnęli w końcu coś, co zdawało się niemożliwe. Każdy pilot na swoim nadgarstku miał model Breitling Emergency — jedną z wielu „opcji” ratunkowych.

 

 

Obaj panowie podchodzili trzykrotnie do tego wyzwania, jednak próby w 1997 r. oraz 1998 r. zakończyły się fiaskiem. Udany lot w 1999 roku trwał dokładnie 19 dni, 21 godzin i 55 minut. Był to najdłuższy lot w historii lotnictwa pod względem czasu trwania oraz odległości (45 755 km).

 

Breitling Cockpit B50 Orbiter Limited Edition 

Georges Kern - dyrektor generalny firmy - jest dumny ze związku marki z historyczną misją, jak i stałą współpracą z Bertrandem Piccardem, który jest aktywnym członkiem Breitling Explorers Squad oraz pomysłodawcą projektu Solar Impulse (Solar Impulse Foundation). Ten ostatni podmiot intensywnie pracuje nad stworzeniem samolotu napędzanego wyłącznie energią słoneczną, który byłby w stanie pokonywać znaczne odległości.

 

Breitling Cockpit B50 Orbiter Limited Edition 

Breitling Cockpit B50 Orbiter Limited Edition został wyposażony w kopertę wykonaną z tytanu, pokrytą dodatkowo czarną powłoką DLC. Zegarek został objęty ścisłą limitacją w ilości 213 sztuk. Ta liczba nie jest przypadkowa. Została wybrana, aby upamiętnić datę wylądowania w Egipcie. Cyfra 21 oznacza dzień powrotu, a 3 nazwę balonu - Breitling Orbiter 3.

 

Breitling Cockpit B50 Orbiter Limited Edition

 

Zwieńczony pomarańczowym gumowym paskiem z zatrzaskowym zapięciem oraz równie pomarańczową tarczą zegarek, zdecydowanie wyróżnia się z „tłumu”. Cyfry, indeksy, a także wskazówki zostały pokryte substancją luminescencyjną, co czyni je czytelnymi w prawie każdych warunkach.

 

Breitling Cockpit B50 Orbiter Limited Edition

 

Na charakterystycznym zakręcanym tytanowym deklu widnieje sylwetka balonu okrążającego nasz glob oraz napisy: „BREITLING ORBITER 3” i „FIRST NON-STOP FLIGHT AROUND THE WORLD – 20TH ANNIVERSARY – ETANCHE 100 M”, a także numer limitacji.

 

Breitling Cockpit B50 Orbiter Limited Edition 

Zegarek dysponuje manufakturowym mechanizmem kwarcowym SuperQuartz™ z termokompensacją i certyfikatem COSC. Oprócz wskazywania aktualnego czasu, kaliber B50 posiada stoper z funkcją flyback, timer, wieczny kalendarz, drugą strefę czasową, alarm oraz pomiar okrążenia.

 

Breitling Cockpit B50 Orbiter Limited Edition 

Jakby tego było mało Cockpit B50 Orbiter Limited Edition wyposażony jest w elektroniczny tachymetr, system odliczania i rejestrator lotów, ale to nie koniec. Nie zabrakło również modułu UTC (Coordinated Universal Time), umożliwiającego płynne przechodzenie pomiędzy strefami czasowymi. Doskonała opcja dla osób często podróżujących.

 

 

Oczywiście nie są to wszystkie możliwości tego małego naręcznego „komputera”. Aby poznać pełną listę możliwości, zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony producenta: breitling.com.

 

Breitling Cockpit B50 Orbiter Limited Edition 

Reasumując, ten zaawansowany technologicznie zegarek, którego czarna koperta idealnie kontrastuje z pomarańczową tarczą i paskiem, jest doskonałym sposobem na uczczenie misji zapisanej na kartach historii ludzkości.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl