fbpx
11 Grudnia 2016

IWC Portugieser Chronograph Rattrapante Limited Edition

Napisał: Adam Ciborek

Gdy kilka dni temu przeczytałem informację, że IWC Schaffhausen ponownie wprowadza do sprzedaży model Portugieser Chronograph Ratrappante ref. IW3712 (chronograph z funkcją międzyczasu), byłem miło zaskoczony. Po pierwsze dlatego, że zastosowano w nim mechanizm z nowatorskim rozwiązaniem. Drugi powód jest osobisty - obiecałem sobie, że kiedyś kupię taki z drugiej ręki. Liczę, że ceny na rynku wtórnym spadną wraz z powrotem.

Wiosną tego roku IWC zaprezentowało edycję specjalną dla butiku we włoskim Milanie. Powstanie wyłącznie 100 sztuk w złotej kopercie. Od oryginału z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, będzie się różnić tarczą ze skalą telemetryczną. Dla fanów marki jest to promień nadziei na powrót legendarnego modelu.

 

Dwa nowe warianty - dla butików w Paryżu i Monachium, również będą limitowanymi edycjami. Obie wersje zostaną wyprodukowane w liczbie 250 sztuk każda. Będą miały tarcze kontynuujące stylistykę sprzed dwudziestu lat.

 

W monachijskim salonie dostępny będzie model “Boutique Munich” o numerze referencyjnym IW371217. Jego tarcza jest granatowa ze srebrnymi wskazówkami i arabskimi indeksami. Akcentem nadającym charakteru są czerwone wskazówki - licznika minutowego stopera i międzyczasu w stoperze. Pełny dekiel został ozdobiony wizerunkiem monachijskiej katedry pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.

 

Klienci chcący powiększyć swoją kolekcję robiąc zakupy w stolicy Republiki Francuskiej, będą mieli okazję nabyć wersję z antracytową tarczą. W wersji “Rue de la Paix” (ref. IW371216) tarczki sekundnika i licznika minutowego stopera są czarne, a wszystkie wskazówki mają kolor srebrny. Dekiel ozdobiono grawerem przedstawiającym kolumnę Vendome i zawierającym motto Paryża w języku łacińskim.

Tym, co z zewnątrz różni model z funkcją ratrappante od modelu ze zwykłym stoperem (IW3714), jest trzeci przycisk do obsługi komplikacji, znajdujący się przy godzinie 10. Koperta ma średnicę 40.9 mm. Dzięki bardzo delikatnej lunecie wokół szkła, zegarek wydaje się większy i wygląda okazale na ręku. Szkiełko jest wypukłe i wykonano je z szafiru. Pasek uszyto z czarnej skóry aligatora. Zapinany jest charakterystyczną klamerką.

 

 

Zastosowany mechanizm 76240 nakręca się ręcznie. Pracuje z częstotliwością 4 HZ. Do jego łożyskowania użyto 31 kamieni. Rezerwa chodu jaką zapewnia właścicielowi to 44 godziny. Stoper z funkcją ratrappante pozwala zmierzyć dwa krótkie wydarzenia rozpoczynające się w tym samym momencie. Jej charakterystyczną cechą jest obecność dwóch wskazówek sekundowych w stoperze. Po włączeniu komplikacji startują one równocześnie. Użycie przycisku znajdującego się przy godzinie 10 zatrzymuje jedną z nich pozwalając odczytać wynik pomiaru. Ponowne wciśnięcie sprawia, że zatrzymana wskazówka dogania drugą, pracującą nieprzerwanie.

 

 

Do momentu prezentacji przez IWC własnego rozwiązania, kompilacja stopera z miedzyczasem była rzadko spotykana i wyjątkowo droga. Zespół inżynierów, w skład którego wchodził pan Richard Habring (twórcę marki Habring2), przygotowała moduł będący dodatkiem do istniejącego mechanizmu. Znacząco ułatwiło to proces produkcji i obniżyło ostateczną cenę zegarka. Mechanizm ratrappante jest obecny w wielu modelach z oferty IWC. Ich ceny na tle konkurencji są bardzo atrakcyjne.

 

 

Mam nadzieję, że w niedługim czasie będę miał możliwość zaprezentować Państwu całą kolekcję wznowionych “Portugalczyków” z komplikacją podwójnego chronografu. Zegarki te, mimo że nie były najlepiej sprzedającymi się modelami, były bardzo ważne dla prestiżu marki. Wprowadziły do kolekcji nowe rozwiązanie, które na stałe weszło do linii Pilot’s Watch i Ingenieur. Wśród fanów marki tworzących oficjalne forum internetowe to właśnie Portugieser cieszy się największym uznaniem spośród produkowanych przez IWC podwójnych stoperów.

 

Edycje specjalne “Boutique Munich” i “Rue de la Paix” są wyjątkowo eleganckimi zegarkami o znanej i cenionej stylistyce. Wiele razy zostaną zapewne pomylone z podstawowym modelem, od którego różnią się tylko dodatkowym przyciskiem. Jednak miłośnicy zegarków bez trudu rozpoznają ten model i z uznaniem spojrzą na jego właściciela.  

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl