fbpx
24 Kwietnia 2018

Maurice Lacroix Aikon Automatic

Napisał: Adam Ciborek

Na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku, marka Maurice Lacroix ujawniła światu jeden z zegarków, których premiera miała odbyć się podczas targów Baselworld 2018. Model Aikon Automatic Skeleton, bo o nim mowa, przedstawiałem na naszych łamach. 

 

Był to drugi, po egzemplarzu przeznaczonym na aukcję Only Watch, członek rodziny Aikon z mechanizmem pozbawionym baterii. Po rozpoczęciu marcowych targów, szwajcarski producent zaprezentował dwa kolejne warianty. Zapraszam do przeczytania poprzedniego artykułu, ponieważ zawiera on szczegółowy opis stylistyki tej rodziny.

 Zegarki Maurice Lacroix

Przygotowano dwie opcje. Pierwsza ma trzy wskazówki i prezentuje też datę. Jej numer referencyjny to AI6008. Drugą wzbogacono o komplikację stopera i prezentację nazwy dnia tygodnia. Numer referencyjny to AI6038. Gama jest bardzo szeroka — obejmuje cztery schematy kolorystyczne tarcz oraz możliwość wyboru między paskiem a bransoletą.

Zegarki Maurice Lacroix 

 

W przypadku prostszego modelu można decydować między białą, czarną i granatową tarczą. Nie są one gładkie. Do ich zdobienia wykorzystano wzór Clous de Paris. To mechaniczne giloszowanie powierzchni, tworzące między przecinającymi się liniami małe piramidki. Niezależnie od tej techniki, tarcze otrzymały także szlif słoneczny.

 

Zegarki Maurice Lacroix

 

Układ wskazań składa się z eleganckich i bardzo prostych rodowanych indeksów. Indeksy godzin 12, 3, 6 i 9 zaznaczono dwiema kreseczkami, pozostałe pojedynczymi. Przy indeksie godziny 3 znalazło się okienko datownika ze srebrną ramką. Przy białej i granatowej tarczy dysk datownika jest biały z czarnymi cyframi. Wersja z czarną tarczą ma negatywny dysk. 

 

Zegarki Maurice Lacroix

 

Wskazówki także są bardzo surowe. Wykonano je analogicznie — są porodowane. Sekundnik jest smukły i sięga flanszy z podziałką minutową, która okala tarczę. By możliwe było odczytanie godziny po zmroku, indeksy i dwie podstawowe wskazówki otrzymały wypełnienie z białej substancji luminescencyjnej Super-LumiNova.

 

Zegarki Maurice Lacroix

 

Koperta ma 42 milimetry średnicy, a jej grubość to 11 milimetrów. Wodoszczelność została określona na 20 atmosfer, co czyni Aikona odpornym na codzienne przygody. Do wyboru są paski ozdobione logo marki tuż poniżej koperty oraz pięciorzędowa bransoletka. Oba rozwiązania wyposażono w zapięcia motylkowe i system ułatwiający szybką wymianę.

 

 

Wewnątrz koperty pracuje mechanizm oznaczony ML115. Częstotliwość jego pracy to 4 Hz. Zapewnia około 38 godzin rezerwy naciągu. Do jego łożyskowania wykorzystano 26 kamieni.

 

Zegarki Maurice Lacroix

 

Model Aikon Automatic Chronograph wyposażono w komplikację stopera i day-date. Totalizatory umieszczone są w układzie 12, 6 i 9. Prezentują one minuty,  godziny oraz mały sekundnik. Indeksy są porodowane, jednak pozbawione substancji świecącej. Wskazówki są analogiczne do tych w wersji bez chronografu.

 

Powierzchnia tarczy jest inna — wzór Clous de Paris zastąpiono dużymi kwadratami ozdobionymi szlifem słonecznym. Trzy dodatkowe tarczki okalają polerowane pierścienie, a ich wnętrze wykończono spiralnie. Skale minut i godzin opisano cyframi arabskimi.

Zegarki Maurice Lacroix

 

Podobnie jak w wyżej opisanym modelu, dostępna jest jednolita tarcza granatowa i czarna. Ta pierwsza sprzedawana będzie wyłącznie z bransoletką. Trzeci wariant ma tarczę białą wzbogaconą granatowymi akcentami. Kolorowe są małe tarczki stopera i flansza minutowa wokół tarczy.

 

Zegarki Maurice Lacroix

 

Koperta tego modelu ma średnicę 44 milimetrów i grubość 15 milimetrów. Ponownie cechuje ją ponadprzeciętna wodoszczelność — do 20 atmosfer. W jej wnętrzu zastosowano kaliber ML112. Mechanizm ze stoperem również pracuje z częstotliwością 4 Hz.

Zegarki Maurice Lacroix

W najważniejszych jego punktach osadzono 25 kamieni łożyskujących. Rezerwa naciągu jest znacznie dłuższa, bo wynosi około 48 godzin. To o 10 więcej niż w prostym Aikon Automatic, jednak te dodatkowe godziny diametralnie odmieniają komfort codziennego użytkowania zegarka.

 

Zegarki Maurice Lacroix

 

Maurice Lacroix obrał ciekawą strategię. Najpierw zaprezentował kolekcję złożoną z zegarków z mechanizmem kwarcowym, a gdy te przyjęły się na rynku, rozszerzył ofertę o modele automatyczne. W ten sposób marka zbadała czy Aikon to udana rodzina.

Zegarki Maurice Lacroix

Teraz do sprzedaży trafią nowe odmiany. Zainteresują się nimi klienci, dla których istnieją wyłącznie zegarki „z duszą” oraz ci, którzy przyzwyczaili się do designu poznanego wraz z modelami kwarcowymi.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl