fbpx
8 Wcześnia 2019

Officine Panerai - coraz większa rodzina Luminor Due

Napisał: Adam Ciborek

Luminor Due od Officine Panerai czyli wariant zaprojektowany z myślą o noszeniu pod mankietem koszuli miał swoją premierę już trzy lata temu. Kolekcja zapuściła korzenie w portfolio i została rozszerzona.

 

 

Już na początku zaznaczam - Due wygląda jak starszy brat - nie stracił nic z wojskowo - użytkowej stylistyki. Nie jest wodoszczelny, jednak nadal ma charakterystyczny krój tarczy, proste wskazówki i potężną osłonę koronki.

 

Officine Panerai Luminor Due

 

Tym co odróżnia model Due od oryginalnego Luminora jest delikatność. W czasie tworzenia drugiej generacji projektanci mieli na uwadze, by była doskonałym zegarkiem do codziennego użytku, z charakterystycznymi elementami, jednak delikatniejszym. Przemyślana na nowo stylistyka i inne rozmiary wiązały się ze zmianami w mechanizmach. Mimo to, zegarki są wciąż innowacyjnymi produktami manufaktury OP.

 

Officine Panerai Luminor Due

 

O wiele smuklejsze wyroby są doskonałą wypadkową między historyczną formą i elegancją osiągniętą przez znacznie niższe, obudowy. Trzy nowinki potwierdzają swoją tożsamość ikonicznymi tarczami. W eklektycznym stylu firma eksploruje nieznane jej wcześniej rejony.

 

Officine Panerai Luminor Due

 

 

Przedstawione modele - Luminor Due 38 MM, Luminor Due 42 MM i Luminor Due GMT Power Reserve 45 MM wprowadzają nowe kombinacje rozmiar-materiał-funkcja. Najmniejszy i największy po raz pierwszy dostępne są w kopercie powstałej z tytanu. Średni po raz pierwszy łączy tytanową obudowę z mechanizmem o automatycznym naciągu.

 

 

Officine Panerai Luminor Due

 

 

W rozmiarze 38 milimetrów udostępniono trzy odmiany. Tytan połączono z granatową tarczą ze szlifem słonecznym i granatowym paskiem (PAM00926), stal z białą tarczą i beżowym paskiem (PAM01043). Złoto próby 750 zestawiono z białą tarczą i czerwonym paskiem ze skóry aligatora o błyszczącym wykończeniu (PAM01045). Koperty stalowa i złota zostały wypolerowane. Tytanowa łączy szczotkowany korpus z polerowaną lunetą. Dekle są wciskane, w wersjach tańszych nie przejrzyste, ozdobione logo rodziny Due.

 

 

Officine Panerai Luminor Due

 

 

Wewnątrz pracuje nowy, autorski kaliber o oznaczeniu P.900. Ma średnicę 12 ½ linii i grubość 4,2 milimetra. To jeden z najcieńszych werków o naciągu automatycznym produkowanych w manufakturze w Neuchatel. Składa się ze 171 części i 23 kamieni łożyskujących, pracuje z częstotliwością 4 Hz, wyposażony jest w system antywstrząsowy Incabloc i ma jedną sprężynę w bębnie, zapewniającą 3 dni rezerwy naciągu. Wskazuje godziny, minuty i sekundy na drugiej osi. Widoczny jest wyłącznie w modelu złotym.

 

Officine Panerai Luminor Due P.900

 

 

Pod referencjami PAM00927 i PAM01046 kryją się zegarki o wielu wspólnych cechach z dwoma w rozmiarze unisex. Obie referencje wykończone są analogicznie jak opisani wcześniej mniejsi bracia w kopertach z metali nieszlachetnych. Pierwszy ma granatową, a drugi białą tarczę. Serca także są wspólne - to nowe kalibry P.900. Różnicą jest pasek zegarka z jasną tarczą - w tym wypadku jest to ciemnobrązowa skóra cielęca z beżowym przeszyciem.

 

Officine Panerai Luminor Due

 

Na sam koniec zostawiłem opis modelu PAM00964. To aktualnie druga, najdroższa i najbardziej skomplikowana propozycja w gamie. Powtarza kod projektowania z dwóch mniejszych PAM'ów - korpus powstał z popularnego w lotnictwie materiału i uzupełniono go kolorem granatowym. Zdecydowanie najbardziej rzucającymi się w oczy różnicami jest rozmiar - o trzy milimetry większy od średniego oraz większa liczba wskazań. Z tarczy poza godzinami, minutami, sekundą i datą można odczytać czas GMT i sprawdzić zapas energii w bębnie.

 

Officine Panerai Luminor Due

 

Kaliber P.4002 składa się z 288 części, 31 kamieni łożyskujących, działa z częstotliwością 4 Hz, a zabezpieczeniem przed wstrząsami jest system KIF Parechoc. Trzydniowy zapas energii, automatyczny naciąg z mikro-rotorem zbiera w dwóch bębnach.

 

Officine Panerai Luminor Due

 

Wszystkie nowe modele zostały wyposażone w system szybkiej wymiany paska nazywanej Quick Release (z ang.: szybkie uwalnianie). Zapinane są zapięciami bransoletowymi.

 

Officine Panerai Luminor Due

 

Ceny zaczynają się od około dwudziestu ośmiu tysięcy złotych za mały model w stali, rosną do ponad pięćdziesięciu sześciu tysięcy za komplikację GMT, a później szybują aż do przeszło siedemdziesięciu jeden tysięcy za złotą kopertę. Oczywiście, podane kwoty mogą się różnić od cen transakcyjnych z uwagi na podatki i politykę dystrybutora.

 

Officine Panerai Luminor Due

 

Officine Panerai stara się dotrzeć do coraz większej liczby odbiorców. Luminor Due to propozycja warta wzięcia pod uwagę w sytuacji gdy trwającą misją jest rekonesans w poszukiwaniu zegarka oficjalnego, jednak z pazurem.

 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl