fbpx
16 Kwietnia 2019

Panerai Luminor Marina PAM00997 i PAM00998

Napisał: Adam Ciborek

Kultowy model od Panerai — Luminor Marina — został zaprezentowany w nowym wariancie. Silnym i wytrzymałym jak stal szlachetna, z której powstała koperta i bransoleta. W jego wnętrzu pracuje manufakturowy mechanizm.

 

Dwie nowości, PAM00997 oraz PAM00998, charakteryzują nowe, srebrzyste tarcze ozdobione w procesie szczotkowania. Uzyskany wzór tworzy pionowe paski, na które nałożono powiększone cyfry i indeksy. Wypełniono je substancją luminescencyjną.

 

Panerai Luminor Marina PAM00997 i PAM00998

 

Arabskie cyfry opisują godzinę: dwunastą, szóstą, a także dziewiątą. Biała masa zapewnia doskonałą czytelność zarówno w nocy, jak i pod wodą. Po prawej stronie tarczy znalazło się niewielkie okienko datownika. Obrotowy dysk  tego indykatora jest pod kolor tarczy, a dni miesiąca opisano czarną czcionką.

 

 

Między indeksem 9, a centralnie osadzonymi wskazówkami godzin i minut, znalazł się mały sekundnik. Jego tarczka ma inną fakturę niż reszta cyferblatu. Obraca się nad nim mała, niebieska wskazóweczka. Jej kolor symbolizuje dekady związku Panerai z morzami i oceanami.

 

Panerai Luminor Marina PAM00997 i PAM00998

 

Kopertę uformowano w całości ze stali AISI 316L, odpornej na korozję. Koronkę osłania charakterystyczny “most” - firmowe zabezpieczenie. Klientom oddano do wyboru dwa rozmiary obudowy. Średnica w mniejszym wariancie mierzy 42 milimetry, a w większym 44 milimetry.

 

Panerai Luminor Marina PAM00997 i PAM00998

 

Do korpusu idealnie dopasowano bransoletkę. Jej ogniwa powielają kształt “mostu” chroniącego koronkę i doskonale komponują się razem, bez widocznych śrub. Przeplatają się w nich fragmenty polerowane i szczotkowane. Producent dołożył starań, aby bransoletka była wygodna, elastyczna i w przyjemny sposób “mocowała” zegarek na nadgarstku.

 

Panerai Luminor Marina PAM00997 i PAM00998 

Od spodu, przez przejrzysty dekiel, można zajrzeć do wnętrza Pam'a i z bliska poznać kaliber P.9010. Werk został w całości wykonany w zakładach marki. Cechuje go 3-dniowa rezerwa naciągu, którą uzupełnia dwukierunkowy system automatycznego naciągu.

 

Panerai Luminor Marina PAM00997 i PAM00998

 

Mechanizm wyposażony jest w funkcję stop-sekundy, pozwalającą zsynchronizować zegarek z innym i błyskawicznie uruchomić ponownie. W wojskowej przeszłości marki, ta funkcja była na pewno wielokrotnie wykorzystywana. Drugim udogodnieniem jest możliwość regulowania wskazania godzin w przód i tył, bez ingerencji w pracę koła balansowego. To naprawdę wygodne, gdy przekracza się strefy czasowe lub gdy trzeba skorygować prezentowany dzień.

 

Panerai Luminor Marina PAM00997 i PAM00998 

Nowe modele z serii Luminor Marina są oczywiście wodoszczelne. Mniejszy z dwójki wytrzyma ciśnienie do 10 barów, a większy do 30 barów. Można więc zabrać je na plażę, żeby udawać komandosa na wakacjach.

 

 

Nowości nie są rewolucją, ani nawet ewolucją. Do sprawdzonego przez lata konceptu dodają jedynie niewielki element, sprawiając, że wyrób jest “na czasie”. Tarcze z wyraźną, szczotkowaną fakturą obecne są już u konkurencji, a z czasem pojawi się ich znacznie więcej.

 

Panerai Luminor Marina PAM00997 i PAM00998

 

Chociaż sam nie wybrałbym takiego wariantu wykończenia — lubię rzeczy proste i sprawdzone, a z nowinkami oswajam się dość długo — to jestem w stanie wyobrazić sobie, że dla mężczyzn ceniących jakość, ale też bycie “na czasie” nowy Panerai będzie naturalnym wyborem.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl