fbpx
17 Sierpnia 2018

Panerai Luminor California 8 Days DLC (PAM00779)

Napisał: Bartosz Marciniak

Luminor to szalenie popularna kolekcja w szeregach manufaktury Officine Panerai. Zawrotna ilość modeli może przyprawić naprawdę o zawrót głowy. Najciekawszą rzeczą w przypadku tej konkretnej linii wzorniczej jest fakt, że ciągle znajduje się miejsce dla nowych reprezentantów i to pomimo wielu podobieństw poszczególnych referencji.

 

Niby to samo, ale jednak inne. Magia? Nie, raczej kreatywność ludzi pracujących w dziale projektowym. Najnowszą pozycją w zegarkowym portfolio jest model Luminor California 8 Days DLC (PAM00779), który jest mariażem charakterystycznych cech kolekcji Luminor. 

 

Panerai Luminor California 8 Days DLC (PAM00779)

 

Zegarek został wyposażony w kopertę, której średnica wynosi 44 mm. Nie jest to absolutnie mały rozmiar, ale w odniesieniu do innych kreacji Panerai, to niewiele. Obudowa na pierwszy rzut oka prezentuje się standardowo. Zostały zachowane wszystkie smaczki, do jakich marka zdążyła nas przyzwyczaić. Męska, surowa i militarna stylistyka, czego chcieć więcej?

 

Koperta jest lekka za sprawą użytego do jej produkcji materiału. To tytan pokryty czarną powłoką DLC. Nie zabrakło również charakterystycznej osłony koronki nawiązującej do głęboko zakorzenionego DNA. Wodoodporność jest ponadprzeciętna i wynosi 300 metrów. Można bezproblemowo nurkować z akwalungiem. Pełny dekiel wykonano ze stali szlachetnej. 

 

Panerai Luminor California 8 Days DLC (PAM00779)

 

Czarna tarcza typu „California” to chyba najważniejszy punkt tytułowego bohatera. Pomieszana stylistyka to już tradycja dla Panerai. U góry mamy do czynienia z cyframi rzymskimi, z kolei w dolnej części cyferblatu dostrzeżemy arabskie. Godzinę 3 oraz 9 opisano poziomą kreską. Dwunastkę reprezentuje standardowo trójkąt. 

 

Panerai Luminor California 8 Days DLC (PAM00779) 

 

Wszystkie indeksy zostały utworzone z substancji luminescencyjnej. Jej specyficzna kolorystyka podkreśla styl vintage. Niebieskie wskazówki, godzinowa i minutowa, ładnie kontrastują z całością. Ich środki również wypełnia Super-LumiNova.

 

 

Brak nazwy na tarczy sprawia, że estetyka tego projektu stoi na bardzo wysokim poziome, ale nie ma się co dziwić. Prostota zawsze była kluczem do sukcesu. Chociaż brak loga może stanowić dla niektórych nie lada problem.

 

Panerai Luminor California 8 Days DLC (PAM00779)

 

Wewnątrz koperty PAM00779 umieszczono manufakturowy mechanizm P.5000, charakteryzujący się 8-dniową rezerwą chodu. Naciąg realizowany jest manualnie. Kaliber pracuje z częstotliwością 3 Hz i posiada dwa bębny naciągowe połączone szeregowo, system antywstrząsowy KIF Parechoc® oraz balans glucydurowy.

Panerai Luminor California 8 Days DLC (PAM00779)

 

Wykorzystanie akurat takiego werku nie jest przypadkowe. Ten wybór jest istotny dla militarnej przeszłości marki, kiedy to dostarczane włoskim płetwonurkom zegarki posiadały ośmiodniową rezerwę naciągu. Wszystko za sprawą kultowego już mechanizmu Angelus 240.

 

Panerai Luminor California 8 Days DLC (PAM00779) 

 

Przechodząc do paska, Panerai i w tym aspekcie nawiązuje do wojskowych korzeni. Wykonany z nieobrobionej brązowej skóry pasek typu „Bund” posiada beżowe przeszycia. Pasek można użytkować na dwa sposoby. W sposób klasyczny bądź z dodatkową „nakładką”, która zapobiega kontaktowi dekla ze skórą. W zestawie znajduje się również czarny gumowy pasek.

 

Panerai Luminor California 8 Days DLC (PAM00779)

 

Reasumując, Panerai Luminor California 8 Days DLC (PAM00779) to bardzo zachowawczo skrojony czasomierz, który bez wątpienia nawiązuje do pięknej historii firmy z Florencji. Wyjątkową prostotę połączono z nowoczesnością, przy czym zachowano oryginalną wintydżową stylistykę. Brawo Panerai! Cena prezentowanego modelu wynosi 7 900 Euro.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl