fbpx
6 Lutego 2017

Panerai Luminor Marina 1950 America’s Cup 3 Day Automatic Acciaio - zegarek dla fanów regat

Napisał: Adam Ciborek

Włoski Panerai ma od lat związek z oceanami. W jego historii był okres, gdy dostarczał zegarki dla Włoskiej Marynarki Wojennej. Przez kilkanaście lat współpracy z wojskiem, florencki warsztat konstruował i doskonalił prototypy, aby dostarczyć żołnierzom najlepszy sprzęt. Tarcze były udoskonalane tak, by były jak najbardziej czytelne w wodzie. Eksperymentowano również z kształtem kopert, chcąc otrzymać zegarek wytrzymały w najtrudniejszych warunkach.

Właśnie te prototypowe koperty są wzorami dla dzisiejszego Radiomira i Luminora. Całe dziedzictwo marki wspaniale łączy się z Regatami o Puchar Ameryki i towarzyszącej im rywalizacji. Tak, jak w przypadku współpracy Ulysse Nardin i teamu Artemis Racing, Panerai zdaje się być naturalnym wyborem jako partner zbliżającej się 35 edycji tych zawodów. Oficjalnym zegarkiem wydarzenia jest Luminor Marina 1950 America’s Cup 3 Day Automatic Acciaio o numerze referencyjnym PAM00727.

 

Panerai Luminor Marina 1950 America’s Cup 3 Day Automatic Acciaio - zegarek dla fanów regat

 

Luminor Marina to znany model, a zmiany w wersji specjalnej są kosmetyczne. Uważam, że właśnie dzięki temu, projektantom udało się uniknąć stworzenia wariacji, która zostanie zapamiętana jako ośmieszająca oryginalny wzór. Tarcza pozostała czytelna, a 44 milimetrowa koperta i charakterystyczna osłona koronki również zostały niezmienione. Zegarek jest wodoszczelny do 300 metrów. Zaplanowano przygotowanie trzystu egzemplarzy tego modelu.

 

Panerai Luminor Marina 1950 America’s Cup 3 Day Automatic Acciaio - zegarek dla fanów regat

 

 

Kosmetyczne różnice, o których napisałem dotyczą tarczy, paska i dekla. Na tarczy poza standardowymi napisami - nazwą modelu przy godzinie dwunastej i nazwie marki przy szóstej, znalazł się także błękitny napis America’s Cup. Wskazówka małego sekundnika przy godzinie dziewiątej, została zabarwiona na czerwono. Indeksy i pozostałe wskazówki są białe. Biel, błękit i czerwień są kolorami logo regat.

 

 

Dekiel został ozdobiony medalionem, na którym widoczny jest “Stary Dzbanek” (tak potocznie nazywany jest sam puchar) na tle żagli. W medalion wkomponowano także napis America’s Cup. Gruby i szeroki pasek został wykonany z niegarbowanej skóry. Wytłoczono na nim logo regat i przeszyto go dwiema nićmi - białą i czerwoną. Szerokość paska przy kopercie to 24 mm. Zapinany jest klasyczną sprzączką o szerokości 22 mm.

 

Panerai Luminor Marina 1950 America’s Cup 3 Day Automatic Acciaio - zegarek dla fanów regat


Czas odmierza manufakturowy, mechaniczny kaliber z automatycznym naciągiem o oznaczeniu P.9010. Został zaprojektowany, wykonany i skompletowany w warsztatach w Neuchatel. Do jego wykonania wykorzystano 200 elementów, a do łożyskowania - 31 kamieni. Częstotliwość pracy mechanizmu to 4 Hz. Jego średnica wynosi 13 1⁄2 linii. Charakterystyczną cechą dla manufakturowych modeli Panerai jest rezerwa chodu dłuższa niż u konkurencji. Wynosi minimum trzy dni, a energia jest magazynowana w dwóch bębnach sprężyny. Według standardów marki, 72 h to minimalny czas przez jaki powinien działać zegarek z manufakturowym werkiem po zdjęciu z ręki. Mechanizm posiada funkcję regulowania wskazania samych godzin w przód i tył, co jest bardzo przydatne podczas przekraczania stref czasowych.

 

Panerai Luminor Marina 1950 America’s Cup 3 Day Automatic Acciaio - zegarek dla fanów regat

 

Panerai przygotował także modele dla zespołów Oracle Team USA i Softbank Team Japan. Mimo, że są one bardziej skomplikowane pod względem technicznym, a do ich produkcji wykorzystano inne materiały, to właśnie PAM00727 jest moim zdaniem najciekawszy z rodziny. Marce udało się przygotować zegarek, który od wersji standardowej różni się drobnymi detalami, jednak już po pierwszym spojrzeniu wiadomo czego dotyczy edycja specjalna.

 

Panerai Luminor Marina 1950 America’s Cup 3 Day Automatic Acciaio - zegarek dla fanów regat


Jestem pewny, że ten limitowany model świetnie sprawdziłby się podczas pełnomorskiego rejsu, nawet tak trudnego jak w trakcie regat. Dodatkowo jestem przekonany, że większość z 300 egzemplarzy tej edycji, najczęściej będzie gościło w rotomatach zapalonych kolekcjonerów tej marki. 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl