fbpx
24 Stycznia 2017

[SIHH 2017]: Panerai Lab-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days - zegarek wielu innowacji

Napisał: Bartosz Marciniak

Zegarkowy rok ruszył pełną parą. Wyjątkowo udany Międzynarodowy Salon Elitarnego Zegarmistrzostwa (SIHH 2017) w Genewie już za nami. Wiele firm przedstawiło naprawdę wspaniałe czasomierze, które z całą pewnością osiągną wielki sukces sprzedażowy na rynku. Na łamach naszego portalu staramy się sukcesywnie przedstawiać nowości, które można śledzić na bieżąco w zakładce "SIHH 2017" – tutaj.

Dziś mamy coś specjalnego dla fanów marki Panerai. To nowy model Lab-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days, który zasili zegarkowy „team” producenta. W tym roku firma Panerai postanowiła skupić się nad nowymi technologiami oraz materiałami zastosowanymi do produkcji swoich zegarków. Tytułowy model jest doskonałym reprezentantem nowo obranej drogi przez producenta z Florencji.

 

Panerai Lab-ID Luminor 1950 Carbotech

 

Czasomierz jest bardzo, ale to bardzo zaawansowany technicznie oraz posiada aż 50 letnią gwarancję! Tak, tak to nie żadna pomyłka – 50 lat! To jest jasny przekaż, iż firma wchodzi na zupełnie nowy poziom zegarmistrzostwa, zbliżając się niebezpiecznie do grona najlepszych marek na rynku.

 

Panerai Lab-ID Luminor 1950 Carbotech

 

Lab-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days to czasomierz wielu innowacji. Pierwszą z nich jest materiał wykorzystany do produkcji koperty, której średnica mierzy 49 mm. Jest to Carbotech. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Już wyjaśniam. To materiał kompozytowy, który otrzymywany jest z bardzo cienkich warstw włókna węglowego sprasowanych ze sobą za pomocą specjalnego polimeru w kontrolowanej temperaturze. Metoda ta sprawia, że każda obudowa jest unikatowa, różniąca się od pozostałych. Ponadto Carbotech jest bardzo lekki, hipoalergiczny, nie podlega procesowi korozji oraz posiada wyjątkowe właściwości mechaniczne.

 

Panerai Lab-ID Luminor 1950 Carbotech

 

Tarcza to na ogół prozaiczny element, ale nie w tym przypadku. Twarz zegarka została pokryta powłoką z nanorurek węglowych, ułożonych pionowo, które absorbują światło i minimalizują odbicie. Dzięki temu jest niezwykle czarna. Dla kontrastu zastosowano niebieskie indeksy godzinowe oraz wskazówki. Moim zdaniem wygląda to obłędnie. Czas jest wskazywany za pomocą wskazówki godzinowej, minutowej oraz małego sekundnika usytuowanego na godzinie dziewiątej. Oczywiście wszystko jest zabezpieczone szkłem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną.

 

Panerai Lab-ID Luminor 1950 Carbotech

 

Jednak przysłowiową „wisienką na torcie” jest nowy kaliber P.3001/C naszpikowany niekonwencjonalnymi i zaawansowanymi rozwiązaniami. Najbardziej co zadziwia mnie w tym werku to brak zastosowania jakichkolwiek olejów czy smarów. Ale jak to? To tak, jak by jeździć autem bez oleju! O skutkach tego chyba nie muszę pisać. Zatem, jak producent rozwiązał problem tarcia?

 

Panerai Lab-ID Luminor 1950 Carbotech

 

Mianowicie bardzo umiejętnie zastosował różne materiały oraz powłoki bazujące na węglu, i nie tylko. Płyta główna oraz mostki są wykonane z tworzywa kompozytowego, wykorzystującego ceramikę na bazie tantalu. Dodatkowo większość komponentów wychwytu, jak np. kotwica czy koło wychwytowe wykonane są z krzemu pokrytego powłoką DLC (diamond-like-carbon), eliminując tym samym potrzebę stosowania oleju na zęby koła wychwytowego.

 

Panerai Lab-ID Luminor 1950 Carbotech

 

Wykorzystanie tantalu oraz ceramiki pokrytej powłoką z węgla oznacza nie tylko to, że nie ma potrzeby oliwienia przekładni zębatej, ale również nie ma potrzeby stosowania tradycyjnych kamieni łożyskujących. Dlatego w prezentowanym modelu są ich zaledwie cztery sztuki. Wszystkie zostały pokryte powłoką DLC i nie potrzebują dodatkowego smarowania. Dwa bębny napędowe również są wolne od olejów i smarów. Posiadają one wielowarstwową powłokę składającą się z różnych materiałów. Górna to dokładnie ta sama warstwa co w przypadku koła wychwytowego czy kamieni łożyskujących - czyli DLC.

 

Panerai Lab-ID Luminor 1950 Carbotech

 

Mechanizm posiada trzy dni rezerwy chodu, a jego pracę oraz nietuzinkowy wygląd możemy podziwiać przez transparentny dekiel. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom zegarek dysponuje wspomnianą wcześniej gwarancją w postaci 50 lat.

 

Panerai Lab-ID Luminor 1950 Carbotech

 

Lab-ID Luminor 1950 Carbotech 3 Days został wyprodukowany w ilości 50 sztuk. Dostępny jest w wersji na czarnym skórzanym pasku z niebieskimi przeszyciami, które świetnie korespondują z niebieskimi elementami układu wskazań. Cena prezentowanego modelu oscyluje w granicach 53 470 $. Myślę, że z jego sprzedażą nie będzie większego problemu. Zegarek jest świetnie wykonany i naszpikowany innowacyjnymi rozwiązaniami, dzięki któremu Panerai zawiesza wysoko porzeczkę konkurencji. Wielki pokłon. Brawo Panerai!

 

 

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl