fbpx
22 Grudnia 2018

Roger Dubuis x Lamborghini - kolejne okrążenie

Napisał: Adam Ciborek

Dla manufaktury Roger Dubuis każdy dzień jest pełen rywalizacji. Jej pracownicy codziennie stawiają sobie nowe cele i realizują wcześniej ustalone plany. Podobnie jak Lamborghini Squadra Corse, Dom Zegarmistrzostwa jest skupiony na najnowszych technologiach, najlepszej wydajność i awangardowej stylistyce.

 

Wszystko napędza wizjonerski dział R&D (research & development) starający się dostarczyć klientom nowych, intensywnych zegarkowych doznań. Dla indywidualistów przekraczających własne granice i naginających zasady Roger Dubuis i Squadra Corse połączyli siły i ponad rok temu powołali do życia wspólnie opracowane modele.

 

Roger Dubuis Excalibur Huracàn Performante

 

Pierwsze efekty tej współpracy ujawniono we wrześniu ubiegłego roku podczas wyjątkowej imprezy w Sant'Agata Bolognese — ojczyźnie Lamborghini. Zegarki z linii Aventador S to połączenie włoskiej stylistyki wyścigowych maszyn i wyjątkowej precyzji genewskich wyrobów. Ich hasło brzmi „Powered by raging mechanics” (z ang.: Zasilane szalejącą mechaniką). Wysokooktanowa kooperacja trwa.

 

Roger Dubuis Excalibur Huracàn Performante

 

W tym roku inspiracją dla zegarmistrzów była unikalna stylistyka modelu Huracán Performante. To szalona konstrukcja z 10-cylindrowym silnikiem. Motor potrafi osiągać ponad 8 tysięcy obrotów na minutę i rozpędzić Huracána do 325 km/h, a 200 km/h rozwija w niespełna 9 sekund.

 

Lamborghini Huracàn Performante

 

Wiele aut w tym czasie dopiero przekroczy pierwszą „setkę”. Nowy zegarek co prawda nie pozwala przejechać z punktu A do B, bijąc przy okazji rekord prędkości danego odcinka, jest jednak równie ekscytujący.

 

Roger Dubuis Excalibur Huracàn Performante

 

Jednym z najbardziej uderzających elementów Excalibur 'a Huracán Performante jest najnowszy „silnik” - kaliber RD630. W skład jego wyposażenia podstawowego wchodzi nachylony pod kątem 12° balans. Jest on doskonale widoczny pod ażurową konstrukcją zastępującą tarczę, zainspirowaną rozpórkami, jakie można zobaczyć pod poszyciami Lamborghini.

 

 

W architekturze kalibru odnaleźć można także wloty powietrza i bak utworzony przez dwa bębny sprężyny. Patrząc na rewers, pod przeszklonym deklem obraca się wahnik, wyglądający jak wyczynowa felga, z jaką Lamborghini dostarcza samochód.

 

Roger Dubuis Excalibur Huracàn Performante

 

Mechanizm wskazuje godziny, minuty, sekundy i dzień miesiąca. Jego rezerwa naciągu to 60h godzin. Składa się z 233 elementów, 29 kamieni łożyskujących, a częstotliwość pracy to 4 Hz. Cyfry numeru dnia miesiąca powielają czcionkę wykorzystaną na sportowym wyświetlaczu Lamborghini.

 

Roger Dubuis Excalibur Huracàn Performante

 

Wskazówki godzin i minut ukształtowano z osiemnasto karatowego złota i pokryto czarną powłoką PVD. Na ich końcach zaaplikowano substancję luminescencyjną. Sekundnik jest żółty, tak samo, jak skala minutowo-sekundowa naniesiona na flansze wokół tarczy.

 

Roger Dubuis Excalibur Huracàn Performante

 

Koperta ma kształt charakterystyczny dla rodziny Excalibur — jest duża, męska i ażurowa jak tarcza. Powstała z tytanu o ciemnym kolorze, określanym jako „Technical Titan Grey”. Uszy nie są litymi fragmentami metalu, lecz mają puste przestrzenie w środku.

Roger Dubuis Excalibur Huracàn Performante

Oglądając zdjęcia Excalibur'ów odnoszę wrażenie, że już przy ich projektowaniu (nim szwajcarscy projektanci skontaktowali się z ekipą Squadra Corse), zaangażowano osoby związane ze sportem motorowym. W zegarkach nie ma ani jednego zbędnego elementu, żeby zredukować masę, a każda krzywizna i wycięcie koperty służy poprawnemu dociskowi do nadgarstka.

 

Roger Dubuis Excalibur Huracàn Performante

 

Nawiązaniem do sekundnika są żółte akcenty na pierścieniu lunety i wokół koronki. Pierścień składa się z osiemnastu trapezów, z czego sześć jest większych i zostało opisanych indeksami dziesięciominutowymi. Koronka otrzymała nowy fason, bardziej stożkowy niż w poprzednich odsłonach modelu. Wzorowano ją na nakrętkach mocujących koła, takich jak używa się w bolidach serii Super Trofeo.

 

 

Także pasek czerpie z supersportowych samochodów. Powstał z połączenia gumy, dostarczonej przez Pirelli, oraz alcantary używanej do tapicerowania karbonowych foteli Huracána. Zapina się go trzyczęściową klamerką.

 

 Roger Dubuis Excalibur Huracàn Performante

 

Opisywany model dostępny jest wyłącznie w butikach marki Roger Dubuis. Cena podawana jest na miejscu. Producent przewidział przygotowanie osiemdziesięciu ośmiu sztuk. Myślę, że nie będą one zalegały w salonach, szczególnie biorąc pod uwagę grupę docelową, jaką są miłośnicy jednych z najbardziej uznanych wyczynowych samochodów dopuszczonych do ruchu drogowego.

 

Roger Dubuis Excalibur Huracàn Performante

 

Nie od dziś wiadomo, że prawdziwi aficionado chętnie sięgają po wszelkie gadżety związane z ich hobby. Excalibur Huracán Performante jest nie tylko sygnowany logo z wierzgającym bykiem, on powstał we współpracy z inżynierami odpowiedzialnymi za tworzenie Lambo.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl